119 □8 0 Standardisierte Zeichenerklärungen für Radverkehrskarten KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-I gestandaardiseerde legenda's voor de fietskaarten in de schalen 1:20.000 tot 1:150.000 in het kader van een boek met kartografische voorschrif- ten uniform te ontwikkelen en over- zichtelijk vorm te geven; de deskundige organisaties (kartogra- fie, fietsverkeersplanning, fietsorgani- saties) met behulp van deze publica- tie een grondslag voor discussie en besluitvorming aan te bieden, opdat het fietsersvolk in de toekomst over- zichtelijke, onderling vergelijkbare en inhoudelijk juiste fietskaarten kan aanschaffen en gebruiken." Na een goede opsomming van algeme- ne eisen aan fietskaarten (p. 9) onder- scheidt Ulbert vier groepen fietsactivi- teiten: het alledaagse fietsen, het recre- atieve fietsen op de vrije avond, het re- creatieve fietsen in het weekeinde en het toeristisch georienteerde fietsen. Deze brengt hij in verband met het Radstadtplan, de Radwanderkarte en de Radtourenkarte. Deze typen nemen in schaal af en vragen elk een andere topografische en op het fietsen afge- stemde thematische inhoud. Vervol gens inventariseert Ulbert de verschil- lende in de handel verkrijgbare fiets- kaartseries volgens de hiervoor aange- geven typologie. De bedekking en overlapping toont hij in een over- zichtskaart, maar kaartfragmenten op basis waarvan de lezer zieh een eigen 11 Institut für Landes- und Stadtentwicklungsforschung des Landes Nordrhein-Westfalen oordeel zou kunnen vormen krijgen we helaas niet te zien. De gekleurde drukinkt blijkt gereser- veerd voor een groot aantal foto's van fietswegwijzers in het lange (28 pp.) hoofdstuk, waarin terrein ('Natur', dat wil soms zeggen veel steen en asfalt en een plukje groen) en kaart met elkaar worden vergeleken. Klopt het wegen- net ter plekke, en stemt de bewegwij- zering overeen met de aanduiding van (genummerde) fietsroutes op de kaart? Verdwaalt de fietser niet in het 'Rad- wegweisungsschilderwald' (p. 16)? Maar de fietser zou met zijn Holland rad, Mountainbike, Trekkingrad of Rennrad 00k van het rechte päd kun nen geraken, doordat in de verschillen- de kaartseries en zelfs in de kaarten binnen die series begrippen en kaart- symbolen niet uniform zijn. Bij wisse- ling van blad ziet de wereld er op pa- pier soms heel anders uit. Hoe, wordt uitvoerig uit de doeken gedaan in ta- bellen met tekst maar helaas weer niet in kaart- of legendafragmenten ge- toond. De tekortkomingen in de kaart zouden kunnen worden opgeheven door in overleg tussen verkeers- en fietsintrastructuurplanners, kaartpro- ducenten en fiets(kaartengebruik)ers tot landsdekkende op het fietsen afge- stemde legenda's met precies geclassifi- ceerde begripsomschrijvingen te kö rnen. Hoe dit overleg dan moet lopen werkt Ulbert niet uit, wel komt hij na enige theoretische overwegingen over legenda's met gedetailleerde voorstellen voor de vier rubrieken fietsverkeersnet, fietsverkeersaanduidingen, fietsver- keersbewegwijzering en aanvullende fietsinformatie. Het resultaat is een 'Radorientierte Musterlegende (rom)' en een drietal 'Radorientierte Karten beispiele (rok)' voor de drie onder- scheiden kaarttypen. Voor elk kaartty- pe wordt dezelfde legenda voorgesteld, waarbij alle aanduidingen in een kleur (naar keuze rood of groen) worden ge- drukt. Aan de topografische onder- grond wordt niet getornd, hoewel dat met de huidige digitale bestanden goed mogelijk moet zijn (p. 70). Ul bert gaat er echter niet verder op in. Daarmee steh hij impliciet een nogal conservatieve technische werkwijze voor! In een slothoofdstuk 'Zukunfts orientierte Aspekte ein Ausblick' vat hij zijn bevindingen en aanbevelingen nog eens kort samen. Het rapport wordt besloten met een uitvoerige en tot nader onderzoek aansporende lite- ratuurlijst. AI met al is het een degelijk werkstuk, waarin veel behartenswaardige zaken worden besproken. Ik heb maar twee, niet echt inhoudelijke, punten van kri- tiek. Het eerste is, dat de fraaie kleu- renfoto's van wegwijzers beter vervan- gen hadden kunnen worden door kaart- en legendafragmenten. De titel van het rapport doet toch zoiets ver- wachten. Het tweede is, dat de schrij- ver nogal eens namens de gebruikers spreekt zonder dat uit zijn verslag er- gens blijkt of hij 00k gebruikersonder- zoek heeft gedaan: "Die Radfahrerin nen und -fahrer bzw. Kartenbenutze rinnen und -benutzer erwarten einfach en "Die Radfahrerinnen und -fah rer möchten nicht jedesmal, wenn sie mit ihren Fahrrädern eine Kartenblatt- grenze überfahren, anders klassifizierte und formulierte Zeichenerklärungen studieren müssen." (p. 70, mijn cursi- veringen, vdS). Zou dat echt waar zijn? Zouden (Duitse) fietsters en fiet- sers zo veeleisend zijn als ze met hun Hollandrad of ander type Drahtesel een grens overschrijden? R. van der Schans De droom van een kaartenmaker. De bespiegelingen van Fra Mauro, cartograaf van het hof van Venetie. James Cowan. Amsterdam: Anthos, 1997. 200 pp., 21 x 13 cm. isbn 90-414-0217-9. Prijs 34,90. Deze roman speelt zieh af ergens in de zestiende eeuw, precies duidelijk is dat niet zoals de schrijver op p. 196 graag toegeeft. Het is een dagboek van broe- der Mauro, in- en uitgeleid en van ver klärende noten voorzien door de au- teur. Mauro werkt aan een wereldkaart op basis van de verhalen die reizigers naar verre een vreemde landen hem komen verteilen. Zelf verlaat hij zijn kloostercel nooit. "Geen enkel zee- mansverhaal is te onbeduidend om aan te hören, geen enkel reizigersboek te alledaags om te lezen. Ik ben overgele- verd geweest aan de genade van de ob- servaties van andere mensen, sinds ik wis- en natuurkunde terzijde heb ge- legd om me te wijden aan de bestude- ring van de wereld waarmee zij werden geconfronteerd." (p. 25). In eerste instantie streeft Mauro naar een 'objectief' wereldbeeld, maar hij is een intelligent mens. Door de gesprek- ken met zijn informanten (het woord Staat er echt!) die de wereld hebben be- "iRadstadtplan j jiRadwah de rka'rt e Hans-Jürgen Ulbert Konzepte und Empfehlungen für die kartographische Radwegweisung 49

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 55