KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-I wicht tussen kaarten, tekst en foto's beter. ledere stad wordt in 2 pagina's behandeld: een pagina met beschrij- vende tekst en foto's en op de andere pagina de kaart. Deel 3 bestaat naast twee pagina's verklärende tekst uitslui- tend uit kaarten. Ook hier is er dus geen goed evenwicht tussen tekst en kaartmateriaal. Hieruit volgt dat de balans tussen tekst, foto's en kaarten binnen de atlas als geheel ook niet he- lemaal in orde is: veel tekst in het be- gin, alleen maar kaarten aan het eind. Voor deze indeling in drie oneven- wichtige delen wordt door de uitgever geen uitleg gegeven, maar de gehan- teerde volgorde van rijk gei'llustreerde tekst naar steeds ingewikkelder kaart materiaal vergemakkelijkt wel de toe- gang voor de lezer. Het meest toegan- kelijke deel is als eerste geplaatst en de 'moeilijke' kaarten aan het eind. De inhoudsopgave voorin is duidelijk en overzichtelijk en zorgt voor een goede toegankelijkheid van de atlas als geheel. Het register met 40.000 na- men zorgt voor een goede toeganke lijkheid van de kaarten uit deel 3. De drie delen van de atlas staan min of meer op zichzelf. De lay-out verschilt per deel, er wordt in de tekst niet ver- wezen naar andere delen en ook verge- lijking tussen de kaarten van de ver- schillende delen is niet mogelijk van- wege de totaal verschillende kaartsoor- ten (hierover meer in de volgende para- graaf). Binnen delen 2 en 3 zelf is wel vergelijking tussen de kaarten mogelijk. Een algemene opmerking over de 'toon' van de atlas en dan met name van deel 1, is dat deze uitgesproken po- sitief is. Er wordt wel enige aandacht besteed aan de problematiek van het landeigendom van de aboriginals, maar volgens de atlas is dit probleem al zo goed als opgelost. In het hoofd- stuk over de aboriginals en de ontdek- king van Australie door de Europe- anen wordt totaal voorbijgegaan aan de conflicten tussen de aboriginals en de Europeanen. Ook de eilende waarin de aboriginals vervolgens gestört wer den en die tot op de dag van vandaag nog steeds niet verdwenen is, wordt met geen woord genoemd. Ook aan de andere raciale spanningen tussen de vele bevolkingsgroepen die in Australie leven, wordt voorbij gegaan. Hetzelfde geldt voor de grote werkloosheid in het land. Australie lijkt in deze atlas een land van melk en honing waar ie- dereen (en dan vooral de blanke, en van oorsprong Engelse bevolking) ge- lukkig is, getuige de vele foto's en teke- ningen van lachende mensen. Ieder deel van deze atlas bevat totaal verschillende kaarten. Deel 1: de weinige kaarten in dit deel zijn mooi en origineel getekend (als aquarellen), maar helaas zijn ze vaak te eenvoudig en incompleet: er worden geen relaties tussen variabelen afge- beeld in de kaarten, het kleurgebruik is niet altijd duidelijk (bijvoorbeeld de kaart op p. 19), titel, schaal, bron en jaartal ontbreken en de legenda's zijn niet duidelijk. De bijgevoegde blokjes verklärende tekst zijn dan ook hard nodig om de kaartjes te begrijpen. De kaarten in dit deel dienen eigenlijk slechts als (zij het mooie) illustratie. Hoewel de kaartjes op een originele manier getekend zijn, kunnen ze het grote gebrek aan thematische kaarten in deze atlas niet goed maken. Deel 2: bij de stadsbesprekingen is van iedere stad een satellietopname (schaal 1:250.000) afgebeeld, waarvan de kleu- ren versterkt zijn en waarover een kaart met de belangrijkste wegen, wa- terlopen, parken en straatnamen is ge- legd. Dit originele idee komt helaas niet goed uit de verf. De gemiddelde lezer zal uit deze kaarten weinig infor- matie halen, daar er een legenda ont- breekt en de structuur van de stad nauwelijks uit de kaartjes is af te lezen. Hoewel door de uniforme schaal enige vergelijking mogelijk is tussen de Ste den, waren ouderwetse' stadsplatte- gronden in dit geval beter geweest. Deel 3: de topograhsche kaarten in dit deel zijn prima verzorgd. Alle kaarten zijn op de schaal 1:1.000.000 en zijn daardoor goed met elkaar te vergeh) - ken. Deze bundeling van topograhsche kaarten is een van de weinige dingen die de atlas vanuit een kartograßsch oogpunt interessant maakt. Een groot nadeel van deze uniforme schaal is echter dat de bijna onbewoonde woes- tijngebieden in midden-Australie net zoveel ruimte krijgen als bijvoorbeeld de dichtbevolkte oostkust. Wat dat be treff had beter voor verschillende scha len gekozen kunnen worden, afhanke- lijk van het af te beeiden gebied. De legenda van de kaarten is in z'n geheel afgedrukt op de pagina met toelichting voorafgaand aan de kaarten. Bij iedere kaart afzonderlijk worden de belang rijkste legenda-eenheden nog eens af gebeeld. Handiger was geweest als men bij iedere kaart de gehele legenda had afgedrukt of, naast de vermelding vooraf, ook nog een legenda op een in- legkaart of op de binnenflap van de kaft had bijgeleverd. Dit voorkomt on- nodig vaak terugbladeren. Wat wel erg prettig werkt, zijn de kleine inzetten van een kaartje van Australie, waarop ter orientatie het afgebeelde gebied is ingekleurd. Eveneens handig zijn de maatstreepjes op de coördinaatassen: makkelijk bij afstandsberekening. De projectie waarin de kaarten zijn afge beeld, is de conforme, conische projec tie met twee standaardparallellen van Lambert. In de verklärende tekst voor afgaand aan de kaarten wordt de in- houd van deze projectie kort uitgelegd, wat erg verhelderend werkt. De belangrijkste kritiek op deze atlas is het ontbreken van voldoende fatsoenlij- ke thematische kaarten. Deze zouden in een volgende editie zeker niet mögen ontbreken. Waar men in een volgende editie van deze atlas ook op zou kunnen letten is de integratie tussen kaarten, tekst en foto's. Een andere verbetering zou kunnen gelden voor de stadskaar- ten: satellietbeelden zijn goed in een at las te gebruiken, maar niet voor een stadsplattegrond. Althans niet op de manier zoals dat nu gebeurd is. Wat er verder in een volgende editie naast het bestaande materiaal naar mijn mening zeker niet zou mögen ontbreken, is: een goede overzichtskaart van de ad- ministratieve indeling van Australie, helemaal aan het begin van de atlas (in plaats van het nietszeggende satel- lietbeeld dat er nu Staat), een fysisch-geograßsche overzichts kaart, een hoofdstuk over politiek, meer aandacht voor de problematiek van de aboriginals, meer gebruik van statistisch materiaal in serieuze tabellen of in duidelijke kaarten, het afbeelden van dun- en dichtbe volkte gebieden op verschillende schalen. Vergeleken met andere gei'llustreerde atlassen, valt het gebrek aan themati sche kaarten het meest op. Ook de siechte integratie tussen tekst en kaar ten springt in het 00g. Wat betreft uit- gebreidheid, originaliteit, kwaliteit en uiterlijk onderscheidt deze atlas zieh echter positief van andere, vergelijkba- re atlassen. De prijs is voor een atlas van deze omvang niet te hoog, maar het blijft een behoorlijk bedrag. Hier- door zullen alleen de meer welgestel- den en degenen met een speeißeke be- langstelling voor het onderwerp (die de atlas toch wel kopen, ongeacht de prijs) deze atlas aanschaffen. Andere belangstellenden zullen voor dit boek- werk naar een bibliotheek gaan. 52

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 58