TOP I Ovector Nederland landsdekkend digitaal KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT P. van Asperen I998-XXIV-2 productie van geografische informatie, topografische kartografie, kaartherziening trefwoorden production of geographical Information, topographic cartography, map revision keywords production de finformation geographique, cartographie topographique, revision des cartes mots-CLES Vorig jaar zijn door de Topografische Dienst Nederland (tdn) twee belangrijke topografische bestanden van Nederland voltooid. Dat betrof een klus die in 1990 is begonnen, en binnen de toen vastgestelde tijd is afge- rond. Tijd om hiervan te genieten is er echter niet, want bijhouding van beide bestanden is cruciaal. Ge- bruikers willen meer, en vooral vaker. Dit artikel gaat in op het TOPlOvector-bestand en de ontwikkelingen rondom de bijhouding van dit product. TOP I Ovector TOPiovector is een topologisch gestructureerd bestand dat als basis in een gis kan dienen. Het bestand is opgebouwd uit punten en lijnen, waaruit vlakken gegenereerd kunnen worden. De opslageenheden beslaan gebieden ter grootte van 5 x 6,25 km, overeenkomend met de helft van een kaartblad op schaal 1:10.000. De deelbestanden zijn onder- ling op elkaar aangesloten, zodat het mogelijk is een naad- loos bestand te maken. In tabel 1 worden de belangrijkste objecten van TOPiovector genoemd. Figuur 1 geeft een uit- snede van een TOPiovector-bestand. Voor meer technische details wordt verwezen naar [Lemmens, 1997] TOPiovector wordt voornamelijk gebruikt door gemeenten, waterschappen, provincies, ministeries, nutsbedrijven en in- genieursbureau's. Momenteel zijn er meer dan tweehonderd organisaties die TOPiovector gebruiken, een aantal dat nog steeds groeiende is. Tabel 1. Belangrijkste objecten van het TOPiovector-bestand. Terrein TOPiovector Bebouwing Gebouwen Vlak Bebouwd oppervlak Vlak Verkeer Wegen Vlak Spoorwegen Lijn Bodemgebruik Bodemgebruik Vlak Hydrografie Sloten Lijn Wateroppervlak Vlak Relief Hoogte-arcering Lijn Paul van Asperen is stafmedewerker Productontwikke- ling bij de Topo grafische Dienst Nederland tdn), Postbus 115, 7800 AC Emmen, tel. 0591-696330, e-mail: T.D.van.Delft@ toponeth.nl TOP I Owegen TOPiovector geeft de topografische wer- kelijkheid zo getrouw mogelijk weer. Als gevolg daarvan worden de werkelij- ke wegkanten in het bestand opgeno- men. De wegen in TOPiovector vormen dus vlakken. In een aantal toepassin- gen, zoals bij autonavigatie, zijn weg- vlakken minder geschikt. Om aan de wensen van dergelijke gebruikers tege- moet te komen, heeft de tdn een apart product op de markt gebracht: TOPiowegen. Dit bestand bevat alle hartlijnen van de wegen die tot de in- houd van TOPiovector behoren. TOPiowegen vormt de geometrische basis voor wegenbestanden. Het Na tionaal Wegenbestand (nwb), gepro- duceerd door de Adviesdienst Verkeer en Vervoer (aw) van het Ministerie van Verkeer en Waterstaat, is opge bouwd uit de geometrie van TOPiowe- Figuur 1. Uitsnede van TOPiovector. Topografische Dienst) 12

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 18