1l iaar 2 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-2 cyclus 4 jaar Figuur 2. Vierja- rencyclus voor bijhouding van TOPiovector. Topografische Dienst) gen, aangevuld met de attributen van de aw. Voorbeelden van attributen zijn straatnamen en huisnummers. TOPiowegen vormt 00k de geome trische basis voor het voor navigatie geschikte gegevensbestand van Naviga tion Technologies. Wensen van gebruikers In een onderzoek van de ravi is aange- toond dat er een behoefte bestaat aan een digitaal landsdekkend geometrisch referentiebestand op schaal 1:10.000, het zogenaamde Kernbestand [ravi, 1994]- In datzelfde onderzoek is vast- gesteld dat het Kernbestand qua in- houd en structuur overeenkomt met een selectie uit TOPiovector, aangevuld Luchtfoto's TOP I Ovector Verkenning Fotogrammetrie Verkende luchtfoto Orthofoto Digitaliseren Controleren TOP I Ovector Figuur Stappen in het proces van bijhouding van TOPiovector. Topografische Dienst) met gemeentegrenzen en de assen van de wegen. Wat be- treft de actualiteit zijn de volgende wensen geformuleerd: assen van de wegen: jaarlijkse bijhouding; TOPiovector: vierjaarlijkse bijhouding, gecombineerd met een tweejaarlijkse bijhouding zonder fotogrammetrie en verkenning. In de volgende paragraaf wordt uiteengezet hoe de tdn aan deze wensen tegemoet komt. De ravi heeft vorig jaar gerap- porteerd over de Status van het Kernbestand en de ontwik- kelingen bij de tdn [ravi, 1997]. Bijhouding TOP I Owegen en TOP I Ovector Ten behoeve van de jaarlijkse bijhouding van TOPiowegen is een convenant gesloten met de aw. De aw verkrijgt door middel van contacten met gemeenten jaarlijks alle wij- zigingen in het wegennetwerk. Deze gegevens worden in TOPiowegen verwerkt en bij een herziening van TOPiovec tor geometrisch verbeterd. De bijhouding van TOPiovector is met ingang van 1997 ver- sneld. De gebiedsafhankelijke cyclus (vier, zes of acht jaar) is gebracht naar vier jaar voor heel Nederland. Nederland wordt in blokken opgedeeld, zodat elk jaar een aaneengeslo- ten blok wordt herzien op basis van luchtfotografie en een terreinverkenning (figuur 2). Het zal nog een aantal jaren duren voordat deze 'blokcyclus' daadwerkelijk is bereikt. De tweejaarlijkse tussentijdse herziening moet nog worden ontwikkeld. Omdat deze herziening snel en relatief goed- koop dient te zijn, moeten andere technieken worden aan- gewend. Deze tussentijdse herziening is overigens afhanke- lijk gesteld van een bepaalde gerealiseerde TOPiovector-om- zet, en die is nog niet bereikt. Voordat alternatieven voor de tussentijdse bijhouding van TOPiovector worden besproken, wordt eerst het huidige proces kort uitgelegd. Voor de bij houding van TOPiovector wordt uitgegaan van mono chrome luchtfoto's op schaal 1:18.000, aangevuld met een terreinverkenning. Ten behoeve van de interpretatie worden de luchtfoto's vergroot tot schaal 1:10.000. Het bijhoudingsproces is schematisch weergegeven in figuur 3. De luchtfoto's worden vergeleken met het bestaande TOPiovector-bestand. Wijzigingen worden op de luchtfoto getekend, bijvoorbeeld de omtrek van nieuwe gebouwen of A Figuur 4. Verkende luchtfoto. Topografische Dienst) 13

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 19