tere aantal kaarten in de media het on- derzoek op dit gebied in de vs nog maar van beperkte omvang is. Zij voerde hiervoor een drietal mogelijke redenen aan: Er is sprake van een algemene ver- schuiving binnen het kartografisch onderzoek in de vs van aandacht voor het product (de kaart) naar aan dacht voor de technologie voor het maken van kaarten. Het soort onderzoek dat nodig is, vooral onder de gebruikers, is relatief moeilijk uit te voeren. Kartografen zijn bang dat de uitkom- sten van hun onderzoek geen effect zullen hebben op de journalistieke kartografie. Belangrijk is hier dat in- formatie wordt uitgewisseld met de grafici die de kaarten daadwerkelijk maken, en het onderwijzen van kar- tografische principes. Behalve de onderzoeken van Griffin en Stevenson in 1992 en 1994 naar het ef fect van een kaart bij een nieuwsbe- richt op het begrip bij de lezers kent Gilmartin geen voorbeelden van on derzoek op dit gebied waarbij een puur wetenschappelijke benadering werd gehanteerd. Wel is sprake van een vrij groot aantal 'evaluaties' van kaarten in de krant en op televisie, vooral tijdens en na de Golfoorlog. De grootste bijdrage in Amerika komt ongetwijfeld van Mark Monmonier. In zijn boek Maps with the News [1989] behandelde hij uitvoerig alle aspecten van kaarten voor de massamedia, waarbij de nadruk ligt op de invloed van de moderne technologie en de in- frastructuur van de 'news industry' op de ontwikkeling van dit kaartgenre. Canada Het verslag van Majella Gauthier be- gon met een körte terugblik op het verleden, waarbij werd stilgestaan bij de conferentie van de Canadian Carto- graphic Association in 1986 te Vancou- ver, waar van gedachten werd gewis- seld over kaarten in de massamedia door academici en ontwerpers. Hieruit kwam een eerste publicatie voort [Gauthier, 1986]. Heiaas heeft de con ferentie niet geresulteerd in de beoog- de toename van het onderzoek op dit gebied. Wel is een afstudeeronderzoek bekend van Brousseau [1988] m.b.t. kaarten in vijf Frans-Canadese kran- ten. De belangrijkste conclusie is dat er (zoals wel vaker wordt gehoord) een gebrek aan kartografische kennis be- stond bij de ontwerpers. Vervolgens werd ingegaan op het on- derwijs aan de Universiteit van Que bec te Chicoutimi. Het maken van een kaart in journalistieke stijl is een ver- plicht onderdeel van het geografie-pro- gramma, en de beste producten din gen mee naar een geldprijs in een wed- strijd die georganiseerd wordt door de Canadian Cartographic Association. Hierbij moet wel opgemerkt worden dat alleen Studenten geo-/kartografie deze oefening meemaken; helaas komt het merendeel van de ontwerpers van journalistieke kaarten nog steeds uit andere disciplines, zoals grafisch ont- werp en journalistiek. Tenslotte werden de Canadese massa media in detail behandeld. De hoofd- redacteur van de krant Globe and Mail benadrukte in 1996 in een artikel van eigen hand het belang van goede kaar ten bij het nieuws in de krant, terwijl Le Soleil in 1994 bij de vervanging van drukpersen de mogelijkheid aangreep om een nieuwe, duidelijke huisstijl voor kaarten en infographics in te voe ren, die 00k goed aansloeg bij het pu- bliek. Canadian Geographie Magazine maakt als enig tijdschrift in Canada gebruik van de kennis van een karto- graaf. Radio-Canada, een TV-station, is op kaartgebied geheel onafhankelijk van persdiensten, en hanteert voor elk programma een andere, passende huis stijl. Daarnaast werkt op dit moment de Universiteit van Quebec aan een Atlas du Quebec voor het Internet met als voornaamste doel het verduidelij- ken van de sociaal-ruimtelijke trends binnen de provincie. Voor de toekomst hoopt Gauthier op het dichten van de kloof tussen karto grafie en journalistiek/infografiek, waar- van beide zij den zouden kunnen pro fiteren. Verenigd Koninkrijk Peter Vujakovic gaf in zijn paper een nieuwe richting aan het kartografisch onderzoek in het Verenigd Koninkrijk op het gebied van kaarten in de massa media - door aandacht te besteden aan de funetie die deze kaarten vervullen in de ontwikkeling van het wereld- beeld van de lezers. De term 'Geopoli- tiek' mag hierbij opnieuw gebruikt worden. Momenteel wordt het (weini ge) onderzoek gedomineerd door stu- dies op het gebied van ontwerp en produetie. Hierbij werd kort aandacht besteed aan het werk van o.a Perkins en Parry [1996] en Balchins Media Map Watch [1985]. Vujakovic benadrukte dat voor veel mensen kaarten in de media nog steeds de belangrijkste, zo niet de eni- ge bron van geografische informatie vormen, op grond waarvan hun we- reldbeeld wordt gevormd. Bovendien zijn het vaak juist de geopolitieke kwesties, die in de media worden ge- i'llustreerd met een kaart. Hij is van mening dat de 'gevestigde orde' haar ideologie via elke vorm van communi- catie overdraagt, dus 00k haar wereld- beeld via de kaarten bij het nieuws. Als voorbeeld dient de manier waarop Eu ropa in de media wordt afgebeeld. De rol die oude 'mythen' hierbij speien moet niet onderschat worden. Een hiervan ziet West-Europa als de stabie- le kern van het continent ('fort Euro pa'), een bastion tegen invloeden van buitenaf. Ten oosten en zuidoosten hiervan ligt de instabiele 'randzone' (een mythe die weer versterkt wordt door recente gebeurtenissen op de Bal kan). Op kaarten zien we dit terug in een voorstelling met het westen van Europa in rüstig groen, terwijl de con- flictgebieden in het oosten bezaaid zijn met alarmerende vuren en afbeeldin- gen van oorlogsmaterieel. Een andere 'mythe' is het Europa van de regio's, dat als oplossing wordt aan- gedragen voor de (ethnische) Proble men van de conflictgebieden. Ook dit wordt sprekend uitgebeeld in een veel- kleurige kaart die eruit ziet als een vre- dige lappendeken. Aan beide beeiden van Europa ligt echter hetzelfde (westerse) gedachte- goed ten grondslag, dat tot uiting komt in de eensgezindheid waarmee aan de voormalige oostbloklanden een westers model wordt opgedrongen. Dit kan bekritiseerd worden als een mythe van het 'opschuiven' van de grens van het kapitalisme, gebaseerd op de overtuiging dat de Sovjetunie is ineengestort dankzij de superioriteit van westerse idealen zoals demoeratie en vrije markt. Hierin ligt een aankno- pingspunt voor toekomstig onderzoek naar het gebruik van visuele metaforen en mythevorming. Nederland Over de stand van zaken op het gebied van onderzoek in ons land werd ver slag gedaan door Willem Wijnen in 'The Netherlands - 20 years of re- search in newspaper maps'. Na een kort overzicht van wat op internatio- naal niveau de Stromingen zijn werd verder ingegaan op de ontwikkelingen in Nederland vanaf 1976. In dat jaar werden door de Nederlandse Vereni- ging voor Kartografie de jaarlijkse stu- diedagen gewijd aan kaarten voor de massamedia. Hier werd de basis gelegd voor later onderzoek op dat gebied. 31 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 1998-xxiv-i

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 37