6 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-2 De Vector Product Format (vpf) implementatie van DIGEST Annex C (facc) wordt gebruikt als digitaal opslagformaat Het Vector Product Format (vpf), afgeleid van digest An nex C en ontwikkeld in opdracht van de National Imagery and Mapping Agency (nima) in de Verenigde Staten, is het digitale opslagmodel van het VMap level 1 product. De ge- gevens worden opgeslagen conform de Military Standard Vector Product Format 240-y (vpf Mil-Std). Dit document beschrijft in detail het standaardformaat, de structuur en de organisatie van geografische gegevensbestanden, gebaseerd op het VPF-gegevensmodel. Tabel 1 geeft een greep uit het aantal vPF-producten. Tabel 1. Een aantal VPF-producten. Alle VPF-producten kennen een identieke opbouw van de opgeslagen informatie. Bovenaan in de hierarchie Staat het gegevensbestand (bijv. eurnasia). Het gegevensbestand is verdeeld over een aantal 'libraries', opgeslagen op een cd- rom. Elke library is weer verdeeld in 'coverages' (themati sche lagen). Aangezien VMap gebruikt wordt voor uiteen- lopende doeleinden binnen de militaire wereld is gekozen voor een breed scala aan onderwerpen. De volgende thematische lagen worden onderscheiden: 1. grenzen ('boundaries'); 2. hoogten ('elevation'); 3. hydro- grafie ('hydrography'); 4. fysiografie ('physiography'); 5- be- volking ('population'); 6. transport ('transportation'); 7. voorzieningen ('utilities'); 8. vegetatie (Vegetation'); 9. gege- venskwaliteit ('data quality') Tenslotte kent elke laag vijf elementklassen ('feature clas- ses'), namelijk punten, knooppunten, lijnen, vlakken en teksten. Figuur 1 geeft een overzicht van de hierarchische opbouw van een VPF-product. Een belangrijk kenmerk van een VPF-product is dat er ver- plicht topologische relaties onderhouden worden tussen 'features' (eenheden) binnen een thematische laag, maar niet tussen de lagen. Er is dus slechts sprake van horizontale topologie. Tussen wegen en rivieren, opgeslagen op verschil- lende lagen, bestaan dan 00k geen topologische relaties. De Digital Geographie Information Exchange Standard (di gest) is een omvangrijke verzameling van standaarden, ont- worpen door de Digital Geographie Information Working Group (dgiwg), een militaire werkgroep gevormd uit NAVO-landen, met als doel de uitwisseling van raster- en vectorgegevens tussen producenten onderling en gebruikers te regelen. Deel 4 van digest is de Feature and Attribute Coding Catalogue (facc). Deze lijst omvat naast coderingen voor een uitgebreide verzameling aan geografische eenhe den, de definitie van deze eenheden en de daarbij behoren- de attributen, 00k een vertaling van de eenheden in de taal van verschillende landen binnen de navo, waaronder het Product Schaal VMap level 0 (Digital Chart of the World) 1:1.000.000 VMap level 1 1:250.000 VMap level 2 1:50.000 Urban VMap 1:12.500 Digital Nautical Chart (dnc) Digital Topographie Data (dtop) World Vector Shorelines (wvs) Figuur 1. vpf- struetuur met een voorbeeld van de implementatie daarvan in VMap level 1. Nederlands. In VMap level 1 worden dementen geclassificeerd volgens de eisen gesteld in digest/facc. Het beschikbaar stellen van het pro duct aan de defensie-organisaties van de coproducerende en partieiperende landen (voornamelijk NAVO), in over- eenstemming met de Algemene Princi- pes van het VMap level 1 project Volgens de Algemene Principes (Ge neral Principles for the co-operative produetion and exchange of VMap le vel 1) verplichten de deelnemende lan den zieh de geprodueeerde cd-rom's kosteloos beschikbaar te stellen aan de coproducerende en partieiperende lan den. Coproducerende landen zijn lan den die niet alleen materiaal leveren of gegevens over het eigen grondgebied produceren (partieiperend), maar daarnaast 00k de VMap-productie van andere delen van de wereld op zieh ne- men. En aangezien elk land zieh dient te houden aan de gestelde regels in de diverse documenten is een bruikbare uitwisseling van gegevens gewaar- borgd. Ook moet elk land voorzienin gen treffen voor een mogelijke massa- produetie van de cd-rom's in geval van een (wereldwijde) crisis. Een wereldwijde afronding van het project in hetjaar 2000 Volgens de planning moet in het jaar 2000 de hele wereld digitaal in kaart zijn gebracht volgens de VMap level 1 specificaties. Dit houdt onder andere een nauw contact tussen de produce- rende landen in wanneer bijvoorbeeld gebiedsdelen aangesloten moeten wor den. Op dit moment lopen de resulta- ten achter bij de planning. Gebleken is dat het produceren op een mondiale Feature class Feature Database Coverage Library VPF Structure level TRANSPORTATION EURNASIA CD-ROM 49 AP030 Road line feature table VMap level 1 implementation

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 12