Behalve de mijlpaal van het gedigitali- seerd hebben van de topografische be standen is er nog een andere mijlpaal gepasseerd: we zijn het verschil tussen topografische en thematische kaarten nu kwijt: topografische kaarten waren kaarten vol informatie, moeilijk lees- baar omdat ze voor veel verschillende soorten van gebruik de benodigde gege- vens moesten kunnen bieden. Doordat er nu topografische bestanden beschik- baar zijn is de noodzaak al die gegevens tegelijk in de kaart op te nemen verval len: men kan volstaan met uit het be stand dätgene te selecteren dat men ook werkelijk voor een bepaalde toepassing nodig heeft; de topografische kaart kan men op die manier customizen. En bovendien kan men de objectcatego- rieen die men voor weergave selecteert, visualiseren op de wijze die men zelf wil. En men kan de bestanden generali- seren zoals men dat wil zie ook de bij- dragen van Jongeneel en Bakker). We zijn blij dat dit nummer ook bij- dragen biedt over het gebruik van to pografische bestanden (Heuvelmans, Bregt Van Raamsdonk). We hadden daar graag nog meer voorbeelden van gehad, en we hopen dat dat binnen kort alsnog wordt gerealiseerd. Er zul- len als maar meer instellingen en dien- sten komen die, zoals de Dienst Lan- delijk Gebied of DLO-Staring Cen trum, de topografische bestanden 'ka- merbreed' aanschaffen zodat iedere werknemer er op zijn Computer over beschikken kan. Het hele scala van activiteiten rond de topografische bestanden is daarmee in dit nummer aan de orde gekomen; we zijn blij met dit op initiatief van de Topografische Dienst geleverde over- zicht, en feliciteren haar graag met de voltooiing van de digitale bestanden. Omdat dit nummer niet in zijn geheel in füll color gedrukt kon worden heb- 1998-XXIV-2 ben we de volgorde van de artikelen moeten veranderen, waardoor deze niet meer helemaal logisch is. Dat is ook de reden dat de figuren in kleur soms op een andere plaats staan dan waar u ze zou verwachten. We maken van de gelegenheid gebruik om een tijdelijke functiewissel binnen de redactie te melden. Connie Blok zal de körnende tijd minder gelegenheid hebben voor het redactionele werk dan ze wel zou wensen, en Ferjan Ormeling neemt gedurende die tijd het voorzitter- schap weer van haar over, om haar taak iets te verlichten. Ze blijft overigens ge- woon deel uitmaken van het team. de redactie IN MEMORIAM Andre Verroen 1934-1998 Op 29 maart 1998 overleed Andre Ver roen, als gevolg van een hersenbloe- ding ontstaan tijdens opgravingen van de Archeologische Kring in Breukelen. Het tekent het enthousiasme en de on- gelooflijk brede belangstelling van Andre. Tijdens de begrafenisdienst bleek dat de kartografie waar hij zoveel aan bijdroeg eigenlijk maar een klein deel van zijn activiteiten betrof: naast zijn centrale rol in het gezin was Andre actief in de historische kring, de ar cheologische kring van Breukelen, de parochie (hij had ter gelegenheid van het 200-jarig bestaan daarvan net een historische beschrijving van de kerk geproduceerd inclusief illustraties), en maakte hij fietsroutebeschrijvingen. Daarnaast had ook de kartografie zijn hart: Andre is vanaf 1958 - dus 40 jaar lang - een belangrijke steunpilaar ge- weest van de Nederlandse Vereniging voor Kartografie. Hij vond dat sociaal en maatschappelijk engagement iets normaals: wanneer je de talenten had om ergens aan bij te dragen dan had je daar ook de verplichting toe. Binnen de Nederlandse Vereniging voor Kar tografie heeft hij vooral de belangen van de praktische kartografen behar- tigd. Met Aart Karssen en Albert Ras richtte hij een tijdschrift voor ze op, het Kaartbulletin, dat tot 1975 bestond als voorloper van dit Kartografisch Tijdschrift, waarna hij ook de redactie hiervan mede Voerde, tot 1976, toen hij zieh ervan verzekerd had dat de be langen van alle kartografen er goed in behartigd werden. Daarnaast was hij de ziel of de motor achter de opleiding voor praktisch kar tografen waarmee ze hun beroepsuit- oefening op een hoger niveau konden brengen, eerst bij pbna, later bij de OGCU. Andre was de cursus-vraagbaak, hoofd van de begeleidingscommissie en examinator en tevens degene die er- voor zorgde dat de nieuw gediplo- meerden in kartografische kring be- kend werden gemaakt. Dat was allemaal vrijetijdswerk. Daar naast had hij zijn baan, en door zijn vak heeft hij jarenlang het gezicht van de Amsterdamse kartografie bepaald. De speeifieke stijl en kwaliteit daarvan, daar stond hij voor. Door zieh met die stijl en kwaliteit te vereenzelvigen heeft hij het moeilijk gehad met de komst van de Computer. We kregen het idee dat hij daar net vrede mee had geslo- ten - sedert kort gebruikte hij immers ook in de communicatie met ons de e- mail van zijn zoon, en profiteerde zo ook van de plezieriger aspecten van de Computer. Andre was een heer, en wenste ook als zodanig benaderd te worden - en we denken dat hij ook daarmee het eigen beeld van de kartografen zeer positief heeft be'invloed. We hebben langdurig van de inzet, werkkracht en wijsheid van Andre mögen profiteren. We zijn dankbaar voor het vele dat hij voor zijn collega's heeft gedaan, en wensen zijn gezin veel sterkte toe bij dit verlies. F.J. Ormeling 4

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 10