Schaatsplanner Groene Hart KAARTGEBRUIK H. Mosman P. van der Donck 1998-xxiv-i productie van geografische informatie, kaartredactie, toeristische kartografie trefwoorden production of geographic informauon, map edidng, toudst mapping keyword s informadon geographique, redaction cartographique, cartographie tourisuque MOTS-CLks 'Het Groene Hart herbergt de mooiste polders van ons Land. Met een schoonheid en afwisseling die nergens anders wordt aangetroffen. Kronkelige weggetjes en rivieren rijgen Oud-Hol- landse stadjes aaneen. De winter brengt een aparte sfeer met zieh mee en op de schaats worden delen van het Groene Hart toegankelijk die anders alleen per boot ofkano bereikbaar zijn. Naastplassen en meren kent het Groene Hart uitgestrekte pol ders en natuurgebieden waar men schaatsend tussen riet en ruigte van natuur en landschap kan genieten. Het Groene Hart is wat betreft schaatsmogelijkheden verge- lijkbaar met Friesland en de kop van Overijssel. Op initiatief van enkele beleidsmedewerkers van de provincie Zuid-Hol- land, die betrokken zijn bij het Groene Hart en tevens tot de categorie schaatsfanaten gerekend mögen worden, is na mens het Groene-Hartteam in nauw overleg met bureau Kartografie van de provincie Zuid-Holland, de knsb, en de plaatselijke ijsverenigingen opdracht gegeven om een leemte op het gebied van recreatiekaarten in te vullen. De schaatsplanner voor Het Groene Hart geeft informatie over de historische en topografische ontwikkeling en inrich- ting van het Groene Hart. Ook wordt een veelheid aan ach- tergrondinformatie gegeven over het omringende land schap, zoals te zien vanaf het ijs. Daarnaast wordt aandacht besteed aan het schaatsen zelf en het schaatsgedrag. Het ac- cent ligt daarbij op de veiligheid van de schaatser. De schaatsplanner geeft een overzicht van de vele door plaatselijke schaatsverenigingen in het Groene Hart georga- niseerde toertochten. Het hoofddoel van de kaart is het ge- ven van informatie waarmee schaatstochten kunnen wor den gepland. In de kaart zijn geen gedetailleerde routebe- schrijvingen opgenomen omdat de aanwezigheid, kwaliteit en betrouwbaarheid van het ijs niet zijn te voorspellen. Bij de opstapplaatsen van de toertochten zijn gedetailleerde rou- tekaartjes van de plaatselijke ijsverenigingen verkrijgbaar. Het is belangrijk om naast het gebruik van de schaatsplan ner en de routekaartjes, de meest recente informatie over toertochten en alles wat daarmee te maken heeft te achterha- len. In de kaart worden de instanties genoemd bij wie deze meest recente informatie is op te vragen. Waar in de politiek soms het beeld bestaat dat het Groene Peter van der Donck is werk- zaam als hoofd Bureau Kartografie en Cr/s van de pro vincie Zuid-Hol land, en Hans Mosman is werk- zaam als technisch kartograaf bij dit zelfde bureau, Ko- ningskade 1, 2596 aa Den Haag. Hart voor de recreant moeilijk toegan kelijk is, laat de kaart zien dat het te- gendeel waar is. Daarnaast blijkt dat de kaart een rol speelt bij de ruimtelij- ke planvorming van infrastructurele voorzieningen. Bij het ontwerp is er nu aandacht voor onvermoede recre- atieve verbindingen. De vormgeving van de topografie is zo- danig gekozen dat de bevroren (en be- schaatsbare) wateren in de donkere ach- tergrond oplichten. Het sfeerbeeld dat wordt nagestreefd, is dat van een winter- se namiddag. Niet uit romantische over- wegingen, maar vooral om in een 00g- opslag, zonder de titel of legenda gele- zen te hebben het doel en karakter van de kaart te herkennen. Hiermee wordt niet altijd evenveel rekening gehouden. Opstapplaatsen voor de schaatstochten worden aangeduid met schaatsjes, waarvan de kleur en het nummer ver- wijzen naar een bepaalde provincie res- pectievelijk een van de toertochten. Naast de informatie over de opstap plaatsen wordt ook informatie gegeven over markante herkenningspunten die eventueel tijdens het schaatsen te zien zijn. In de kaart zijn deze bezienswaar- digheden door middel van sprekende Symbolen weergegeven. Zoals aanbe- volen kan de kaart samen gebruikt worden met de meer gedetailleerde routekaartjes van de knsb en plaatselij ke ijsverenigingen. Als de huidige trend van strenge en lange (schaats)winters voortduurt, zou het bundelen van routekaartjes en overzichtskaart tot een uitgave een lo gisch vervolg zijn. Vergelijk dit met de door diverse bureaus uitgegeven fiets- kaarten, wandelkaarten en atlassen. 26

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 32