visualisatie idee KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-I verslagen MMM 97 Kaarten in de massamedia Van donderdag 19 tot en met zaterdag 21 juni 1997 werd in Berlijn een inter nationale conferentie georganiseerd door de vakgroep Kartografie van de faculteit Geografische Wetenschappen van de Freie Universität Berlin, de Mass Media Map Conference. Het thema van deze conferentie was Kaar ten in de Massamediawaarbij de na- druk lag op kaarten in dagbladen en op televisie. De titel van de conferentie luidde als volgt: Mass Media Maps - Approaches, Results and Social Impact. De leiding en organisatie van de con ferentie waren in handen van prof.dr. Wolfgang Scharfe en leden en Studen ten van zijn vakgroep. Aan de confe rentie werd deelgenomen door zowel kartografen als 'infografici' (die zieh in hun beroep niet alleen met kartografie bezighouden), afkomstig uit elf ver- schillende landen. Opzet De conferentie was onderverdeeld in totaal negen sessies met elk twee tot vier presentaties. De algemene, theore tische papers werden afgewisseld met 'National Reports' over de stand van zaken op het gebied van onderzoek naar kaarten in de massamedia. In dit verslag zullen niet alle bijdragen wor den behandeld, maar wel de belang- rijkste theoretische papers, alsmede een aantal van de National Reports. Kernonderwerpen Na een welkomstwoord van prof. Wolfgang Scharfe begon deze aan zijn eigen presentatie: 'The Development of Consciousness in Cartography of Mass Media Maps'. Hij behandelde hierin de ontwikkeling van de relatie tussen de (academische) kartografie enerzijds, en kaarten in de massamedia anderzijds. Het ontstaan van de massa media aan het einde van de 19c eeuw leidde al snel tot het gebruik ervan als propaganda-instrument. Vanuit deze achtergrond kunnen we een directe re latie leggen met de 'suggestieve' geopo- litieke kaarten van Karl Haushofer in de periode tussen de twee wereldoorlo- gen. Kaarten waren een goed hulp- middel om de mensen 'warm' te krij- gen voor het 'Reich'. Deze kaarten werden door de academische kartogra fie uiteraard niet voor vol aangezien wegens hun gebrek aan precisie, com- plexiteit en op het onderwerp afge- stemde produetie. De naoorlogse periode wordt door Scharfe verdeeld in drie fasen. In de eerste (tot 1965) is er slechts sprake van een voortzetting van de vooroorlogse trend. Tussen 1965 en 1980 ontwikkelt de kartografie zieh echter tot een we- tenschap, en de interesse voor kaarten in de massamedia neemt toe. Daarnaast is de opkomst van de tv niet meer te stuiten, wat leidt tot het ontstaan van een geheel nieuwe categorie massame- dia-kaarten. De derde periode (vanaf 1980) wordt gekenmerkt door het begin van academisch onderzoek op het ge bied van kaarten in de massamedia, een snelle ontwikkeling van digitale techno- logie, scherpe concurrentie onder de massamedia, en onzekerheid over de ontwikkeling van kartografie en media in de körnende decennia. In de tweede bijdrage behandelde prof. Ferjan Ormeling het academisch on derzoek naar kaarten in de massame dia, zowel in het verleden en heden als in de toekomst. Hierbij werd, naast kranten en tv, 00k aandacht besteed aan kaarten in de elektronische media, zoals op het Internet, met hun eigen speeifieke kenmerken. Hij probeerde te komen tot een theoretisch raam- werk voor verder onderzoek op dit ge bied aan de hand van een aantal vra- gen, die voor een deel betrekking heb- ben op de kenmerken van kaarten in de massamedia: boundary files data Welke funeties hebben kaarten in de massamedia en hoe voldoen zij aan de eisen voor deze funeties? Welke onderwerpen worden in de media door deze kaarten gei'llu- streerd? Welke technische eisen stellen de me dia aan het presenteren van ruimtelij- ke informatie? Wat zijn de relaties tussen kaarten in de media en het bijbehorende verbale of geschreven bericht? Wat voor onderzoek is nodig om bo- venstaande vragen te beantwoorden en in welke volgorde moet dat gebeuren? Uitgaande van het beoogde theoretisch raamwerk kan een methodologie wor den ontwikkeld voor het vervaardigen van kaarten voor de massamedia. Door het aan elkaar relateren van de 'kaart-as- pecten' kan beoordeeld worden wat no dig is voor een kaart met een bepaald onderwerp en een bepaalde funetie. Aan de andere kant van het produetie- proces moet 00k onderzocht worden of de kaart daadwerkelijk het gewenste ef fect heeft op degenen die de informatie voorgeschoteld krijgen. Daarvoor is het belangrijk dat wordt gehecht aan een nog op te stellen kwaliteitsstandaard m.b.t. leesbaarheid en contrast. National Report Verenigde Staten Patricia Gilmartin merkte in haar pre sentatie op dat ondanks het steeds gro- u u kaart diagram ingezonden brieven effect van een -* nieuws item nieuws item redacteur kaartlezer kartograaf/ grafisch ontwerper Figuur 1. Model van hetproces van verstrekking van ruimtelijke informatie door middel van massamedia-kaarten. 30

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 36