B. B. Yahmed Paris: le Croupe Jeune Afrique et les KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT De satellietopnamen van de Steden zul- len vrij snel gedateerd raken, evenals de hoofdstukken over energie, communi- catie en technologie, maar aangezien de kosten voor een dergelijke atlas zeer hoog zijn, zal een nieuwe editie nog wel enige tijd op zieh laten wachten. AI met al is de Reader's Digest Atlas of Australia een prachtig uitziend boek- werk om in te lezen, in op te zoeken en om als naslagwerk te gebruiken. Met dit commerciele, aantrekkelijk ogende naslagwerk doet de uitgeverij zijn naam eer aan, maar deze atlas is slechts in mindere mate van weten- schappelijk en kartografisch belang. 1998-xxrv-i bindwerk is goed. Het boek bevat een harde, stevige kaft. Als de atlas ergens opengeslagen wordt, blijven de pagi- na's keurig liggen. De inhoudsopgave bevindt zieh voor- in. Achterin is een index (register). Er is geen indexkaart (bladwijzer). Nu is dit 00k niet echt nodig, omdat de lan den van Afrika alfabetisch behandeld worden. Wel is het jammer dat er geen zaakregister is opgenomen, waarmee gebruikers op trefwoorden hadden kunnen zoeken. l'Atlas Jeune Afrique du continent africain Editions Jaguar, 1993 29,3 x 21,3 cm, 175 pp. (124 kaartpp.) isbn 2-86950-247-8 Prijs ca. 89,- In de Atlas du continent africain wordt geprobeerd een beeld te geven van het Afrikaanse continent in 175 pagina's. Op het omslag Staat in de titel de naam Jeune Afrique. Deze organisatie is betrokken geweest bij diverse atlas sen van Afrikaanse landen. In het voorwoord wordt gewezen op het historische belang van dit conti nent. De atlas is echter voornamelijk versehenen vanwege de vele natuur- rampen en oorlogen in Afrika, alsmede de grote bevolkingsgroei. Ook wordt gewezen op de recente politieke veran- deringen in dit deel van de wereld. Bo- vendien was er volgens de samenstel- lers nog geen Franstalige atlas van het Afrikaanse continent. De samenstellers richten zieh naar ei gen zeggen "...au grand public..." en de atlas is geschikt voor "...les eleves et etudiants de tous niveaux,...". Naar mijn mening is de atlas niet zon- der meer voor alle leeftijdsgroepen ge schikt. De atlas bevat veel thematische kaarten die niet voor iedereen te be- grijpen zijn. Aan de andere kant zal voor velen de atlas te beperkend zijn. Afrika wordt namelijk als geheel en land voor land behandeld, maar niet op een lager niveau. Het formaat van de atlas is ideaal. Ook de kwaliteit van het papier en het In de index worden alleen bladzijde- nummers gegeven en geen kaartvak- ken; dat zie ik als een gebrek. De over- R. Oudejans zichtskaarten zijn namelijk wel voor- zien van parallellen en meridianen, dus waarom zou je die niet gebruiken? De eigenlijke atlas bestaat uit drie de- len: le continent africain, pays par pays en annexes. In het eerste deel worden diverse the- ma's behandeld op het niveau van het hele continent. Daarna worden de lan den afzonderlijk naar voren gehaald, eerst alle (53) onafhankelijke landen en daarna wordt kort aandacht besteed aan de niet-onafhankelijke (ei)landen. In het deel annexes is de index te vin- den, alsmede een verklärende woor- denlijst en een lijstje van de gebruikte bronnen. De index is klein; de atlas bevat relatief weinig namen. In de woordenlijst (glossaire geographique et definitions) worden geografische en an dere begrippen toegelicht. In het deel waarin Afrika als geheel be- keken wordt is er per onderwerp een pagina met een toelichtende tekst plus een tot drie kaartpagina's. Bij enkele onderwerpen zijn diagrammen toege- voegd, met name staafdiagrammen. Heiaas zijn er geen (satelliet)foto's op genomen. De thema's die gekarteerd zijn liggen veelal voor de hand. Er zijn niet echt vernieuwende thema's aangehaald. Op de bladzijden van Afrika in de wereld wordt niet alleen de positie van Afrika verduidelijkt; ook wordt Afrika op di verse gebieden vergeleken met de rest van de wereld (bijvoorbeeld qua bevol kingsgroei). In het volgende deel van de atlas wor den de landen van dit continent in al- fabetische volgorde behandeld. Het aantal pagina's per land varieert van een tot vier. De landen die vier bladzijden hebben gekregen zijn Algerije, Kameroen, Ma rokko, Tunesie en Zuid-Afrika. De eerste vier hiervan waren ooit Frans. Egypte, Ivoorkust, Nigeria, Senegal en Zaire (inmiddels Kongo-Kinshasa) hebben ieder drie bladzijden. Etiopie, met meer dan 50 miljoen mensen het derde land van Afrika, krijgt slechts twee bladzijden. Dit hangt samen met een van de 'grootste bezwaren tegen de atlas: het feit dat er telkens ongeveer dezelfde ruimte is voor een kaart van een be- paald land. De kaart van Etiopie (circa 1,1 miljoen km1) is even groot als de kaart van bijvoorbeeld Uganda (circa 250.000 km2) en er zijn nog extremere voorbeelden te vinden. Dit bevordert allerminst het bewust- zijn van de gebruikers over de grootte van de verschillende landen. Boven- dien heeft het als gevolg, dat het ene land door de grotere schaal veel gede- tailleerder in kaart is gebracht dan het andere. Dit kan nadelige effecten heb ben op vergelijkingen tussen verschil lende landen. De eilandjes die niet zelfstandig zijn worden samen behandeld op de laatste twee bladzijden van het tweede deel (Territoires africaines sous domination occidentale). Dit zijn onder andere Sint Helena in de Atlantische Oceaan, Mayotte en ook de Canarische Eilan den worden bij Afrika gerekend. Alleen van de laatstgenoemde en van Reu- nion, een Frans eiland ten oosten van Madagaskar, zijn kaarren opgenomen. Van Mayotte, een Frans eiland, is geen kaartje aanwezig. Wel is een overzichts- kaartje van Afrika opgenomen, met daarop aangegeven de ligging van de afhankelijke eilanden. De Westelijke Sahara wordt beschouwd als deel van Marokko (hierover verderop meer). Voor elk land is er een overzichtskaart. Verder zijn er meestal landbouw-, in- dustrie- en transport- en verkeerskaar- ten. Administratieve kaarten en bevol- kingsdichtheidskaarten zijn vreemd genoeg zeldzaam. De gebruiker kan re- Iaties leggen omdat vaak verschillende verschijnselen gekarteerd zijn in een kaartje (bijvoorbeeld een kaartje van Zuid-Afrika met daarin de verschillen de Volkeren en de 'homelands'). Voorts zijn relaties te leggen door verschillen de kaartjes te vergelijken. Wat ik mis zijn kaarten met een tijds- dimensie (alleen in het deel van Afrika 53

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 59