Aggrcgätic van objecten uitTOPIOvector KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-2 F.N. Jongerius theoretische kartografie, digitale kartografie, generalisatie, onderzoek trefwoorden theoretical cartography, digital cartography, generalisation, research keywords cartographie theorique, cartographie numerique, generalisation, recherche i mots-CI ES Als een van de laatste facetten van de kartografie wordt de generalisatie van kaarten nog vaak met de hand uit- gevoerd. Het is echter 00k het deel van het vakgebied waarin de laatste jaren veel onderzoek is gedaan naar de mogelijkheid tot automatiseren. Er zijn inmiddels pro- gramma's op de markt waarmee (een deel van) de gene ralisatie geautomatiseerd kan worden uitgevoerd. Deze programma's garanderen op dit moment echter nog niet dezelfde kwaliteit als het handwerk, dus is onder zoek nog geboden. Aan de tu Delft is in samenwerking met de Topografische Dienst Nederland onderzoek ge daan naar het automatiseren van generalisatie, met als doel het maken van een schaalonalhankelijk bestand. Hierin kan de gebruiker zelf bepalen welke schaal en welke toepassing hij wil benutten. In dit artikel wordt verslag gedaan van dit onderzoek. Inleiding Op dit moment zijn de digitale be standen van de Topografische Dienst allemaal gerelateerd aan een beperkt schaalbereik. TOPiovector bijvoorbeeld kan zonder aanpassingen gebruikt worden van schaal 1:5.000 tot 1:25.000. In het onderzoek lag de na- druk op het vergroten van deze marge door middel van aggregatie van objec ten. Aggregatie kan worden omschre- ven als het samenvoegen van objecten die te klein zijn om afzonderlijk in het kaartbeeld te blijven bestaan, maar door samenvoeging weer groot genoeg worden. Bij het onderzoek is gekozen voor TOPiovector, omdat dit bestand een grote nauwkeurigheid en een grote mate van detail kent. Door aggregatie toe te passen kan het mogelijk zijn het bestand 00k op kleinere schaal dan 1:25.000 weer te geven. TOPiovector bestaat uit een viertal kaartlagen, vlak- Fieke-Neel Jonge rius is Trainee geo- informatie bij de Meetkundige Dienst van Rijks- waterstaat Postbus 5023, 2600 GA Delft, tel. 013-2691477, e-mail: F.N.Jonge- rius@mdi. rws. min venw.nl ken, lijnen, huizen en punten. Omdat bij aggregatie alleen de vlakken een rol speien, is voor dit onderzoek gebruik ge- maakt van de vlakken. Indien in dit artikel gesproken wordt over TOPiovector worden alleen de vlakken bedoeld. TOPiovector is in oorspronkelijke vorm niet geschikt voor dit onderzoek. Bij de aggregatie is het namelijk van belang dat de samen te voegen vlakken alleen gescheiden zijn door een enkele lijn. Wegen worden in TOPiovector weergegeven als lijnvormige vlakobjecten, maar vanwege hun vorm en betekenis zijn ze niet geschikt om mee te doen aan het ag- gregatieproces. De wegen uit TOPiovector zijn daarom ver- vangen door de hartlijnen uit TOPioWegen. Tijdens het onderzoek bleek dat de integratie van topio- Wegen in TOPiovector niet automatisch uit te voeren is in Arc/Info. Daarom is besloten om een klein deel van een kaartblad handmatig te integreren. Hierdoor ontstond het uiteindelijke proefbestand, een stuk van 2x2 km uit kaart blad T45DZ1. Het proefbestand is weergegeven in figuur 1 (pagina 22). Aggregatie Er zijn twee vormen van samenvoeging, het samenvoegen van twee vlakken die tegen elkaar aan liggen en dezelfde thematische eigenschappen hebben, en het samenvoegen van vlakken die niet tegen elkaar aan liggen maar wel de zelfde thematische eigenschappen hebben (bijvoorbeeld kleine eilanden in een meer of zee). Deze tweede vorm van samenvoegen is bij dit onderzoek buiten beschouwing gela- ten. Het hebben van dezelfde thematische eigenschappen houdt niet in dat de codering van de verschillende polygo- nen exact hetzelfde moet zijn, het kan voldoende zijn als slechts een deel van de eigenschappen overeenkomt. Die classificatiehierarchie speelt een belangrijke rol bij aggrega tie. Bij de uitvoering van een geautomatiseerde aggregatie is het te aggregeren bestand nodig, hier TOPiovector, en daarnaast natuurlijk een computerprogramma om de aggregatie uit te voeren. Dit computerprogramma moet zo flexibel zijn dat de gebruiker zelf de noodzakelijke parameters voor aggrega tie kan bepalen. 23

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 29