47 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-I zer volledig te overtuigen van de weer- gegeven kartografische boodschap. De basiskaart voor de overzichtskaar- ten is een reliefkaart, wat een onge- bruikelijke keuze is. De reliefkaart is vervaardigd door gebruik te maken van schaduweringen. De stadsplatte- gronden zijn uitgevoerd als wäre het eilandkaarten: afgedrukt op een kaki- kleurige ondergrond. Bovendien doet de kleurkeuze van de stadsplattegron- den nogal ouderwets aan. Toch past dit beeld in de eigen huisstijl van In- termap B.V. De overzichtskaarten van de Staat Mal ta (pp. 7-12 en pp. 46-48) zijn weerge- geven op schaal 1:100.000. De regiona le overzichtkaarten hebben alle een schaal 1:40.000, wat niet bevorderlijk is voor een goede vergelijking tussen nationale en regionale overzichtskaar ten. De stadsplattegronden verschillen onderling van schaal en er is 00k geen eenduidige vermenigvuldigingsfactor om ze te kunnen relateren aan de over zichtskaarten, die heel Malta of een deel van Malta weergeven. Men moet zieh dus bewust zijn van de verschillen in generalisatieniveau, wat een conse- quentie is van verschillende schalen. Bovendien is de schaalvermelding niet eenduidig. Wordt op de ene kaart slechts gebruik gemaakt van een schaal- stok, op de andere is het een combina- tie van schaalstok en de vermelding "schaal 1: In een geval ontbreekt een schaalvermelding volledig. De geschiedeniskaart van Malta, die een echte blikvanger kan zijn voor een eiland met een zo rijke, veelbewogen historie, schort het nogal aan een doordacht ontwerp. Het thema is afge- beeld op dezelfde basiskaart als de ove rige kaarten, inclusief het huidige ne- derzettingenpatroon en de infrastruc- tuur (met als toppunt het vliegveld). Als reden kan natuurlijk de hulp bij de orientering worden aangedragen, toch wekt het op het eerste gezicht een vreemde indruk. In de legenda zou dit zeker kunnen worden verduidelijkt. Heiaas zijn sowieso dementen van de (basis-) kaart niet in de legenda opge- nomen. Dit gebrek geldt 00k voor de andere kaarten en stadsplattegronden. Bij de meeste stadsplattegronden ont breekt zelfs vaak een legenda. Ook een bronvermelding voor de weergegeven thematische informatie ontbreekt veel- al. Ook de symbolisatie van het thema 'geschiedenis' laat te wensen over. Een onderwerp als deze met duidelijk in- tervaldata kan zeer goed met behulp van de grafische variabele kleur wor den weergegeven. Daar er slechts geko- zen is voor de variabele vorm blijft het leesniveau hangen op het meest ele- mentaire niveau. De classificatie tussen 'prehistorie' en 'geschiedenis' is ook onduidelijk. Op de plattegronden en overige over zichtskaarten is eveneens zeer veel aan te merken op de symbolisatie. In eerste instantie lijkt Malta, of een bepaalde stad, bezaaid te zijn met ziekenhuizen. Bij nader inzien gaat het echter om hotels. Duidt dit misschien op siechte hygienische toestanden in de hotels? De ziekenhuizen zelf zijn op hun beurt weergegeven met een symbool, dat niet onder doet voor een versterkt fort. Samenvattend kan gesteld worden, dat de reisatlas als praktische reisgids zeker een meerwaarde heeft door de toevoe- ging van de hoeveelheid overzichts kaarten en plattegronden. De gebrek- kige kartografische symbolisatie van de thema's wordt echter vergoelijkt door de goede integratie van tekst, foto's en kartografie. Het algemene ontwerp van de atlas draagt in hoge mate bij tot de gebruiksvriendelijkheid. Dit blijkt zo- wel uit de grootte en de uitvoering van de atlas als ook uit de samenstelling en volgorde van de thema's. Men dient zieh bij een volgende editie echter te realiseren, dat een optimale kartografi sche symbolisatie de gebruiksvriende lijkheid alleen maar zal doen toene- men. Ook extra informatie als legen- da(-eenheden), jaar van opname, bronvermelding voor de gekarteerde thema's en classificatierichtlijnen zou- den hiertoe kunnen bijdragen. E. Mac Gillavry The Population of Britain in the 1990s: a social and economic atlas. Tony Champion, Cecilia Wong, Ann Rooke, Daniel Dorling, Mike Coombes &C Chris Brunsden. Ox ford: Clarendon Press, 1996. 168 pagina's en 153 kaarten in zwart-wit en met een blauwe steunkleur. Formaat 19 x 24,5 cm. ISBN o 19 874175 8. De titel van de atlas, The Population of Britain in the 1990sdekt de lading niet. Zoals de ondertitel, 'A Social and Economic Atlas', en het doel zoals om- schreven in het voorwoord, "This atlas aims to portray key features of the hu man geography of Britain in the 1990s", al aangeven gaat het om meer. Een breed scala aan onderwerpen wordt behandeld, onderverdeeld in Ze ven hoofdstukken met eveneens nog breed te interpreteren titels. Hoofd stukken over bevolkingsdistributie en compositie, multiculturele samenle- ving, werkgelegenheid, onderwijs, le- venskansen, huisvesting, transport, fa- ciliteiten en politieke geografie gaan toch verder dan je in eerste instantie zou verwachten. Maar onder welke noemer deze hoofdstukken nou wel te vatten zouden zijn is ook niet duide lijk. In het voorwoord wordt aangege- ven dat naast de persoonlijke interesses van de auteurs vooral de aanwezig- heid van gegevens bepalend was voor de onderwerpkeuze. Zo ontbreken daarom kaarten over de gemiddelde inkomens, religie en vrijetijdsbeste- ding, wat toch belangrijke onderwer pen binnen de sociale geografie zijn. Maar de onderwerpen die wel zijn op- genomen worden volgens een strakke struetuur behandeld. Elk onderwerp wordt op twee tegenover elkaar liggen- de pagina's behandeld in kaart met toelichtende tekst, en met tabellen en diagrammen die vaak exemplarische informatie verschaffen. Deze struetuur is duidelijk en de meeste spreads geven alleenstaande informatie over een on derwerp. Soms moet voor een beter begrip gekeken worden naar de eerste appendix met toelichting over de ge- bruikte statistische cijfers. Hier wordt in de tekst bij de kaarten echter niet naar verwezen. In enkele gevallen is de appendix ook niet toereikend. Wat "ear for other non-white males aged 16 and over 1991" betekent weet ik nu nog steeds niet. Door de strikte, gei'soleerde behande- ling per onderwerp wordt er voorbijge- gaan aan overeenkomsten en verban den tussen ruimtelijke patronen van onderwerpen onderling. Daarin schiet ook de begeleidende tekst tekort, om- dat verwijzingen ontbreken. De onder werpen staan dan weliswaar in hoofd stukken gerangschikt, maar staan toch te veel op zichzelf. De interessante in- zichten die je verkrijgt door bijvoor- beeld de kaart 'Population change 1981-1991' te vergelijken met de kaart 'Lower skill unemployment 1991' zul je niet verkrijgen door de tekst te lezen. Daarvoor moet je vooral zelf veel bladeren. Een tweede appendix geeft alle namen, grenzen, posities en Steden van de ge-

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 53