Garderen wLPale'is- IKonint Stadhouderg molen Paleis- luiverinj Bosloo Emma's Oord KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 1998-XXW-2 Figuur 3. Fragment van een vliegveldkaart r.io.ooo. Topografische Dienst) druk. Ook deze veranderingen worden hier kort besproken. Meer visualisatiemogelijkheden De vormgeving van de Nederlandse to pografische kaarten is sinds de vorige eeuw niet ingrijpend gewijzigd. Verge- lijken we een kaart uit 1898 met een kaart uit 1998, dan levert dit een her- kenbaar beeld op (zie figuur 1). Het kiezen van Symbolen en kleuren diende vroeger zorgvuldig te gebeuren, veran deringen waren moeilijk aan te bren- gen op de steengravures. Uitgaande van de huidige digitale bestanden zijn de visualisatiemogelijkheden echter schier eindeloos. Er wordt nog maar beperkt gebruik gemaakt van de mogelijkhe- den, maar dat verändert snel. De ooit gekozen tekens en kleuren hebben zieh als standaard vormgeving genesteld en bepalen nog steeds in grote mate het uiterlijk van de standaard topografische kaarten. Toch zijn er inmiddels een aantal wijzigingen doorgevoerd die deels een gevolg zijn van het gebruik van digitale bestanden. Verder wordt bij het maken van afgeleide kaarten voor speciale doelgroepen meer en meer gebruik gemaakt van nieuwe vi sualisatiemogelijkheden. Wijzigingen van de kaarten 1:25.000 en 1:50.000 Gewijzigde wensen van de (militaire) opdrachtgever ten aanzien van de in- houd van bovengenoemde kaarten, en Figuur 5. Fragment van de 1:50.000 standaard (boven) en de vw-versie (onder). Topografische Dienst) nieuwe visualisatiemogelijkheden als gevolg van de digitale produetie hebben geleid tot aanpassingen in de vormgeving. De veranderingen zijn te verdelen in 4 categorieen: inhoudelijke wijzigingen aangepaste vormgeving nieuwe omslag en legenda gewijzigde produetiemethode. Fort Wiesel Fort Fr Hendrik Kon Jjulianatoren Wa/tersberg/e Kerjchoten OrpMMH,-- Figuur 4. Kleurplot 1:10.000 voor controle van het digitale bestand. Topografische Dienst) 19

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 25