KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXXV-2 Inhoudelijke wijzigingen Inhoudelijk zijn de volgende wijzigingen aangebracht: nieuwe wegenclassificatie; toevoeging geluidswallen; Symbolen voor ziekenhuis, camping en sportterrein; toevoeging afritnummers; toevoeging GPS kernnetpunt en markant punt. De nieuwe wegenclassificatie komt voort uit de wens van de militaire gebruiker om een uitgebreidere hierarchie aan te brengen in het wegenpatroon. Deze hierarchie was al eerder toegepast op de wegenkaart op de schaal 1:250.000 en de militaire kaartserie op de schaal 1:100.000. Het verder door- voeren leidt tot een consequente toepassing in de gehele schalenreeks van 1:25.000 tot 1:250.000 (zie figuur 2). Voor militaire toepassingen is behoefte geconstateerd aan het op- nemen van geluidswallen (als obstakels voor voertuigen). Deze worden conform vastgestelde richtlijnen verkend en in de bestanden en kaarten opgenomen. Om veelvuldige soortbeschrijvingen te voorkomen zijn Symbolen gei'ntrodu- ceerd voor ziekenhuis, camping en sportterrein. Als nieuw onderdeel worden voortaan de afritnummers längs de auto- snelwegen opgenomen. Aangepaste vormgeving De veranderde vormgeving komt tot uiting in: een lichtgele tint voor bouwland (rüstiger kaartbeeld, minder contrast); rode Symbolen voor kerk, postkantoor, politiebureau, ge- meentehuis (geldt alleen voor de serie 1:25.000), voor een beter onderscheid met de zwarte/grijze bebouwing; vlaksignatuur (in plaats van losse Symbolen) voor bossen en andere vlakelementen; gewijzigd onderscheid tussen enkelspoor en meersporig. In het verleden werd bos aangeduid met een of meer punt- symbolen, gecombineerd met een groene tint voor het vlak. De informatie was twee maal aanwezig. In de nieuwe werk- methode worden de symbooltjes als vlaksignatuur weerge- geven, welke rechtstreeks uit de vlakcodering wordt gegene- reerd. Vernieuwde omslag en legenda De legenda is in categorieen ingedeeld en aangevuld met de nieuwe elementen. Voorts is aan de omslag een fraaier aan- zien gegeven. Gewijzigde productiemethode Tot 1996 vond de productie van de series 1:25.000 en 1:50.000 nog niet volledig digitaal plaats. Tekst en hoogte- lijnen werden nog steeds analoog vanuit oude, herziene deelstukken toegevoegd. De topografische inhoud werd wel geheel digitaal opgebouwd. Voor de 1:25.000 gold het topo grafische bestand 1:10.000 (TOPiovector) als basis, voor de 1:50.000 het speciaal vervaardigde gegeneralisatiemodel. In 1997 is begonnen met het digitaal opbouwen van de kaart- tekst en het samenstellen van de hoogtelijnen uit een digi taal terreinmodel. Dit schiep de mogelijkheid om de com- plete kaart direct te plotten volgens de gewenste (druk)- kleurenscheiding. Om kosten te besparen is besloten Over te gaan tot vierkleurendruk. Hoewel dit theoretisch met een analoge werkwijze 00k mogelijk was, werd het niet toege past omdat met name voor de bruine hoogtelijnen (samen te stellen uit rasters magenta, cyaan en geel) het risico van pasverschillen te groot werd geacht vanwege de vele fotogra fische tussenstappen die nodig waren om tot de eindfilms te komen. Nu er slechts 4 eindfilms wor den geplot vanuit een digitaal bestand, onder gelijke omstandigheden en van dezelfde filmrol, zijn de pasverschillen minimaal. Andere visualisaties van TOP I Ovector enTOPSOvector Naast de standaard 1:25.000 dient TOPiovector 00k als basis voor speciale vliegveldkaarten en stadsplattegron- den. De vliegveldkaart betreft in feite een kaart 1:10.000 in kleur. Deze wordt voor een aantal geselecteerde ge- bieden voor militair gebruik vervaar- digd (figuur 3). De standaardkaart 1:10.000 verschijnt nog steeds als zwart-wit uitgave. Voor het controle- ren van de digitale bestanden worden speciale kleurplots vervaardigd welke de afconderlijke coderingen in te on- derscheiden kleuren weergeven. Deze wijken veelal af van de kleuren welke gebruikt worden voor de gedrukte kaarten (zie figuur 4). Voor het gebruik van de 1:50.000 als ondergrond voor toeristenkaarten is een speciale kleurentabel samenge- steld. Ten einde een opdruk van toeris- tische Symbolen mogelijk te maken zijn diverse kleuren afgezwakt, en zijn de zwarte contouren vervangen door rood (figuur 5). Deze visualisatie is on der meer gebruikt door vw's, die deze voorzien van een eigen opdruk (bij- voorbeeld fiets- en wandelroutes). En- kele bijzondere toepassingen zijn de informatiepanelen längs autowegen in de provincie Zuid-Holland en het ge bruik als transparante vloer in het nieuwe gebouw van Rijkswaterstaat in Utrecht en de provinciale vw in Zee- land (zie eiders in dit tijdschrift). Een ander voorbeeld van gebruik van TOP50vector is voor het ontwerp van de ideale fietskaart dat is samengesteld door de projectgroep Fietskaarten van de werkgroep Kaartgebruik van de nvk. Om tot een goede ondergrond te komen waar speciale informatie ten behoeve van fietsers overheen kon worden opgenomen is veel geexperi- menteerd met kleuren en selecties van de inhoud. Een aantal voorbeelden vindt u in KT 1998.XXIV.1. Visualisaties vanTOP250vector en TOP500vector De 1501 Ground, 1501 air en de We genkaart op de schaal 1:250.000 zijn al 20

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 26