i i T T T T "i'' beschrijving beschrijving ontwerp specifikaties stijlen tabel 35 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT KERN KATERN 9 ICA/ITC SYMBOLS FOR CARTOGRAPHIC FLOW-DIAGRAMS SYMBOL WITH EXPLANATION _L -_L JL ,."717., with or without exposure-specifications with or without exposure-specifications with or without exposure-specifications with or without exposure-specifications with or without exposure-specifications with or without exposure-specifications with or without shot-specifications with or without shot-specifications with or without shot-specifications with or without print-specifications with or without criterium iij with logical character and with or without specifications with logical character and with or without specifications with logical character and with or without specifications with logical character and with or without specifications with logical character and with or without specifications with logical character and with or without specifications with logical character and with or without specifications NAME AND DESCRIPTION in-contact exposure A normal 'side to side'-exposure in a contact-frame or contact-case. exposure with in-between film An exposure like a normal in-contact exposure, but with an in-between film, frequently used for getting text free from the background. exposure through the base An exposure in a contact-frame or contact-case, whereby the film is exposed through the transparent base. exposure through the base with in-between film An exposure like a normal exposure through the base, but with an extra, in-between film. in-contact exposure with normal screen An exposure in a contact-frame or contact-case, using a screen, things like percentage screen density, screen angle and screen type are to be specified. in-contact exposure with special screen The screen used at this in-contact exposure, is more or less special; that for it normally will be specified. camera-shot A shot with a reproduction-camera, things like prism application and scale-transformation can be specified. camera-shot with filter A shot with a camera, using a filter, the filter is to be camera-shot with filter and screen A camera-shot whereby a filter as well as a screen is used, the filter and the screen can be specified. screen/offset-printing The - final - printing on a screen printing (left symbol)or an offset-press (right symbol) whereby print order, colour order and press type can be specified. judgement A judgement of a product or process; as a switch in a 'loop' it often defines the production-progress. keyboard-input Entering data by the keyboard, for example for the input of preferences, resulting in a new file. digitizing In any way, with a digitizer, on the screen or in another way, digitizing map-elements, resulting in a new file. scanning Making a scan of excisting map-material; to be specified are among other things the resolutions, mostly a new file is shaped. editing Interactive change of data such as correction, interactive polygonising and graphic attributing etc. manipulation processing Automated manipulation of data such as batch polygonising and data-reduction-processes. conversion Converting a file. what normally results in a new file in an other format with a modified extension. printing/plotting The Output process of digital files. The display of the files is visualised on analog materials such as paper seerd door horizontale en/of verticale lijnen tussen de verschillende Symbo len. De lengte van de lijnen is afhan- kelijk van de afstand tussen de onder- delen van de relatie. In principe worden twee soorten rela- ties onderscheiden: relaties die resulteren in een definitief veranderd product; relaties die een tijdelijk karakter heb- ben. Relaties die resulteren in een nieuw of veranderd product Dit zijn de relaties die tot een (ver)nieuw(d) product leiden. In een volledig digitale omgeving kan een nieuw product ontstaan wanneer een bestand wordt veranderd door een proces. Als er geen reservekopie is ge- Figuur 8. Overzicht van de meest voor- komende processym- bolen. (weergave 45%) Figuur 10. Tegen elkaar geplaatste productsymbolen om mimte te bespa- Figuur ix. Weerga- ve van een referen- tie naar een ander product, zoals de ontwerpspecifica- ties. Figuur p. Verschil lende richtingen van relatielijnen. maakt van het oorspronkelijke product, dan bestaat het ori- ginele product na de verandering in veel gevallen dus niet meer. Moet een digitaal bestand bijvoorbeeld worden ge- corrigeerd - ontdaan van fouten die tijdens het digitaliseren zijn ontstaan - dan heeft deze correctie in veel gevallen een definitieve verandering van een bestand tot gevolg. Dit soort relaties behoort tot de hier beschreven categorie. Zo'n relatie wordt gesymboliseerd door een ononderbroken dünne lijn, die meestal verticaal, soms horizontaal of hori zontaal en verticaal loopt (figuur 9). In een aantal gevallen zijn er zo veel editing-handelingen nodig dat relatielijnen en editing-processymbolen beter achterwege gelaten kun- nen worden om het stroomdiagram niet te uitgebreid te laten worden. De bestandssymbolen kunnen dan beter aan elkaar worden bevestigd (figuur 10). Relaties die een tijdelijk karakter hebben Onder deze subgroef) vallen relaties die nodig zijn om gedu- rende een körte tijd te refereren aan andere producten of Pro cessen. In het kartografische symbolisatieproces moet bijvoor beeld gekeken worden naar de ontworpen of voorgeschreven en de te produceren Symbolen. Er moet dus een relatie wor den gelegd tussen de ontwerpspecificaties en de uit te voeren symbolisatie, die in grafische attributentabellen wordt be schreven en/of geconstrueerd (figuur 11). In tekenpakketten wordt dit weergegeven in de kleur-/stijltabellen. Bij Software met een databank is een aparte attributentabel aanwezig, waarin gegevens kunnen. worden ingevoerd. Tot de relaties met een tijdelijk karakter kan 00k het proces van het digitali seren op scherm gerekend worden. Ook hier wordt een tijde- lijke relatie gelegd tussen het gidsbeeld (een digitale luchtfoto of een satellietbeeld) en het te vervaardigen bestand. De be standen die de gidsbeelden bevatten kunnen worden opgeroe- pen, en na het digitaliseren weer gedeactiveerd worden zonder dat er iets aan het bestand zelf is gewijzigd. 12a ext naam RA/ 12b .ext naam R/V Figu Figuur 11. Relaties met een tijdelijk karakter worden identiek aan de relaties met een permanent karakter weergegeven, maar de lijnen worden onderbroken met een relatief fijne stippeling. Bij het ontwerpen van een stroomdiagram komt het regel- matig voor dat de relatielijnen elkaar kruisen, waardoor het resultaat onduidelijk dreigt te worden (figuur 12). Die situ- atie moet men trachten te voorkomen, maar kruisende lij nen zijn helaas niet altijd te vermijden. Daarom moet in dergelijke gevallen ter plekke worden besloten om een van de te kruisen relatielijnen te voorzien van een boogje, een klein half cirkeltje (figuur 13).

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 5