■i <#b cSfol c$%)l c$%> c$%) cSI c$b c$%) <S%> I KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT een grote kans dat ze dan ook ervaring hebben met het raadplegen ervan. Uit deze vraag kan je helaas niet afleiden of de fietsers de Veluwe-kaart gebruikt hebben. Hierover ontbreekt een vraag in de enquete. Je wilt te weten komen of ze echt aan de hand van de kaart gefietst hebben. Als deze vraag in de enquete zit, kan je de antwoorden vergelij- ken tussen mensen die de kaart wel en mensen die de kaart niet gebruikt hebben. Van de ondervraagden zijn we te weten gekomen dat 59% meestal een eigen tocht fietst en 41% meestal een uitgezette fietsroute volgt. Van de mensen die meestal een fietsroute volgen zegt vervolgens slechts 7% tijdens deze tochten een kaart te gebruiken. Hieruit kunnen we afleiden dat 34% (41% minus 7%) die een enquete hebben ingevuld niet tot onze onderzoeksdoelgroep behoren, aangezien ze meestal niet zelf een fietstocht uitstippelen en meestal geen kaart gebruiken. Er is een kleine kans dat zij ooit een kaart van de Veluwe zouden kopen, laat staan gebruiken. De mate waarin de mensen die de enquete hebben inge vuld, bekend zijn met het gebied van de kaart is zeer ver- schillend. Een krappe meerderheid (52%) kent het gebied (heel) goed, 27% zegt het gebied siecht of matig te kennen. De rest zit er tussen in. We hadden verwacht dat de mensen die het gebied goed kennen, iets minder positief over de kaart zouden oordelen, omdat ze veel fouten zouden op- merken. Het tegendeel blijkt echter waar. Ze reageren nog positiever dan de rest. Oordeel over de Veluwe-kaart Bij de helft van de mensen (51%) is het algemene oordeel na het eerste gebruik van de kaart (heel) positief. Slechts 12% heeft een negatief oordeel. Eenderde is neutraal. Gezien het feit dat de kaart zo druk is uitgevallen en zoveel fouten be- vat, is het aantal positieve oordelen verrassend. Wel moeten we hierbij vermelden, dat acht personen naast de enquete een aanvullende brief hebben geschreven met commentaar. Deze mensen hebben zeer kritisch naar de kaart gekeken en komen met een overwegend negatief oordeel over de kaart. Natuurlijk klimmen mensen sneller in de pen als ze iets siecht vinden dan wanneer ze ergens tevreden over zijn. Het commentaar moet echter zeer serieus genomen worden, omdat het vermoeden bestaat dat deze acht personen veel grondiger naar de kaart hebben gekeken dan de meeste mensen. Ze hebben daardoor meer zwakke plekken in de kaart ontdekt en komen daarom op een negatiever oordeel uit. Een samenvatting van deze brieven zal in een uitgebreid onderzoeksrapport komen te staan. Tabel 1 I998-XXIV-I In vergelijking met andere kaarten vindt 44% de Veluwe-kaart (heel) goed, 20% is neutraal en 21% vindt de kaart slecht/matig. Veel mensen heb ben op deze vraag geen antwoord ge- geven (15%). Misschien hebben deze mensen geen vergelijkingsmateriaal. De kaart wordt vooral geschikt bevon- den voor gebruik tijdens körte fiets- tochten. Dit is een prettige uitkomst, aangezien we de kaart voor dit doel ontworpen hebben. In tabel 1 Staat op een rij hoe hoog het percentage men sen is dat de kaart geschikt vindt voor een bepaald type gebruik. 62% vindt dat de kaart (heel) goed overeenkomt met de werkelijkheid. Dit percentage is opvallend hoog als je bedenkt dat de kaart vele fouten bevat. Wellicht dat je daaruit kan conclude- ren dat de mensen de kaart niet echt gebruikt hebben. Op basis van de en quete kan ik hiervoor geen harde be- wijzen aandragen. De kaart wordt bijzonder goed beoor- deeld als het gaat om het afleiden van landschappelijke informatie. Maar liefst 74% vindt dat je op basis van de Velu we-kaart (heel) goed kunt opmaken hoe het landschap er vanaf de weg uitziet. De gedetailleerde topografische onder- grond die voor de kaart is gebruikt, zal voor deze vraag van grote invloed zijn. Over de Symbolen is men redelijk te vreden. Ze zijn (heel) goed te begrij- pen zonder een legenda te raadplegen, vindt 66%. Over het kunnen onder- scheiden van wegen die je liever wilt vermijden is, zijn iets minder mensen tevreden (56%). Dit is trouwens een lastige vraag, omdat je vraagt of men sen goed kunnen zien wat ze niet wil len doen. Er is echter geen reden om aan te nemen dat mensen de vraag niet goed begrepen hebben. Type gebruik van de kaart Percentage dat de kaart (heel) goed geschikt vindt voor type gebruik körte tochten 60 lange tochten 40 tochten met kleine kinderen 37 tochten met ouderen 35 dagelijks gebruik 35 wielersporttraining 11 ATB-ers 11 22

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 28