KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT deel van Marokko gezien wordt. Al- hoewel dit in feite zo is - Marokko houdt het land al bijna twee decennia bezet - is het politiek en kartografisch gezien niet juist dit als zodanig weer te geven. Wie het voorwoord leest vindt daar dat de kaarten de de-facto situatie weergeven. Toch vind ik het dan niet overbodig op z'n minst een stippellijn tussen Marokko en de Westelijke Sa hara te trekken. Een kleine honderd landen hebben de Westelijke Sahara erkend als onafhankelijke Staat, waar- onder alle onafhankelijke landen van Afrika, met uitzondering van Marokko uiteraard. De kaarten in de atlas moe- ten op de een of andere manier laten zien dat het gebied bezet is en niet zonder meer deel uitmaakt van Ma rokko. Op de kaartjes is niet eens een grenslijn getrokken tussen de Westelij ke Sahara en Marokko. Dit Staat in schril contrast met de manier waarop de grens tussen Egypte en Sudan is weergegeven. Het oostelijk deel van die grens is betwist; er is een politieke (officiele) grens en een administratieve grens. De atlas vermeldt beide grenzen en de termen frontiere politique en frontiere administrative zijn ook ver meld. Hier is dus niet alleen de de-fac- to situatie weergegeven - zoals in het voorwoord is vermeld - maar ook de officiele. De Atlas du continent africain is een aansprekende atlas die interessant is om in te zien. De atlas is in vrijwel alle opzichten traditioneel en niet vernieu- wend. De bijdrage van de atlas aan de I998-XXIV-I kartografie of geografie zal niet noe- menswaardig groot zijn. De plus- en minpunten zijn hierboven al aan de orde gekomen. Als eindoordeel wil ik de atlas niet negatief beoordelen, maar ook niet als uniek. Met al het het voorgaande in het achterhoofd is de prijs van de atlas aan de hoge kant: omgerekend circa 89 gülden. Voor de voorgenomen herdrukken zou ik de samenstellers willen adviseren wat moderne onderwerpen te karteren, ook grootschalige kaarten op te nemen (bijvoorbeeld van Steden), de atlas te voorzien van (satelliet)foto's en uiter aard de genoemde bezwaren in acht te nemen, met name de grote schaalver- schillen. E. van Oort DE KAART OP STRAAT KartoPop De foto is gemaakt op een grote fietsbeurs (Euro Bike) in Friedrichsha fen, Zuid-Duitsland. De 'KartoPop' maakte onderdeel uit van 'Shop 2000', een onderdeel van de beurs waar futuristisch displaymateriaal voor fietsenwinkels werd getoond. B. Bennis 55

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 61