Schaatsplanner KNSB Toeftochtwijzer ßm in - AMSTERDAM UTRECHT DETERMEER ITTER DAM - Tussen Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht ligt het Groene Hart van Holland. Voordat u de ijzers onderbindt KNSB-schaatstoertochten Informatie schaatstoertochten en openbaar vervoer Schaatstoertochtwijzer Groene Hart-planners DEN HAAG ■IT WheTm Wanneer is ijs veilig? Een goede voorbereiding is het halve werk Badhoevedorp Heem: Diemen Duivendrecht Muiden iet Nieuwe Meer Bennebroek Hoofddorp Amstelveen Weesp Hillegor Ouderkerk a/d Amstel Naarden Nieuw-Vennep Bussum Aalsmeer 4.nreveerse Rijsenhout Nes a/d Amstel Laren Waver Ankeveen Uithoorr 's-Graveland Jnkeveensche Westeinderplassen Vreeland lortenhoef 'lassegm toorhout Vinke> Leimuiden Hilversum Roelol Mijdrecht iveen Nieuwveen Rijnsaterwoude H langem Langeraar Nieuw-Loosdrecht •mond 't Joppe Noordeinde Braassemes meer Rijnsburg Katwijk a/d Rijn Loosdrechtsche 'Oegstgeej Valkenburg Hollandsche Rading Woubrugge Noorden Vaikenburgse meer äsenaar Leiderdorp Geeist Tienhoven Maartensdi|k Nieuwkoop Achterwetering Kockengen Westbroek Koudekerk a/d Maarssenbroek t/7Zuid- f einder- fonplas. Groenekan Zegveld Vleuten ■kscne Vat rswoude-Dorp Woerden Bodenr inthuizen De Meern Nieuwerbrug Boskoop Waddinxveen Moerkapelle Montfoort Monster Linschoten fateringem Dobbeplas Poeldijk Usselstein lleiswijk He/Sogsdi®- Berkel Zevenhuizen Delfgauw 'Wert laaslrecht Lopiker kapel Sergschen- loek Schipluidi Vianen Ackerdijkschß Rodenrijs i Plassen i Tienhoven Everdingen Lexmon« Schoonhoven Hei-en-Boeicop Culemborg falingscl Pias le arö IJssel Bergambacht Schoonrewoerd Rozenburg Leerdam Noordeloos Nieuw- Hoornaar jblokland iskensgraaf Molenaarsgraaf ,'JiAlblasser- NB^an/, Heukelurrf Rhoon Barendrecht Schellüinen Poortugaal imbacl Neder- Hardinxveld misse Heinenoord Boverv Hardinxveld Merwe£te Provincie Zuid-Holland Kartografie DWM/DRG 97.1315 tr: Waterweg beschaatsbaar Waterweg niet beschaatsbaar Vaarweg incidenteel beschaatsbaar Niet beschaatsbaar gevaarlijk ijs Startplaats en routenummer KNSB-tocht 400m Kunstijsbaan Natuurgebied Grens Groene Hart Molen Kasteel Gemaal Spoorweg met treintaxi-station Autosnelweg Provinciale weg Tertiaire weg colofon Het Bestuurlijk Platform Groene Hart is een samenwerking tussen ministeries van VROM, EZ, V+W en LNV, de provincies Noord-Holland, Utrecht en Zuid-Holland, de Groene-Hartgemeenten, de vier grote Steden, de waterschappen, de ANWB, Stichting Natuur en Milieu, de westelijke land- en tuinbouworganisatie, en de Kamers van Koophandel. Voor de ondersteuning bij de uitvoering van projecten is het Groene-Hartteam ingesteld. Oeze kaart kwam tot stand in samenwerking met de KNSB en de Provinciale VW. Deze uitgave werd met de meeste zorg samengesteld. De juistheid van de gege- vens is mede afhankelijk van informatie die ons door derden is verstrekt. Blijkt deze informatie onjuistheden te bevatten dan kan het Groene-Hartteam daarvoor geen aansprakelijkheid aanvaarden. Productie: Provincie Zuid-Holland Kartografie DWM/DRG 97.1315 Druk: VOB Hardenberg Oplage: 30.000 Voor vragen en opmerkingen over de kaart kunt u schrijven naar: Groene-Hartteam, postbus 45, 3440 AA Woerden. Daar merkt u niets meer van het hectische stadse leven. De rüstige groene omgeving leent zieh perfeetvoor een actief dagje uit. Het Groene Hart herbergt de mooiste polders van ons land. Met een schoonheid en afwisseling, die u nergens anders aantreft. Kronkelige weggetjes en rivieren rijgen Oudhollandse stadjes aaneen. De winter brengt een aparte sfeer met zieh mee en op de schaats worden delen van het Groene Hart toegankelijk die anders alleen per boot bereik- baar zijn. Naast plassen en meren kent het Groene Hart uitgestrekte polders en natuurgebieden waar u schaatsend tussen riet en ruigte van natuur en landschap kunt genieten. Deze kaart bevat informatie over de door de Koninklijke Nederlandsche Schaatsenrijders Bond (KNSB) goedge- keurde en erkende schaatstoertochten in het Groene Hart. Deze erkenning garandeert dat de tochten met grote zorg zijn uitgezet, zodat de rijders deze tochten veilig kunnen schaatsen. De startplaatsen van de georganiseerde tochten zijn her- kenbaar aan de oranje-witte TOERTOCHT vlag. Op deze kaart staan de startplaatsen van de KNSB-toer- tochten aangegeven. Pas wanneer het ijs veilig is worden deze tochten georganiseerd. De waterwegen die op de kaart zijn aangegeven zijn in het algemeen bij strenge vorst beschaatsbaar. Toch is dat geen enkele garantie dat het ijs daar absoluut veilig is. Stap daarom pas op het ijs wanneer het door de plaatselijke politie of de ijselubs is vrijgegeven. Ga nooit alleen op päd en ga daarom niet schaatsen op sloten en plassen waar geen andere schaatsers zijn. Bedenk dat u zelf verantwoordelijk bent voor uw eigen en andermans veiligheid. Eiders op deze kaart vindt u tips voor een goede voorbereiding van uw tocht. Sinds vele jaren organiseren verenigingen, aangesloten bij de KNSB, toertochten. Bij de organisatie Staat een ding voorop: de veiligheid van de schaatser. Een toertocht moet voldoen aan de eisen zoals die zijn gesteld in 'Het Reglement van het Georganiseerde Toerisme op de Schaats' van de KNSB. Dat betekent, dat het traject is uit gezet en de route is aangegeven, bijvoorbeeld door middel van pijlen of bordjes. De wakken en kluunplaatsen zijn dui- delijk gemarkeerd en bij gevaarlijke oversteekplaatsen wordt het verkeer geregeld. Er zijn EHBO- en stempelpos- ten ingericht en er staan koek en zopie Stands op of längs het ijs. Tijdens de tocht wordt het ijs gecontroleerd, geveegd en zo nodig sneeuwvrij gemaakt. AI deze werk- zaamheden worden verricht door vele vrijwilligers, die in weer en wind bezig zijn, om de schaatsende recreant zoveel mogelijk plezier te laten beleven aan het toerschaat- sen. Vooraf is door de vereniging ook al het nodige geregeld: Er zijn afspraken gemaakt met de gemeente en politie over o.a. parkeervoorzieningen en vergunningen. Indien nodig is er contact geweest met waterschappen en overige betrok- ken instanties om bij het beheer van water (sluizen, gema- ien, wateruitlaat) in een periode van natuurijs zoveel moge lijk rekening te houden met de belangen van het toer- schaatsen. De verenigingen vragen van de deelnemers inschrijfgeld ter bestrijding van de onkosten en het verstrekken van een medaille. Bij de Start ontvangt men een controle- of deelne- merskaart. Die wordt afgestempeld bij verschillende contro- leposten längs de route. Tijdens een periode van natuurijs kunt u via de ANWB win- tersportlijn 0900-9623 (75 ct/min) actuele informatie krijgen over de data en starttijden van KNSB-toertochten. Ook NOS Teletekst geeft deze informatie (rubriek 800). Bovendien wordt in de meeste dagbladen een toertochtka- lender geplaatst. Via de openbaar vervoer informatielijn 0900-9292 (75ct/min) kunt u informatie krijgen over de bus- en trein- verbindingen naar de startplaatsen. En de mogelijkheden van fietsverhuur en treintaxi navragen voor het plannen van uw tocht. In deze gids, Staat per provincie een overzicht van door de KNSB en Friesche IJsbond erkende schaatstoertochten. Bij iedere tocht is de startplaats en afstand aangegeven. Het boekje bevat tips over schaatsmateriaal, kleding, war- ming-up en cooling-down. Er worden vuistregels gegeven om schaatsen op natuurijs zo veilig mogelijk te maken. De Schaatstoertochtwijzer is gratis verkrijgbaar bij de ANWB- kantoren. Deze schaatsplanner is een van de uitgaven van het Groene Hart-team in de serie recreatieplanners bestaande uit fiets-, kano-, vaar- en wandelplanners. 0 1 2 3 4 5 km Noordwijk aan Zee Katwijk aan Zee Pampus Almere-Haven Huizen 7 ijk wBKm&ic- 'M teeuiw De Bilt Zeist Bunnik ZUID-HOLLAND Poldertocht Uithoorn (20 km) 3-Provincien toertocht Aar en Amstel (90 km) 2-Provincien toertocht (15, 20, 40km) JÄL Plassentocht Ter Aar Langeraar (10 t/m100 km) Plassentocht Nieuwkoop Noorden (10, 30, 60, 90,120 km) Stolwijkse Lansingtocht (25, 50,75,100 km) j£L Plassentocht Reeuwijk (20, 25, 50 km) ri Westland toertocht (15, 30, 45, 60, km) Molen- en Merentocht (15, 20, 30, 40, 50, 70, 100 km) Molentocht 'Rotte Meren' (10 - 150 km) Molentocht Alblasserwaard (25, 50, 75 km) Meertocht Rijnsaterwoude (10, 20, 30, 40 km) Linge toertocht (25 km) Meijetoertocht (15, 35, 70 km) Westplastoertocht (20, 40, 60, 80,100 km) Poldertocht Bergambacht (25, 60, 120 km) Molenviergangtoertocht (25 km) Omloop Alblasserwaard (25, 75, 150 km) Negen Dorpentocht Krimpenerwaard (75 km) Rijn- en Schietoertocht (10, 20, 40, 60km) Poldertocht Stompwijk/ (20, 40, 80, 100 km) Kromme Geer en Zijdetocht (25 km) startplaatsen Uithoorn Grandcafe 't Rechthuis Aalsmeer, Uithoorn, Woerdense Verlaat, Ter Aar Polsbroek, Haastrecht ES Gouda Vlist, Polsbroekerdam Ter Aar Alphen a/d Rijn ijselubgebouw Oostkanaatweg, Langeraar VV Altior Nieuwkoop rest. Tijsterman, rest. De Ziende, Noorden cafe De Klinker, cafe Van Bemmelen Stolwijk, Het Bijersche Reeuwijk EJ Gouda Cafe Het Wapen van Reeuwijk De Lier de Ark, Schipluiden, Viaardingen Kanover. Natsec, Wateringen cafe de Bonte Haas Roelofarendsveen, Rijpwetering.Oud Ade, De Kaag, Hoogmade EJ Leiden Warmond El Leiden Leiderdorp E2 Leiden Bleiswijk EJZoetermeer De Lange Vaart, Zevenhuizen Cafä De Roerdomp Alblasserdam.Kinderdijk, Groot Ammers, Goudriaan, Giessenburg, Molenaarsgraaf, Bleskensgraaf, Streefkerk, Oud-Alblas, Ottoland, Noordeloos, Hoornaar, Hardinxveld-Giessendam Rijnsaterwoude Het Venegat Leerdam, Heukelum [33 Leerdam Kedichem, Arkel Bodegraven E3 Bodegraven Cafd Meijezicht Bodegravense Meije 70 Kudelstaart Uiterweg, Aalsmeer, Rijsenhout E3 Hoofddorp Leimuiden Bergambacht ijsbaan, parkeerplaats Loetbos Berkenwoude ijsbaan Aarlanderveen E2 Aiphen a/d Rijn cafb 't Oude Reghthuis, Schellüinen Dorpshuis Ammerstol, Berkenwoude, Stolwijk, Gouderak, Vlist Polsbroek, Lekkerkerk, Bergambacht, Krimpen, Schoonhoven, Ouderkerk, Haastrecht El Gouda Leidschendam EJ voorburg De Sluis Stompwijk bij de hoge brug Zoeterwoude Ouderkerk a/d IJssel De Sluis Bereikbaar met treintaxi vanuit EJ ns Station Bij 8 centimeter dikte wordt het ijs 'vrij' gegeven en worden door ijsverenigingen banen uitgezet. Voor grotere groepen schaatsers, zoals bij een Elfstedentocht of andere toertoch ten, geldt uiteraard dat de ijsvloer dikker moet zijn om de mensenmassa te kunnen dragen. Toch gelden ook bij vol- doende ijsdikte een aantal 'gülden' regels: Iet zelf constant op de kwaliteit van het ijs en ga niet over 'een nacht ijs'. Ga in principe nooit alleen op päd en zorg dat je voor het donker thuis bent. Wees op je hoede bij mist neem voldoende afstand van elkaar, zodat je niet hetzelfde wak inschaatst Wees extra op je hoede bij: ijs aan de walkant (neem een grote stap als je het ijs opstapt) ijs bij bruggen, vogels, riet, waterplanten en overhangen de takken van bomen een verandering van de kleur van het ijs windwakken, kistwerk en sneeuw op het ijs afvoerplaatsen bij industrie, gemalen, vaargeulen en plaatsen waar waterwegen bij elkaar komen; Het ijs kan op deze plaatsen zwak zijn. De KNSB-toertochten garanderen een optimale veiligheid. De routes zijn nauwkeurig uitgezet en onbetrouwbare plek- ken in het ijs zijn afgezet. De KNSB-toertochten beschik- ken over regelmatige controleposten met eerste hulpvoorzi- ningen. NOORD-HOLLAND Ankeveense Natuurplassc*' Ankeveentocht (10, 25 km) Botsholtocht (25 km) Poel en Bostocht (10,20, 30, 40, 50 km) Pampus Schaatstoertocht (15 km) Plassentocht Kortenhoef (40 km) Amstel Poldertocht (30 km) UTRECHT Hart van Hollandtocht (15, 30 km) Plassentocht Breukeleveen (12,5, 25 km) Toertocht Ronde van Midden-Nederlanc (plm. 125 km) Loosdrechtse Plassentocht (25, 35, 50 km) Poldertocht De Hoef (15, 30, 75 km) Vinkeveense Plassentocht (30, 65 km) Jeugd-Elfstedentocht (7, 14, 21 km) Vechtplassentocht (15, 30, 45, 65 km) Westveense Poldertocht (20, 35, 70 km) startplaatsen Ankeveen Stichtsend.De Molen, Kooibrug, Bergse Päd Ouderkerk a/d Amstel Botsholse Dijk, De Waver, Abcoude Amstelveen Raadhuis C3J wtcT Amsterdam Bosbaan tsj Muiden Taveerne de Mol Kortenhoef E3 Hilversum Ijsbaan Kattenbrug, 't Kraaiennest Nes a/d Amstel, Amsterdam De Vergulde Zon, (Berlagebrug) startplaatsen Wilnis, Hoek van Spengen, Kockengen, Portengensbrug Recreatiestrook, Tienhoven, Scheendijk, Breukelen Oud Loosdrecht, Breukelen Breukeleveen, Vreeland, Kortenhoef E32 Hilversum Diverse opstappunten Oud Loosdrecht EJ Hilversum De Hoef HSV-kantine, Mijdrecht Kerkvaartbrug Vinkeveen, Loenersloot Wilnis dorpshuis Willisstee Vreeland Boslaan Hilversum Loenen a/d Vecht Bloklaan Woerden jachthaven, Woerdense Verlaat Amstelkade Bereikbaar met treintaxi vanuit EJ ns Station Schaatsen is de leukste Wintersport die er is. Geen wonder dat honderdduizenden Nederlanders elk jaar opnieuw reikhalzend uitkijken naar een vorstperiode met natuurijs. Maar hoe mooi ook, schaatsen kent ook zijn schaduwzijde. Wanneer koning winter regeert gebeuren er op natuurijs onnodig veel ongelukken. Gelukkig zijn er genoeg mogelijkheden om die ongelukken te voorkomen. Voor een groot deel kan je zelf de kans op blessures ver kleinen. Bijvoorbeeld door altijd je conditie op peil te hou den. Verder is een goede voorbereiding van belang. Denk voor het schaatsen aan een warming-up. Zorg voor goed passende schaatsen en draag schaatsbeschermers bij het klünen. Ook kleding is belangrijk en geeft niet alleen bescherming tegen de kou maar ook tegen het vallen. Je kleding moet prettig zitten dus niet knellen of wapperen. Enkele dünne laagjes zijn effectiever dan een dikke trui. Zorg bij feile kou voor extra bescherming. Winddichte kle ding en handschoenen zijn dan geen luxe, je gezicht en andere vitale delen kan je beschermen door ze in te sme- ren met watervrije vaseline of uierzalf. Rust op het goede moment uit en eet en drink regelmatig (liefst om het half uur). Natuurlijk Iet je goed op de kwaliteit van het ijs. Mocht je door het ijs zakkeri doe dan het volgende: Probeer de rand van het wak stuk te maken in de richting van de walkant. Als het ijs niet meer afbreekt, ga dan met je rüg tegen de ijsrand liggen, zet met je voeten af op de tegenoverliggen- de ijsrand en schuif zo het ijs op. Ga niet staan maar rol of trek jezelf over het ijs naar de kant. Raak je onder het ijs Iet dan op het kleurverschil: ligt er sneeuw op het ijs zoek dan naar de lichte piek. Is het ijs schoon zoek dan naar de donkere piek. Als je hulp verleent aan een drenkeling Iet dan op je eigen veiligheid, gebruik een touw, plank of ladder, probeer de druk te verdelen door liggend over het ijs te gaan.

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 72