KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-I Een van de aantrekkelijke aspecten van het maken van dit soort kaarten is dat je als kartograaf 'glijvluchten' boven de gebieden maakt. Zeker indien de affiniteit met het thema van de kaart meer dan gemiddeld is, kun je het thema 'bele- ven' op een wijze die op geen enkele andere manier moge- lijk is. De 'mental map' en de 'real map' hebben een overlap die af- hankelijk van de mate van betrokkenheid met het onder- werp grote proporties kan aannemen. In dit geval was het gebied vertrouwd en door het beschaatsbaar maken van wa- teren waar in niet-winterse omstandigheden in veel gevallen slechts gekanood kan worden, waren de te karteren tochten virtueel minstens zo interessant als de schaatstochten in werkelijkheid zullen zijn. De beschreven en bij dit nummer van het Kartografisch Tijdschrift gevoegde schaatsplanner is een vervolg op de Groene-Hart-schaatskaart 1996/1997. In de nieuwe schaats planner is het Groene-Hartgebied op verzoek van gebrui- kers uitgebreid met het gebied van Delfland. Daarnaast zijn de vormgeving en inhoud waar nodig aangepast. Voor de kaart is gebruik gemaakt van de basisondergrond 1:200.000 van het bureau Kartografie. Deze ondergrond is vergroot naar 1:150.000 en relevante elementen zijn ge- bruikt en verder vormgegeven. De gehele kaartproductie heeft plaatsgevonden op de Mac met gebruikmaking van de programma's FreeHand, QuarkXpress en Photoshop. Opvallend was dat de schaatskaart van 1996/1997 in een op- lage van 20.000 stuks al na twee weken niet meer verkrijg- baar was en om die reden niet via de nvk verspreid kon worden. De reden van het succes van de kaart is waarschijn- lijk toe te schrijven aan een combinatie van de kort daar- voor verreden Elfstedentocht met alle gekte daaromheen, en het gratis ter beschikking stellen van de kaart. Bovendien is een kaart in deze vorm natuurlijk een hebbedingetje, dat 00k in volgende winters bruikbaar is. Dit jaar is de oplage 30.000 stuks, die verspreid wordt via de wv's en gemeente- huizen in en rondom het Groene Hart. De productietijd voor de eerste uitgave bedroeg netto 8 werkdagen. Zoals zo vaak bleek het veelvuldig overleg tus- sen de opdrachtgever (het Groene-Hartteam) en de diverse lokale schaatsverenigingen tot veel wachttijd te leiden. Ook de weihaast klassieke wens van de opdrachtgever om een overdaad aan gegevens in de kaart te verwerken 'botste' met de opdracht van de kartograaf om een zo inzichtelijk en helder mogelijk eindproduct tot stand te brengen. Voor de herziene uitgave hebben we twee werkdagen nodig gehad, ruim op tijd voor de hopelijk snel intredende strenge winter. Alles bij elkaar heeft het ertoe geleid dat we lange schaats tochten op de Mac hebben gemaakt. Maar welk een genoe- gen dat kan zijn, is de meeste schaatsers onbekend. Summary H. Mosman P. van der Donck - PLanner for tour skating in 'Het Groene Hart' Keywords: production of geographic information, map edi- ting, tourist mapping For the second successive year, the Province of Zuid-Holland is- sued a planner for tour skating in the polder area Het Groene Hart'. All locations from which organized tours can be conduc- ted are indicated. The routes themselves are not displayed, be- cause they depend on the condition of the ice at a particular moment. However, the authorities which are able to provide up-to-date information are mentioned. In addition, informa tion about aspects of the Landscape and behavioural rules for skaters are indicated. The map is published in a print run of 30.000. Resume H. Mosman P. van der Donck - Guide pour patineurs au Het Groene Hart' Coeur Vert des Pays-Bas) Mots-cles: information geographique, redaction cartogra- phique, cartographie touristique C'est La deuxieme fois que La province de Hollande Meridiona- le (Zuid-Holland) produit, cette annee, un guide pour pati neurs dans la region des polders avec tous les endroits oü seront organises des tours. Les itineraires eux-memes n'y sont pas indi- ques; ceci depend de l'etat des surfaces gelees, le moment venu; par contre, on y trouve toutes les adresses utiles pour des infor- mations plus detaillees. En outre, la carte contient des indica- tions sur le milieu naturel ainsi que des regles de participation. Tirage de la carte: 30.000. 27

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 33