14 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-2 de wegkanten van nieuwe wegen. De foto-interpretatie vindt deels stereoscopisch plaats. Niet alles kan vanuit de luchtfoto worden gei'nterpreteerd. Daarom voeren de topografen in de zomermaanden een ter- reinverkenning uit. Ook dan wordt de gewijzigde topografie op de luchtfoto getekend (zie figuur 4, het gebied is gelijk aan dat van figuur 1). De betekende luchtfoto's worden ge- scand en digitaal tot orthofoto's getransformeerd. Deze trans- formatie wordt, om de geometrische kwaliteit te waarborgen, op fotogrammetrische wijze bepaald. De orthofoto's worden als ondergrond van TOPlOvector op werkstations geplaatst. De opgetekende wijzigingen worden dan gedigitaliseerd. De getekende lijnen zijn van speciale Symbolen voorzien, zodat de digitaliseerder weet met welke code de lijn gedigitaliseerd moet worden. Vanaf het beeld- scherm vindt geen foto-interpretatie plaats. Na het digitaliseren worden programma's gedraaid ter con- trole van de bestandsstructuur. Daarna wordt de topologie aangemaakt en worden vlakken gegenereerd. De volledige bestandsinhoud wordt geplot, gecontroleerd en waar nodig gecorrigeerd. Het bestand is dan gereed voor levering. De doorlooptijd voor de bijhouding van TOPiovector va- rieert. De luchtfotografie is sterk afhankelijk van het weer. In de periode eind januari-begin april worden de gebieden gefotografeerd. Bij het beschikbaar komen van de luchtfoto's worden deze op kantoor gei'nterpreteerd. In het voorjaar en in de zomer voeren de topografen de terreinverkenning uit (april-oktober). Na de terreinverkenning worden de wijzi gingen in TOPiovector aangebracht. Dat geschiedt in de pe riode september-juni. Indien een TOPiovector-bestand (en TOPiowegen) beschikbaar komt, is het minimaal zes maan- den en maximaal veertien maanden verouderd. Ontwikkelingen De vierjaarlijkse herziening van TOPiovector wordt momen- teel ingevoerd volgens het beschreven productieproces. Nieuwe technieken en samenwerking met andere gegevens- aanbieders bieden de mogelijkheid om een tweejaarlijkse herziening te bewerkstelligen. In dit artikel worden de vol- gende aanvullingen op de bestaande TOPiovector-bijhou- ding besproken: GBKN-mutaties; samenwerking met gemeenten; pin-point luchtfoto's; verkenning met laptop-computers; hoge-resolutie satellietbeelden. Bijhouding TOPiovector op basis van de gbkn Omdat de gbkn continu wordt bijgehouden en mutatiele- vering mogelijk is, ligt het voor de hand om te onderzoeken of de gbkn een geschikte gegevensbron is voor TOPiovector. Daartoe hebben de tdn en het Kadaster een onderzoek ge- start. Het onderzoek bestaat uit drie delen/vragen: 1. Hoe verhoudt de GBKN-inhoud zieh tot de TOPiovector- inhoud? 2. Is het technisch mogelijk om GBKN-mutaties in TOPiovector te verwerken? 3. Kosten/baten-analyse van GBKN-mutatie-verwerking. De eerste twee deelonderzoeken zijn inmiddels afgerond Gegevensmodel GBKN TOPiovector Structuur lijngericht vlakgericht Bebouwing los los of bebouwd gebied Wegen minder geclassificeerd geclassificeerd Hydrografie kant insteek kant water Grondgebruik nauwelijks geclassificeerd geclassificeerd Relief niet geclassificeerd geclassificeerd Tabel2. Verschillen [Werkgroep GBKN-TOPiovector, 1995, in het gbkn- en 1997]. In het eerste deelonderzoek zijn TOPiovector-gege- van een drietal proefgebieden bestan- vensmodel. den op schaal 1:10.000 vervaardigd op basis van de gbkn, daarbij gebruik ma- kend van het gegevensmodel van TOPiovector. Deze bestanden zijn ver- geleken met de bestaande TOPiovector- Bestanden. Hieruit kwamen een aantal verschillen tussen de gegevensmodel- len aan het licht (tabel 2 en figuur 5). Bij de verwerking van GBKN-mutaties moet met deze verschillen rekening worden gehouden. Het tweede deelonderzoek is uitgevoerd in samenwerking met het Provinciaal Vastgoed Overleg Zeeland. In 1996 is in Zeeland een TOPiovector-bestand opge- bouwd en tegelijkertijd geactualiseerd. Daartoe zijn de beschikbare bestanden (halfproducten van TOPiovector, actuali- teit 1990) van drie proefgebieden, voor- afgaand aan de reguliere herziening, bij- gewerkt met GBKN-mutaties. Deze be standen zijn daarna volgens de normale productiewijze bewerkt. Achteraf is na- gegaan hoeveel GBKN-mutaties in TOPio vector zijn overgenomen. GBKN-mutaties van gebouwen kunnen eenvoudig in TOPiovector worden ver werkt. In de proefgebieden tezamen is tachtig procent van de nieuwe gebou wen overgenomen uit de gbkn (figuur 6). De overige twintig procent is af- komstig van de reguliere herziening op basis van luchtfoto's. Nieuwe of gewijzigde wegen uit de gbkn kunnen in principe ook worden overgenomen. Waterwegen, sloten, grondgebruik en hoogteverschillen kunnen in mindere mate volgens TOPiovector-normen worden overge nomen, omdat de datamodellen voor deze objecten verschillen. Over de actualiteit kunnen nog enkele opmerkingen worden geplaatst. De ac tualiteit van TOPiovector is gebaseerd

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 20