ATLAS Satellietbeeld BESPREKINGEN Topografische VAN NEDERLAND 45 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT De Topografische Satellietbeeld Atlas van Nederland 1:100.000 Weesp: Robas bv., 1996. 180 pp., lormaat 29,7 x 21 cm. isbn 90 727 7095 1. Prijs 39,50. De Topografische Satellietbeeld Atlas van Nederland bestaat uit drie delen: een inleiding, de kaartbladen en het register. In een inleiding wordt verteld waarom de Satelliet Atlas bijzonder is en wordt er een toelichting gegeven bij het sys- teem waarmee de beeiden gemaakt zijn, het Franse satellietsysteem spot, een ruimtesonde op 833 kilometer hoogte. Het is, volgens de uitgever, de eerste atlas gebaseerd op 32 wolkenvrije satel- lietopnamen, genomen in de jaren r993> J994 en l995- Door de naadloze montage ontstonden 67 kaartbladen, die Nederland weergeven met in groen de bosgebieden en in blauwgrijs het water. Dit in tegenstelling tot de meest gangbare weergaven waarbij infrarood satellietfoto's de vegetatie felrood en het water vrijwel zwart weergeven. Verder geeft de inleiding in het kort de geschiedenis van de ruimtevaart, de doelstellingen en een overzicht van de bereikte resultaten en toepassingen. De ontwikkeling van de V2-raketten in de Tweede Wereldoorlog, het begin van het satellietdjdperk in 1957 en de eerste Spoetnik komen eveneens aan bod. Daarnaast is er aandacht voor Strategie, communicatie, meteorologie, kartografie, geologie, milieu en land- bouw. Interessant voor de lezer is de techni sche uiteenzetting van de werking van de satelliet met duidelijke illustraties en schematische voorstellingen. Aan het eind van dit deel een opsomming van de activiteiten van de SPOT en een overzicht van de SPOT-satellietbeelden van Nederland van 1992 tot en met 1995- Het tweede deel van de Atlas bestaat uit de 67 kaartbladen, schaal 1:100.000 waarvan 61 op een dubbelblad. Deze genummerde dubbelbladen vragen de lezer enige gewenning bij het opslaan. De bladen vallen exact samen met de kaartbladen in de Robas Atlas van Ne derland 1:100.000. Wanneer het in de bedoeling van de uitgever lag een re alistische kijk op Nederland te geven, dan wordt met het gebruik van beide atlassen naast elkaar het beste resultaat bereikt. De op de satellietbladen in geel ge- drukte plaatsnamen zijn vaak moeilijk te lezen, en het grid loopt op sommige plaatsen hinderlijk door de namen heen. Waar met wit gewerkt is wordt dit probleem nog groter; zo is de naam Henschotermeer boven Maarn op kaart 40 onleesbaar. De Computer' heeft duidelijk moeite gehad met de 'e' want deze letter ontbreekt telkens bij namen als Exloermond (kaart 19), Ma rienberg (29), Marienveld (42) en Ba- bylonienbroek (52). Ook is de naam- geving niet altijd gecontroleerd want op kaart 11 Staat Panuyskanaal, i.p.v. Panhuyskanaal en de 'Ijssel' Staat op blad 47 geschreven als 'Ijssel'. Op kaart 12 vinden we de Monnike Ee, terwijl de Atlas spreekt van Nieu we Monnike Greppel. Zo zijn er meer namen niet gelijk aan die in de Atlas van Nederland. Bij de dubbelbladen zorgt de inbind- methode voor een probleem. Zo Staat bijvoorbeeld boven Nieuwe Pekela een naam als Heveld zo in de band dat die ook na ver uitbuigen van de kaart bladen onleesbaar blijft. Bij een vol- gende lees(buig-)poging liet de lijm van het buitenomslag los. De typografie is niet overal kartogra- fisch verantwoord toegepast. Terwijl op blad 42 de waterpartijen in cursief worden aangegeven krijgt 'de Berkel' eenzelfde letterkeuze als de plaatsen (romein). Door elkaar staan de namen van rivieren en havens beurtelings in cursief en romein. Zo zijn 'Haringvliet' en 'Grevelingen' op kaartblad 43, 'Ha ringvliet' en 'Grevelingen op kaartblad 50. Dit geldt eveneens voor Europaha- ven, Brielse Meer, Botlek in romein, het Oostvoornse Meer en de overige havens in cursief, bij de Bernisse ont breekt de naam geheel(blad 43 en 44). Soms vallen de namen bij de plaatsing samen, hetgeen de leesbaarheid niet ten goede komt, zie Zwartsluis en De Pieperkolk op blad 22. Dit euvel komt op meerdere kaartbladen voor. Plaatsen die elkaar in grootte niet veel ontlopen zijn vaak in verschillende let- tergrootten aangegeven. Waarom is Spoorbuurt op kaart 15 in gelijke let- tergrootte aangegeven als het grotere Anna Paulowna? Waarom is 'Rotterdam' op kaart 44 in grotere letters uitgevoerd dan 'Amster dam' op kaart 32? Hoewel zij juist vaak belangrijke her- kenningspatronen op foto's vormen, zijn rivieren niet altijd van namen voorzien, zoals op kaart 41 de Ijssel en op kaart 54 de Maas. Meestal staan de namen op de aansluitende kaartbladen vermeld maar daar gaat de atlasgebrui- ker niet van uit. De kaartbladen op zieh geven een goed fotografisch beeld in heldere kleuren waarbij over de landsgrens het buitenland met een afgezwakte kleur wordt aangegeven en niet zoals in de Atlas wordt weggelaten. Hoewel het kleurenbeeld hierdoor wordt bena- deeld is de struetuur goed te volgen. De landschapspatronen zijn in de atlas goed te herkennen, evenals rivierstel- sels, kanalen, sloten en vaarten. De verkavelingen zijn duidelijk te zien. Aan de kust geven de haak- en schoor- wallen een goed herkenningspatroon ofschoon deze als momentopname, aan verandering onderhevig zijn. De zandbanken in de Noordzee en de riviermondingen spreken voor zieh, evenals de ondiepten in binnenwate- ren die in kleur eveneens goed herken- baar zijn. Het derde deel, het register, bevat 8500 namen, omvat 16 pagina's en is gelijk aan het namenregister van de Atlas. Achter elke naam geeft het register de naam van de gemeente waartoe de plaats behoort en de aanduiding Streek, water, nummer van de rijksweg, afslag enz. Hoewel de afkortingen niet kun- nen worden misverstaan is in de tekst nergens een verklaring opgenomen. Dit was op de laatste pagina nog mo- gelijk geweest. De verwijzingen van het register naar de kaartbladen wer ken goed, zij gaan volgens RD-coördi- naten in kilometers. Kort samengevat kunnen we zeggen dat de satellietatlas voor een gei'nteres-

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 51