KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-I bruikte statistische regio's: Counties, Scottish Regions, Island Areas, Dis- tricts en parlementsgebieden. Bij deze laatste regio's, de Parliamentary consti- tuencies, wordt een kartogram ge- bruikt, dat veel vragen oproept en zijn meerwaarde boven een traditioneiere weergave niet duidelijk maakt. In de atlas zitten in totaal 153 kaarten, waarvan er 135 choropleten zijn. En bij de meeste onderwerpen ligt dat 00k voor de hand. Maar zeker niet bij bij- voorbeeld de eerste twee kaarten van de atlas. De distributie van de bevol- king is moeilijk weer te geven met een choropleet. En terwijl de tekst bij de kaart notabene zelf aangeefit dat de grenzen van de gebruikte statistische gebieden het beeld be'fnvloeden, hou- den ze het toch bij een choropleet. Waarom dan niet de voor de hand lig- gende stippenkaart wordt gebruikt is een raadsel. Ook de invulling van choropleten in deze atlas laat soms te wensen over. De gebruikte blauwe kleur Staat eigenlijk niet toe dat er meer dan vier grijstonen worden gebruikt. Bij vijf variaties in grijstonen wordt het onderlinge ver- schil te klein om goed onderscheid mogelijk te maken. Bij klasse-indelin- gen die zowel boven als onder een nul- waarde komen, wordt blauw gebruikt voor de positieve waarden en zwart voor de negatieve waarden. Hoewel dit op zieh een legitieme en meer gebruik te methode is, wordt het effect teniet gedaan door in het blauw fijn geraster de grijstonen te gebruiken en in het zwart zulke grove rasters te gebruiken dat het daadwerkelijk stippen zijn ge worden. Een ander vreemd gebruik van cho ropleten komt voor in de kaart op pa- gina 37. Daarin worden met blauw en zwart twee choropleten gecombineerd, plus nog eens het gebruik van punt- symbolen voor een derde variabele. Twee naast elkaar geplaatste kaarten met elk een choropleet had waar- schijnlijk een beter resultaat opgele- verd. Ook diagramkaarten worden vaak ge bruikt. Een gevaar hierbij is dat een te- veel aan (kleine) diagrammen de beeldvorming nadelig bei'nvloedt. Het kost erg veel tijd en inspanning om de diagrammen afzonderlijk te lezen, on- derling te vergelijken en patronen te ontdekken. Eigenlijk zou voor elke diagramkaart een chorochromatische kaart met kwalitatieve klassen een snellere en betere beeldvorming ople- veren. Voor zowel de bewegings- als de figu- ratieve kaarten geldt dat er gelukkige en (vooral) minder gelukkige voorbeel- den zijn. De algemene impressie is dat de kaarten door aan de ene kant toe- passing van een vrij kleine schaal en aan de andere kant weergave van een groot aantal statistische regio's een nogal druk beeld achterlaten. En dit komt de duidelijkheid zeker niet ten goede. Een apart probleem bij alle grootscha- lige kaarten is Greater London. Door de kleinere statistische regio's binnen de Londense agglomeratie komt de duidelijke weergave in de kaarten in gevaar. Daarom is, heel logisch, geko- zen voor inzetkaarten van Greater London. Alleen wordt het niet in elke kaart op identieke wijze uitgevoerd. Soms wordt Greater London blanco gelaten en geeft de inzet pas de statisti sche waarden en soms wordt het ge- middelde voor Greater London in de hoofdkaart aangegeven en geeft de in- zetkaart de onderverdeling in deze re gio weer. En in een geval (pagina 55) wordt een symbool voor Londen aan gegeven in de hoofdkaart en nog wat meer Symbolen in de inzet. En tenslot- te wordt in op pagina 51 helemaal geen inzet gegeven. Uniformiteit zou hier op zijn plaats geweest zijn. De atlas heeft enkele Sterke punten. Ondanks het feit dat er moeilijke keu- zes gemaakt moesten worden geeft de atlas toch een interessant en breed overzicht van sociaal-geograhsche the- ma's in Engeland, Schotland en Wales. Stuk voor stuk worden de onderwer pen volgens een strak stramien behan- deld. En door een grote uniformiteit van karteren is onderlinge vergelijking mogelijk. Maar tevens laat deze atlas onnodig wat steken vallen. In de toelichtende teksten wordt op geen enkele wijze ge- wezen op de mogelijkheden van on derlinge vergelijkingen. Er zijn geen verwijzingen naar andere kaarten om bepaalde patronen te verklaren of om op andere verbanden te wijzen. De on derwerpen staan te gei'soleerd. In de teksten wordt evenmin verwezen naar de appendici, die veel verduidelijking kunnen verschaffen. Dat sommige ge bruikte termen, met name op statis tisch gebied, niet worden toegelicht (ook niet in de appendices) is echt een gemis. Ook de kaarten kennen enkele min- punten. De keuze voor bepaalde kaart- typen is in meerdere gevallen ongeluk- kig uitgevallen en de uitwerking laat nogal eens te wensen over. Gevolg is dat de kaarten geen optimale beeldvor ming toelaten, en daarmee niet altijd de boodschap overbrengen. Wanneer men de kaarten zou verbete- ren door een betere keuze van kaartty- pe en een betere uitwerking, in de tek sten een meer volledige toelichting zou geven, en vooral meer zou verwijzen naar andere onderwerpen, dan zou de atlas een meer coherent beeld geven van de sociale geograhe van Groot- Brittannie. En dan zou men een mooi en goed document in handen hebben. Nu is de atlas alleen interessant voor de mensen die echte (beroepsmatige) inte- resse hebben in de weergegeven onder werpen, en die bereid zijn net even wat meer moeite te doen om de juiste in- formatie uit de kaarten te halen. M. Roesink Standardisierte Zeichenerklärun gen für Radverkehrskarten. Konzepte und Empfehlungen für die kartographische Radweg weisung. H.-J. Ulbert. Dortmund: Institut für Landes- und Stadtentwicklungs- lorschung des Landes Nord rhein-Westfalen, 1997. 72 pp., 29,7 x 21 cm. Serie ils 119. isbn 3 8176 6119 3. Prijs: dm 25,-. Dit is een boek voor 'fietskaartverbete- raars', een term waarmee redacteur Ferjan Ormeling de projectgroep Fietskaarten aanzette tot raadpleging en bespreking ervan. De auteur, Dr. Phil, Dipl. Ing. en Dipl. Geogr., on- derzoekt de relaties tussen fietsactivi- teiten, ßetskaarten, fietsbewegwijze- ring en kartograhsche communicatie- processen 'gründlich', zoals mede op grond van zijn talrijke titels verwacht mag worden. Zijn doelstelling geef ik hier in vertaling weer. "Doel van deze publicatie is: een typologie op te stellen van de fietsactiviteiten en fietskaarten; een inventarisatie van de fietskaartse- ries in Nordrhein-Westfalen uit te voeren; de fietsbewegwijzering in het terrein en de kaart aan de hand van terrein- en kaartvoorbeelden te beschrijven en te beoordelen; de legenda's van de fietskaartseries in Nordrhein-Westfalen te analyseren; de tekortkomingen in informatie en weergave in de fietskaartseries zicht- baar te maken; 48

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 54