KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-2 op de opname-datum van de luchtfo- to: wat op de foto te zien is, komt in het bestand. Funderingen in het ter- rein worden gebouwen in TOPiovector. Wegen, vergevorderd in aanleg, en bouwstraten komen in het bestand als weg. Bij de gbkn worden objecten pas ingebracht indien het werk volledig is afgerond, dus wegen in aanleg of bouwstraten zijn niet opgenomen. Veranderingen in het terrein worden opgespoord en daarna ingemeten. Het uitgangspunt van het Samenwerkings- verband gbkn is dat hoofdgebouwen tot 6 maanden actueel zijn, de be- bouwde kom tot een jaar, en het bui- tengebied tot twee jaar [Werkgroep Produktspecificatie gbkn, 1995]. Voor een tussentijdse herziening vor- men GBKN-mutaties een mogelijke ge- gevensbron. Het is duidelijk dat de tdn pleit voor standaardisatie van het product gbkn, zowel wat de inhoud als de bijhouding betreff. Regionale ver- schillen tussen gbkn's kunnen leiden tot regionale verschillen in TOPiovec tor. Voor de meeste gebruikers is dat niet acceptabel. De benodigde investeringen voor het verkrijgen, converteren, verwerken en beheren van GBKN-mutatiebestanden moeten worden afgezet tegen de be- schikbare fmanciele middelen en de besparingen die optreden bij de regu liere vierjaarlijkse herziening. Hiervoor is nader onderzoek - het derde deelon- derzoek - vereist. Gemeenten Gemeenten behoren tot de groep afne- mers waarvoor de actualiteit van topio- vector belangrijk is. Zij wensen in het algemeen een jaarlijkse bijhouding. Dit is mogelijk door de gemeentelijke gege- vens, zoals uitbreidingsplannen, direct in TOPiovector te verwerken. De tdn is van plan om met een beperkt aantal ge meenten een samenwerkingsproject op te starten, om voor die gemeenten een tussentijdse of jaarlijkse herziening te realiseren. De ervaring die hiermee wordt opgedaan zal 00k van pas komen bij het vervolgonderzoek over de herzie ning van TOPiovector op basis van GBKN-mutaties. Pin-point luchtfoto's In de nabije toekomst is het mogelijk dat bij luchtfotograhe de opnamepara- meters worden bepaald. Hierdoor kunnen direct orthofoto's worden uit- gerekend. TOPiovector kan dan wor den bijgewerkt in gebieden waar veel wijzigingen hebben plaatsgevonden, zodat het fotovliegen beperkt blijft. Het fotogrammetrische proces wordt op deze wijze geminimaliseerd. Laptops met luchtfoto's In het huidige proces worden gewijzigde topograhsche data in feite twee keer vastgelegd, namelijk door het tekenen op de foto en door het digitaliseren van die getekende demen ten Het productieproces zou kunnen worden versneld door deze twee activiteiten te integreren. Dat betekent dat de luchtfoto vanaf het beeldscherm moet worden gei'nterpre- teerd. Tijdens de verkenning zou dan gebruik kunnen wor den gemaakt van laptops. Dit is een fundamenteel andere productiemethode, waarvan nu de effecten worden bestu- deerd. Zaken die vooral aandacht behoeven zijn: van luchtfoto-interpretatie naar beeldscherminterpretatie; van Stereo- naar mono-interpretatie; de rol van de fotogrammetrie; de technische mogelijkheden van laptops; de hanteerbaarheid van laptops in het terrein. De inzet van laptops is zowel voor de tussentijdse als de re guliere herziening relevant. Satellietbeelden In de nabije toekomst worden satellieten gelanceerd die beeiden opnemen met een resolutie tot een meter [Beck, 1997]. Voor TOPiovector zouden deze beeiden van nut kun nen zijn. Het zal dan een globale herziening voor een selecte groep objecten kunnen betreffen. Het is de vraag of deze ob jecten voldoende nauwkeurig kunnen worden ingewonnen, zodat ze bij de reguliere vierjaarlijkse herziening niet weer gewijzigd hoeven te worden. Verder is het afwachten hoe vaak bruikbare opnames van Nederland worden gemaakt. Overzicht van de mogelijkheden tot bijhouding van TOP I Ovector Op basis van bovenstaande overwegingen is een overzicht gemaakt waarbij voor elke gegevensbron is aangegeven hoe die in het herzieningsproces kan worden ingepast. In tabel 3 worden de diverse mogelijkheden vergeleken op basis van cyclus, bron, selectie van objecten, percentage van het grondgebied dat jaarlijks wordt bijgewerkt en kwaliteit van de ingewonnen mutades. In het Haalbaarheidsonderzoek Kernbestand wordt van de tweejaarlijkse herziening gesteld, dat alle objecten uit TOPiovector bijgewerkt zouden moeten worden en dat een mindere geometrische kwaliteit voor de wijzigingen aan- Tabel3. Mogelijk- vaardbaar is. Uit de tabel blijkt echter dat het nauwelijks heden voor her- mogelijk is om zonder fotogrammetrie en verkenning een ziening van volledige herziening uit te voeren. Het is wel mogelijk om TOPiovector. de belangrijkste topografie bij te houden: gebouwen, wegen TOPiovector Cyclus Bron Objecten Gebied/jr Kwaliteit Regulier GBKN Gemeenten Pin-point foto's Laptop Satellietbeelden 4 jaar 2 jaar 1-2 jaar 2 jaar 4 jaar 2 jaar foto's mutaties mut./plan foto's foto's beeiden alle selectie selectie selectie alle selectie 25 25 selectie selectie 25 25 normaal normaal normaal onbekend onbekend onbekend 15

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 21