Een nieuw fietskaart-prototype het gebruik van de Veluwe-kaart onder de loep genomen KAARTGEBRUIK I998-XXIV-I A.W. Simon van Leeuwen visualisatie, kaartredactie, toeristische kartografie visualisation, map editing, recreation cartography visualisation, redaction cartographiquecartographie touristique TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES Een kleine groep van kartografen en fanatieke fietsers heeft zieh gestört op het onderzoek naar het kaartge- bruik onder fietsers. Ze wil te weten komen wie wan- neer waarvoor welke kaart raadpleegt en wat ervan ge- vonden wordt. In dit artikel wordt verslag gedaan van het meest recente onderzoek. Samenvatting van het onderzoek in Helvoirt In april 1996 onderzocht de Projectgroep Fietskaarten van de NVK-werkgroep Kaartgebruik het gebruik van vijf kaar- ten tijdens een NVK-congres. De kartografen kregen de op- dracht een route op een kaart uit te zetten en die te fietsen. Een enquete moest onder andere duidelijk maken hoe fiet sers de kaart gebruiken en welke informatie ze op de kaart missen. De kaarten varieerden van de gedetailleerde topo- grafische Dwarsstapkaart 1:50.000 tot de overzichtskaart 1:150.000 van Buijten en Schipperheijn. Hoewel de 80 kartografen die op de fiets zaten niet repre- sentatief waren voor de doelgroep van de recreatieve fietser in het algemeen, kwamen toch enkele interessante gegevens boven tafel. Zo vond men de schaal 1:150.000 te weinig ge- detailleerd om een körte recreatieve fietstocht uit te kunnen stippelen. Men miste op de Dwarsstapkaarten een legenda in kleur en men vond van de anwb Toeristenkaarten het kaartformaat onhandig groot. De uitgebreide resultaten van dit onderzoek zijn verwerkt in een artikel in de NVKpubli- katiereeks, nr. 19 [Simon van Leeuwen, W. C. van Elzak- ker, 1996]. Op basis van het onderzoek zette de projectgroep voor elke kaart de Sterke en zwakke punten op een rij. Deze lijsten maakten duidelijk dat bepaalde kaarten vooral geschikt zijn voor speeifieke groepen fietsers. De iange-afstandfietser steh immers andere eisen aan een kaart dan de korte-dagtocht- fietser. Een ideale fietskaart bestaat dus niet voor alle soorten fiet sers. Je kunt alleen naar een ideale kaart toewerken als je een speeifieke groep fietsers voor ogen hebt. Deze veronder- stelling vormde de basis voor vervolgonderzoek door de projectgroep. Drs. A. W. Simon van Leeuwen is werkzaam als kar- tografisch redacteur bij ANWB Media Postbus 93200, 2909 ba Den Haag, tel. ßyo- 3146914, e-mail Bartski@xs4all.nl. Doelstellingen van het vervolg onderzoek In het vervolgonderzoek stond de re creatieve fietser centraal. Hiertoe be- horen de fietsers die zieh betrekkelijk langzaam verplaatsen over rüstige, mooie wegen. De afstanden die op een dag worden afgelegd zijn meestal klein. Het fietsen is een doel op zieh. Het uitgangspunt van het onderzoek was om de ideale kaart voor de recre atieve fietser te benaderen. Deze ideale kaart zou je kunnen benaderen door de, in de ogen van de recreatieve fiet ser, sterke punten van de bestaande kaarten samen te voegen. De zwakke punten moet je juist weglaten. In hoe- verre zo'n nieuwe kaart 00k echt ideaal is voor de recreatieve fietsers, moest onder deze doelgroep worden getest. Een onderzoek onder echte fietsers en niet-kartografen was ditmaal een ver eiste. Hoewel de projectgroep Fietskaarten, als onderdeel van de NVK-werkgroep Kaartgebruik, zieh eigenlijk bezig wil houden met gebruikersonderzoek, moest ze zieh tijdelijk 00k richten op het vervaardigen van een nieuwe kaart, voordat ze het gebruik ervan kon on- derzoeken. Het uiteindelijke doel was te achterhalen, hoe fietsers de kaart ge bruiken en in hoeverre ze deze kaart geschikt vinden voor hun gebruiksdoel en waarom. Om de kaart te produceren Steide de projectgroep een stagiair aan. Om de kaart te financieren werd materiele hulp gevraagd van het kartografisch bedrijfsleven en werd aansluiting ge- zocht bij het Streek vw Zuidwest Ve- 20

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 26