36 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT KERNKATERN 9 Referentiehokje Een manier om lange relatielijnen en kruisingen te voorko- men is het gebruik van referentiehokjes (figuur 14). Deze kleine vierkante hokjes symboliseren het originele product (dat in ieder geval eenmaal eerder moet voorkomen in een stroomdiagram) en bevatten hetzelfde referentienummer. Het eerder weergegeven product kan analoog of digitaal zijn. Het voordeel van deze methode is dat de maker van een stroomdiagram het referentiehokje dichtbij het proces of product kan plaatsen, en beduidend minder gebruik hoeft te maken van lange relatielijnen die de leesbaarheid van het diagram reduceren. Werkomgeving Tot de categorie werkomgeving v; Figuur 12. Kruisen- de relatielijnen kunnen verwarring geven, hetgeen moet worden vermeden. Figuur 13. Manier om verwarring door kruisende relatielij nen te vermijden. relaties en werkomgeving wordt 00k de n een kartografisch productieproces - of een deel daarvan - gerekend. Deze werkomgeving, die 00k wel het productieplatform wordt genoemd, bestaat in een digitale omgeving uit hardware en/of Software. Soms betreff het hier delen van een proces, en dit deelproces wordt dan omgeven door een totaal-processymbool. Het gebruik van afzonderlijke modules van een softwarepakket wordt tot deze groep gerekend. De totaalomgeving wordt gesymbolisserd door een dikke lichtgrijze lijn, die als een gesloten kader om het te beschrij- ven deelproces wordt geprojecteerd (ßguur 15). Linksboven buiten het getekende blok wordt de gebruikte hardware ge noemd, bijvoorbeeld PC-pentium i66Mhz; linksboven aan de binnenzijde van het kader wordt de Software weergege ven met naam en versienummer. Indien het productiepro ces met verschillende soorten Software of aparte modules van een groter platform binnen de totaalomgeving wordt uitgevoerd, moeten de modules binnen het geheel omsloten kader als aparte, dun gestippelde kaders worden weergege ven. Deze kaders omsluiten de producten en procesactivi- teiten die binnen de modules worden uitgevoerd, en de naam van de module of de Software wordt, evenals bij het totale platform, linksboven aan de binnenzijde geplaatst (fi guur 16). Aangezien kartografische producten nog slechts sporadisch traditioneel worden vervaardigd, is er verder geen uitleg ge- geven van de Symbolen voor analoge productie. Het is niet uitgesloten dat er op termijn Symbolen moeten worden toe- gevoegd aan de bestaande bibliotheek van stroomdiagram- symbolen voor digitale productie. In het huidige digitale tijdperk komen snel nieuwe producten op de markt, en de processen veranderen vaak en in- grijpend. Vanzelfsprekend is daar ruimte voor. De belangrijkste principes zijn in dit Kernkatern aan bod gekomen. Het is de bedoeling om in een later Stadium in dit tijdschrift enkele voorbeelden te geven van stroomdiagrammen voor complete productielijnen. Literatuur Elk, M.W.H. van (1996), Vormgeven van informatie, deel 1: Van functie naar vorm. Kernkatern 3, Kartogra fisch Tijdschrift 1996.XXII.1, pp. 9-12. Horst, L. ter (1994), Description of the icaIitc symbols in flow diagrams fior cartographic production processes. Niet gepubliceerd verslag van een sta- geperiode bij het ITC voor de HBO-op- leiding Geodesie/Geo-informatica te Utrecht. Steen, J.F.M. van der (1995), Een produktiestandaard voor kartografi sche projecten. Kartografisch Tijd schrift 1995.XXI.4, pp. 46-47. Figuur 14. Om lange relatielijnen te vermijden kun nen referentiehokjes worden gebruikt. Figuur 13. Symbo len en aanduidin- gen voor de bürd en sofiware-omge- ving. Hardware Software Software PC-Pentium 166 ARC/INFO ARC/VIEW Figuur 16. Symbo len en aanduidin- gen voor de bürd en sofiware-omge- ving met gebruik van een aparte soft- waremodule weer- gave 60%). APPLE MACINTOS Map Publ. c ayer attributing Freehand 7

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 6