1 1 kleur- gebruik piaats in de krant kaart- kwaliteit massa- media kaarten schaal soort krant functie thema k piaats tijd nieuws item onderwerp aard Dertig jaar grafische semiologie KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-I Figuur 2. Attributen van massamedia- kaarten. Een classificatie voor krantenkaarten werd geformuleerd, alsmede een aantal kwaliteitscriteria. Tot 1991 was het rüs tig op het onderzoeksfront, een scriptie uit 1983 van Bruinhof en Van der Tor ren over televisiekaarten daargelaten. In 1991 werd onderzoek gedaan bij lan- delijke dagbladen door Liemburg. Zijn werk was vooral een beschrijving van de producten van dat moment, aan de hand van een verder uitgewerkte classi ficatie en kenmerken van de verschil- lende soorten krantenkaarten. Ook be- handelde hij het inmiddels gedigitali- seerde ontwerp- en productieproces bij de grafische redacties van de dagbladen. Uiteindelijk kwam hij op grond van de eerder genoemde kwaliteitscriteria tot een evaluatie van de producten van de verschillende kranten. Hierbij kwamen de zogeheten 'kwaliteitskranten' zoals De Volkskrant en NRC Handelsblad iets beter uit de bus dan de rest. Over het gebruik van kleur in kranten kaarten en de problemen die zieh daarbij kunnen voordoen gaat de scriptie van Wijnen uit 1996. Ook nu werden de grootste landelijke dagbla den bezocht. Er werden van tevoren twee categorieen mogelijke problemen onderscheiden: aan de ene kant orga nisatorische/ financiele beperkingen, aan de andere kant technische proble men - in het bijzonder het verschil tus- sen schermkleuren en gedrukte kleu- ren. Uit het onderzoek bleek dat de ontwerpers deze zaken niet ervaren als een groot probleem. Het meest lijkt men nog aan te lopen tegen financiele beperkingen, in combinatie met af- spraken over het gebruik van kleur met adverteerders. Technische proble men ondervindt men weinig, en het verschil tussen scherm- en drukkleuren is niet meer een belemmering. Heiaas worden de mogelijkheden van de moderne technologie nog niet altijd ten volle benut. Vooral bij de 'kwali teitskranten' is men nog erg conserva- tief in het gebruik van kleur in de kaarten, die wel van goede kwaliteit zijn. Men kan zieh afvragen of redac- teuren (ten onrechte) bang zijn dat kleurrijke kaarten de aandacht van de lezer afleiden van het nieuws. Op dit gebied zou nog onderzoek gedaan kunnen worden, zoals ook op het ge bied van de nieuwste vorm van journa- listieke kartografie, de elektronische kaart op het Internet, met zijn eigen mogelijkheden en beperkingen. Andere onderwerpen Uiteraard werd op de Mass Media Map Conference gediscussieerd over nog diverse andere thema's binnen het veld van de journalistieke kartografie. Zo was een hele sessie gewijd aan weerkaarten. Een Duitse weerpresenta- tie werd gevolgd door een diaspektakel met veel kleurrijke voorbeelden van de nieuwste ontwikkelingen in de vs, en bijdragen uit Frankrijk en Tsjechie. Ook werd aandacht besteed aan de rol van persagentschappen - veel van de kaarten die we in de kranten tegenko- men zijn een bewerking van de van hen afkomstige 'sjablonen'. Bij na elk dagblad heeft wel een abonnement bij een of meerdere van deze diensten. De betreffende presentaties van persdien- sten uit Duitsland en Oostenrijk kon- den dan ook prima worden gebruikt voor een verkoopdemonstratie. Tijdens een andere sessie kwamen ook de makers van de kaarten zelf, de info- grafici, aan het woord. Hoewel hun kijk op de journalistieke kaart verschilt van die van de kartografen staan ze wel open voor de inbreng van de laatsten. Deze moeten zieh dan echter wel een journalistieke denkwijze eigen maken. De training van de infograficus zou ook een kartografisch element moeten bevatten, zeker zolang het aantal kar tografen onder de infografici minimaal is. Op die manier kan het ontwerp van kaarten voor de media profiteren van alle diseiplines, waarmee het raakvlak- ken heeft: journalistiek, kartografie en grafisch ontwerp. <Z (Z 0 n 0 3 00 -Q C a> 0 =3 r-t- rt> 00 Figuur 3. Structuur van een atlas-item Blik vooruit De conferentie in Berlijn biedt genoeg aanknopingspunten voor nieuwe aca- demische inspanningen op het gebied van de journalistieke kartografie, zowel op nationaal niveau als in internatio- naal samenwerkingsverband. Zo komt er misschien met EU-steun een langdu- rig onderzoeksproject m.b.t. kaarten in de media, dat tegelijkertijd in Enge land, Nederland en Griekenland loopt. Bij de invulling van dit onderzoek kan gebruik worden gemaakt van de richt- lijnen die werden aangeboden door bijvoorbeeld Ormeling en Vujakovic. Uiteraard zal ook de nodige aandacht besteed moeten worden aan kaarten in de nieuwe (elektronische) media. Hiervoor gelden andere omstandighe- den tijdens het ontwerp, andere (meer uitgebreide) mogelijkheden m.b.t. vi- sualisatie van de over te brengen infor- matie, en men heeft te maken met een ander publiek. Aan het einde van de conferentie in Berlijn werden alle aanwezigen uitge- nodigd door Majella Gauthier om in 1999 deel te nemen aan een soortgelij- ke conferentie in Canada, georgani- seerd door de Universiteit van Quebec te Chicoutimi. Hopelijk is iedereen dan wederom van de partij, met nieu we ideeen en nieuwe onderzoeksresul- taten. W. Wijnen Op 12 en 13 december 1997 was het 30 jaar geleden dat het boek Semiologie Graphique van Jacques Bertin ver- scheen. Om dat te vieren was er in het voormalige Institut de Geographie van de Sorbonne aan de Rue St.Jacques in Parijs een 2-daags Symposium georga- niseerd met als thema de huidige bete- kenis en het effect van dit boek - in aanwezigheid van Jacques Bertin zelf. Die zag er geweidig uit, Voerde het hoogste en laatste woord om zijn jong- ste produet, een uiterst interessante wereldgeschiedenis-atlas toe te lichten. Organisator was de Association des Cartographes et des Geographes, voor al de vereniging van afgestudeerden van de eenjarige cursus (karto)grafiek volgens de 'methode Bertin', de dess de Cartographie, de opvolger van het Laboratoire de Graphique van Bertin. Piaats van samenkomst was een diepe, hoog oplopende collegezaal, met aan weerszijden balkons, een schoolbord in de diepte en sprekers die gezeten ach ter een brede toonbank hun verhaal 32

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 38