46 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-I seerde 'speurder de moeite waard is. De satellietbeelden laten de lezer ken- nis maken met de landschappelijke structuur van Nederland en in het in leidende gedeelte wordt een duidelijke beschrijving gegeven van de opname- methode en de uitwerking hiervan. Het vereist enige inspanning van de leek maar met behulp van de aangege- ven benamingen zal het wel lukken de beeiden te interpreteren. Met de Atlas van Nederland ernaast zal dit zeker het geval zijn. Men moet niet de illusie hebben dat men met deze atlas op päd kan gaan voor een wandel-, fiets- of vaartocht, want het wegen- en water- stelsel is daarvoor te onduidelijk. De daartoe meest geschikte kleinere wegen en vaarten zijn moeilijk terug te vin- den. Luchtfoto's geven wat dat betreft meer gedetailleerde informatie. Toch zal de atlas in de boekenkast niet mis- staan en is een leuke zoekactie en be- studering vanuit de lucht nooit weg want de atlasbladen geven wel een vol- ledig beeld van Nederland weer. Chr.J. Snabilie Kartographisches Taschenbuch 1996/1997 Im Auftrag der Deutschen Gesell schaft für Kartographie herausgege ben und bearbeitet von Jürgen Dodt und Werner Herzog. Bonn: Kirschbaum Verlag, 1996. 356 pp., 12 x 17 cm. isbn 3 7812 14079. Eerder besteedden Ormeling sr., Van Elzakker en Kers aandacht aan de twee- de, derde en vierde edities, uitgegeven in de jaren 1990/1991, 1992/1993 en 1994/1995 in resp. KT 1991.XVTI.2, KT 1994.XX.2 en KT 1995.XXI.2. De opzet van het boekje is dezelfde als in de vo rige edities. Deze uitgave telt wat min der pagina's. Het geeft een goed over- zicht van de ambtelijke instituten in de Bondsrepubliek Duitsland, Oostenrijk en Zwitserland. Behalve de adressen en gegevens van de voornoemde institu- ten, geeft het boekje deze eveneens van instellingen voor opleiding en onder- zoek van particuliere kartografische en reprotechnische bedrijven, alsmede die van de leden van de verenigingen in deze drie landen. De organisaties en verenigingen, zoals onderafdelingen en werkgroepen, zijn met hun besturen vermeld. Het boekje begint met artikelen en de onderwerpen zijn dit keer toegespitst op Tsjechische kartografie met de digi tale bewerking met de Computer en de databanken. De kaartenverzameling in de Bondsrepubliek komt uitvoerig ter sprake. Verder in deze editie een keurige over- zichtstabel, waarin de opleidingen staan vermeld. In het register hebben veel aanvullin- gen plaatsgevonden en vanzelfspre- kend zijn mutaties opgenomen. Op- vallend is dat er verschillende naams- veranderingen zijn, zowel bij instituten als overheidsinstellingen. AI met al is het een handzaam en han dig boekje om om van deze ontwikke- lingen in die landen op de hoogte te blijven. Chr.J. Snabilie Malta Gozo, Reiseatlas: Karten, Stadtpläne, Fotos und weitere Informationen Redactie: A.J. Karssen. Kartografie: Kartografisch bureau Intermap B.V. Luqa: Miller Distributors Ltd., ca. 1996. 12 kaarten in kleur, verschillende schalen met toeristi- sche informatie en register. Formaat 31 x 16 cm: 8 uitvouwbare bladen genummerd 1-48. isbn 90 6900 014 8. Prijs ca. 31,50 (Malteser f 3,50). Deze atlas is, zoals de titel al aangeeft, een reisgezel voor de vakantieganger naar de Staat Malta, dat de eilanden Malta, Gozo en Comino omvat. Met behulp van verschillende media (kaar ten, stadsplattegronden, foto's, tabellen en tekst) kan de lezer letterlijk en fi- guurlijk zijn weg vinden in Malta. De atlas is een reisgids met de nadruk op kartografische media en rieht zieh zo wel op de zonaanbidder als de cultuur- toerist. Door een ingenieus vouwsysteem kun- nen de kaarten op een grote schaal worden getoond, zonder dat de atlas zijn gebruiksgemak als reisgids verliest. Omdat de reisatlas veel meegenomen wordt op de toeristische uitstapjes is zij voorzien van een harde, kartonnen kaft. De afzonderlijke kaarten worden door middel van een ringband bij el- kaar gehouden, waardoor de atlas open kan blijven liggen. Rond de ringband is een strook wit gelaten, wat afbreuk doet aan de continui'teit van het kaart- beeld. Wanneer er echter voor gekozen zou zijn om deze continui'teit te hand- haven, dan zou het niet ten goede zijn gekomen aan het gebruiksgemak. Dit is namelijk een belangrijk punt voor een atlas die wil wedijveren met een reisgids om de gunst van een toerist, die tijdens zijn vakantie door veel nieuwe indrukken wordt afgeleid. De voorkant van de atlas toont dan 00k een foto van een schilderachtige haven om de aandacht van de toerist te van- gen. Omdat de atlas 00k als reisgids, een behulpzame reisgezel, dienst doet, zijn zowel de inhoudsopgave als het regis ter op het eerste blad afgedrukt, zodat de gebruiker snel z'n weg in de atlas kan vinden. Het atlasregister omvat naast toponiemen 00k de namen van hotels en musea en bezienswaardighe- den. Wat de keuze voor opname in het register geweest is wordt niet duidelijk. Zo is het Nationaal Museum voor Ar- cheologie, dat al in de eerste tekst wordt aanbevolen als goede introduc- tie tot Malta, echter niet in het register opgenomen, evenals toponiemen die voorkomen op stadsplattegronden. Op het achterste blad is aan de ene zijde een kaart afgedrukt van Gozo en Co mino, op de andere zijde een kaart van de buslijnen op Malta en Gozo, opdat de gebruiker bovendien zijn weg op Malta en Gozo kan bepalen. De atlas is net als een reisgids echter niet alleen een behulpzaam naslag- werk, maar 00k een eerste kennisma- king met de vakantiebestemming. Door middel van kaarten, plattegron- den, foto's, tabellen en tekst wordt de toerist geinteresseerd voor Malta en Gozo. Het is vooral het multimediale karakter dat hiertoe bijdraagt, niet zo- zeer de gekarteerde themäs of de ma- nier waarop sommige themäs zijn weergegeven. Eerst wordt de geschiedenis van Malta uit de doeken gedaan. Hierna volgt een algemene inleiding tot het huidige Malta en de belangrijkste plaatsen. Deze gaat vergezeld van een over- zichtskaart van Malta die tevens een index is van de opgenomen kaarten en de stadsplattegronden van de hoofd- stad Valletta en Sliema, de grootste stad van Malta. Vervolgens komen de afzonderlijke gebieden van de Staat Malta aan bod, in volgorde van toeris tische aantrekkelijkheid. De verschil lende onderwerpen worden elk gepre- senteerd op een atlasspread, zodat tekst, foto's en kaarten naast elkaar ge toond worden om een goede indruk te maken op de zieh orienterende vakan tieganger en om de ge'interesseerde le-

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 52