>EIUAND IN ontwerp de kaart van De jaren zeventig van de vorige eeuw vormden een geografisch opzienbarende periode. Om te beginnen natuur- üjk omdat in 1873 het (toen nog niet Koninklijk) Nederlands Aardrijkskundig Genootschap werd opgericht. Verder kreeg het onderwijs in de aardrijkskunde in 1877 een belangrijke Stimulans door het verschijnen van de eer- ste Bosatlas. Het aanzien van Nederland veranderde in datzelfde decennium ingrijpend door de uitvoering van een indrukwekkend aantal infrastructurele werken: de Nieuwe Waterweg, het Noordzeekanaal, het Eemskanaal, de Moerdijkbrug met bijbehorende spoorlijn en de spoorlijnen naar onder andere Groningen, Leeuwarden en Vlissingen. Ondanks al deze activiteiten roept de overzichtskaart van Nederland uit de eerste Bosatlas een bijna vertederend beeld op. De Steden waren klein, met grote open ruimten ertussen - niet alleen tussen bijvoorbeeld Den Haag en Rotterdam, maar 00k tussen Den Haag en Scheveningen, of tussen Rotterdam en Schiedam! Geen Randstad dus, maar wel een Groot Groen Hart. Het verkeer beschikte over een dicht net van waterwegen en 00k al over heel wat spoorlijnen. Maar het wegver- keer was nog dermate onbetekenend, dat Meester Bos het niet nodig achtte om 00k maar een weg in te tekenen! Veel meer verschillen met het heden springen in het 00g bij het bestuderen van de kaart uit 1877: wel de eilanden Wieringen, Urk en Schokland, maar geen IJsselmeerpolders; wel de Lauwerszee, maar geen Eemhaven; wel een dam naar Ameland, maar geen Afsluitdijk; wel de Braakman, maar geen Deltadammen; wel een 'leeg' eiland Rozenburg, maar geen Maasvlakte; wel een spoorlijn Bokstel(!)-Gennep-Goch, maar geen spoorlijn Arnhem- Nijmegen-Den Bosch. Het vinden van nog meer verschillen tussen het kaartbeeld uit de kraamtijd van het knag en de huidige situatie laten we graag aan de lezer over. Maar het jarige knag vraagt meer, namelijk om de lijnen naar de toekomst door te trekken. Om precies te zijn, tot het moment waarop het knag in 2073 zijn 200-jarig bestaan viert! 1s er dan nog landbouw in Nederland of is het hele land geasfalteerd, is de kuststrook dan een enorme Container terminal of een pretpark voor bejaarden, wordt het landschap in reepjes gesneden door hoge- en andere snel- heidslijnen of wordt dan alle verkeer ondergronds afgewikkeld, hebben we de kustlijn tot halverwege Engeland verplaatst of ligt Amersfoort dan echt aan zee, Alles is mogelijk - aan u/jou om te bepalen wat het meest waarschijnlijk is. Ontwerp de kaart van het jaar 2073, ding mee naar de prijzen en draag daarmee een steentje bij aan de viering van het vijfentwintigste KNAG-lustrum! 73

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 66