Vector Smart Map (VMap) een wereldwijd geografisch vectorbestand in opbouw 5 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT H.H. van der Vegt productie van geografische informatie, officiele kartografie, militaire kartografie, gis production of geographical informadon, official cartography, military mapping, gis production de 1 information geographique, cartographie officielle, sig TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CL^S Een soldaat met een laptop op schoot in plaats van een geweer! Een vreemd gezicht, maar toch...? De militair van tegenwoordig is niet meer tevreden met slechts een papieren kaart. Moderne oorlogsvoering, en met name de crisisbeheersingstaken van de Krijgsmacht, vragen om digitale geografische gegevens, zodat militaire taken snel en eenduidig kunnen worden uitgevoerd in de ge- bieden op aarde waar de soldaat naartoe wordt ge- stuurd. Algemeen Geografische gegevens zijn een essen- tiele factor in de planning en uitvoe- ring van militaire operaties. Traditio- neel werd hierin voor de diverse doe- len voorzien door de conventionele pa pieren kaart, reproductiemateriaal en coördinaatinformatie. Met de opkomst van digitale geografische informatie- systemen is het mogelijk geworden het opvragen en gebruiken van geogra fische gegevens aanzienlijk te versnel- len, en het scala aan militaire analyses te verbreden. In deze context van militaire geogra fische informatie is in 1994 het Vector Smart Map level 1 project gestart, waarin voornamelijk NAVO-landen be- zig zijn om de hele wereld op een schaal 1:250.000 bestandsmatig in kaart te brengen. Het doel van dit pro ject is dan 00k de militaire gebruiker te verzekeren van digitale geografische informatie in een standaardformaat voor wereldwijde operaties. Dit artikel gaat daarop in. Het is in twee delen gesplitst. Eerst zullen alge- mene kenmerken van het VMap level 1 project worden besproken, met o.a. aandacht voor het digitale formaat, de Haico van der Vegt is stafmede- werker kartografie bij de Topografi- sche Dienst, Postbus II5, 7800 AC Emmen, tel. 0591-696361, fax. 0591 - 696296, e-mail: T.D.van.Delft@ toponeth.nl. Hij is belast met de leiding over het VMap level 1 pro- ject. schaal, de gebruikers en de producenten. Vervolgens wordt het VMap level 1 productieproces bij de Topografische Dienst (tdn) onder de loep genomen, met daarin een on- derscheid in de productie van bestanden die betrekking hebben op Nederlands en op buitenlands grondgebied. Vector Smart Map level I Wat VMap level 1 nu eigenlijk inhoudt is het beste te schet- sen aan de hand van de doelen die voor dit project zijn ge- definieerd. In het Concept of Operations (intern gepubliceer- de productierichtlijnen) staan deze als volgt omschreven. Het ontwikkelen van een wereldwijd geografisch gegevensbe- stand op schaal 1:250.000 gebaseerd op de VMap level 1 mili taire specificaties, te gebruiken in geografische infiormatiesys- temen De eisen wereldwijd' en 'schaal 1:250.000' betekenen dat een uniforme, werelddekkende informatiebron als basis moet dienen voor de productie van VMap level 1 bestan den. Gekozen is voor de militaire kaartserie 1501 Joint Ope rations Graphics (jog), schaal 1:250.000, met een topografi sche inhoud en een bijhoudingscyclus van 4 jaar. Nadeel van deze Serie is wel dat er voor een aantal gebieden op de wereld (bijv. zeegebieden) geen bedekking bestaat. De in formatie hiervoor wordt gevonden door andere kaartseries te raadplegen, bij voorkeur rond de schaal 1:250.000. De specificaties waaraan het VMap level 1 product moet vol- doen, staan beschreven in de Military Specification VMap le vel 1 (MiL-v-89033). Dit document beschrijft de hierarchie en tabelstructuur voor elk deel van het VMap-gegevensbe- stand. De belangrijkste kenmerken zijn: utm wgs 84 als coördinaatsysteem; alle hoogteaanduidingen zijn gerelateerd aan gemiddeld zeeniveau; geproduceerd door NAVO-landen; de wereld is aan de hand van geografische coördinaten verdeeld in productie-eenheden: het georef systeem; naadloze bestanden, zonder overlap; coderingen zijn gebaseerd op digest/facc (zie hierna).

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 11