KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT meer dan 10 jaar visualisatievarianten van hetzelfde bestand 1:250.000. De visualisatie is afgestemd op de behoefte van de gebruiker. Zo geldt voor de mi- litaire series 1501 air en 1501 Ground de 'red-light-readability' eis (de kaar- ten worden in militaire voertuigen en vliegtuigen gebruikt onder speciale roodlicht omstandigheden)Naast ver- schillen in kleurstelling zijn er 00k kleine verschillen in geselecteerde in- houd, zoals de speciale wegeninforma- tie en het al dan niet weergeven van hoogte-obstakels (figuur 6). Een bijzonder gebruik van het digitale bestand is voor de productie van Vmap. Dit betreft een afgeleid be stand 1:250.000 in het VPF-formaat (Vector Product Format) dat wereld- wijd wordt samengesteld door de NAVO-landen. Hoewel visualisatie tot op heden geen speciaal doel is, vormt iedere afbeelding op het beeldscherm een visualisatie op zieh. Er zijn ver- schillende softwarepakketten die als Viewer kunnen dienen om deze in VPF-formaat opgeslagen informatie te visualiseren. Het in figuur 6 getoonde voorbeeld is gemaakt in Geo- media/Geodex en is door de gebruiker in relatief körte tijd (enkele uren) sa- men te stellen. De kleinste kaartschaal die de tdn ver- vaardigt is 1:500.000. De standaard militaire versie betreft de serie 1404. Ten behoeve van de civiele luchtvaart wordt het digitale bestand 00k ge bruikt als ondergrond voor de Aero- nautical Chart 1:500.000. Een selectie van de inhoud, op een andere wijze ge- visualiseerd, wordt gebruikt als onder grond voor de speeifieke luchtvaartin- formatie (zie figuur 7). Rasterproducten Tot op heden worden van de stan- daardkaarten rasterproducten vervaar- digd door middel van het scannen van de analoge gedrukte kaarten. Daar er 00k als achtergrondweergave op beeld- schermen behoefte bestaat aan meer visualisatievarianten, wordt er momen- teel onderzoek verricht naar het sa menstellen van enkele standaardvisu- alisaties als rasterproduet. Deze raster bestanden worden direct uit de vector- bestanden aangemaakt, volgens nog nader vast te stellen specificaties. I998-XXIV-2 Visualisaties: iedereen zijn eigen kaart? Uitgaande van vectorbestanden kan iedere gebruiker zijn ei gen visualisatie maken. Uiteraard zijn er beperkingen die worden opgelegd door de gehanteerde Software en de wijze waarop de informatie is opgeslagen. Het is echter de vraag of de standaard topografische kaarten veel zullen verande ren. De huidige vormgeving is bij de gebruiker onbewust vanzelfsprekend. Dit blijkt 00k uit de praktijk van gebrui- kers van de digitale topografische bestanden, die voor de vi sualisatie meestal teruggrijpen naar de Symbolen van de standaardkaart. Anderzijds wordt er steeds meer geexperi- menteerd met andere kleurstellingen en toepassingsafhan- kelijke selecties van de inhoud. De basis voor eigen visuali- saties is in ieder geval aanwezig. Noot Als bijlage bij deze aflevering van het Kartografisch Tijdschrift treft u een topografische kaart op de schaal 1:25.000 aan. Summary N.J. Bakker - New visualisations from topographic databases Keywords: visualisation, topographic cartography, official cartography Due to the transformation from analogue topographic maps to digital databases, there has been a big increase in the ways in which the data can be visualised. Although the Standard prin- ted topographic maps will appear largely unchanged, many va- riations in the visualisation are possible to suit dijferent purpo- ses. This article presents a number of visualisations created from databases in the scale ränge 1:10,000 to 1:500,000. Resume N.J. Bakker - Nouvelles formes de visualisation au depart des bases de donnees topographiques Mots-cles: visualisation, cartographie topographique, carto- graphie officielle Suite au passage de la cartographie analogique a la cartogra- phique numerique, de nombreuses nouvelles formes de visuali sation ont fait leur apparition, meme si les cartes topographi ques traditionnelles imprimees resteront pour la plupart in- changees. L'article analyse diverses nouvelles formes de visuali sation realisees au depart des bases de donnees aux echelles al- lant de 1:10.000 1:500.000. voor figuur 6 en 7, zie pagina 22 21

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 27