Gebruik van digitale topografische gegevens bij de Dienst Landelijk Gebied KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-2 J.H. Heuvelmans topografie, GIS topography, GIS topographie, SIG TREFWOORDEN KEYWORDS MOTS-CLES V*. «WS«. De Dienst Landelijk Gebied is een van de grotere ge- bruikers van topografische informatie in Nederland. Door de introductie van de TOPiovector en van enkele afgeleide producten is dit gebruik verder toegenomen en integraal onderdeel geworden van het bedrijfsproces. Inleiding De Dienst Landelijk Gebied (dlg) is een overheidsorganisatie die werkt aan de ontwikkeling van de groene ruimte. Zij doet dit in opdracht van de depar- tementen Landbouw, Natuurbeheer en Visserij (lnv), Verkeer en Waterstaat (v&w), Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieu (vrom), Defensie en van de provincies. Haar hoofdtaken zijn: adviseren van de overheid ten behoe- ve van de ontwikkeling van beleid; bereiken van multisectorale regionale rurale ontwikkelingsplannen; plannen, voorbereiden en uitvoeren van landinrichting in Nederland; verbetering van landbouw en de reali- satie van natuurontwikkeling met be- hulp van gereedschappen zoals wer- ving, beheer en verkoop van gronden; aangaan van beheersovereenkomsten met boeren om natuurlijke condities te stabiliseren of te versterken. Steeds weer bepalen overheden hoe de schaarse ruimte in ons land wordt ver- deeld over functies zoals landbouw, na- tuur, bos en recreatie. Dat vereist na- tuurlijk aanpassingen in de inrichting van een gebied. dlg werkt in projecten aan die nieuwe inrichting. Waar nodig start zij een nieuw project op. dlg heeft daartoe een aantal instrumenten. Drs. Jef Heuvel mans is werkzaam als projectmede- werker GIS en Kar- tografie bij de af- deling Innovatie en Kennismanage- ment van DLG, Postbus 20021, 3502 LA Utrecht, tel. 030-2838334, e-mail: j. h. heu vel- mans@dlg.agro. nl. De drie belangrijkste instrumenten zijn grondverwerving, landinrichting en agrarisch natuurbeheer. Door inzet van (creatieve variaties op) deze drie instrumenten worden di verse knelpunten tegelijkertijd aangepakt. De organisatie is reeds meer dan 60 jaar actief in Nederland (zij het dat de naam en samenstelling een paar keer is gewij- zigd: Cultuurtechnische dienst, Landinrichtingsdienst, Land inrichting en Beheer Landbouwgronden, Dienst Landelijk Gebied). De organisatie kenmerkt zieh door een platte struetuur en körte lijnen. Er zijn twaalf provinciale eenheden met aan het hoofd de provinciale account-manager. De organisatie wordt regionaal gestuurd (vier regio's). De centrale eenheid in Utrecht (waar management, admini- stratie, toepassingsgericht onderzoek en speeifieke techni sche kennis zijn geconcentreerd) bestaat uit de afdelingen Beleid en Strategie, Innovatie en Kennismanagement en Bedrijfsvoering. De organisatie heeft over een periode van vele jaren een in- strumentarium ontwikkeld voor landinrichting dat zowel een optimale ontwikkeling voor de doelgebieden als maxi male partieipatie van alle betrokken, gei'nteresseerde partij- en garandeert. De meerderheid van de ongeveer 800 medewerkers is opge- leid in rurale planning en ontwikkeling. Daarnaast is een groot aantal gespecialiseerd in diseiplines als hydrologie, drai- nage en irrigatie, civieltechniek op het gebied van weg- en waterinfrastruetuur, ecologie en landbouweconomie en so- ciologie. Zowel vanuit het hoofdkantoor als vanuit de regiokantoren worden de provinciale eenheden ondersteund met expertise op gebieden als financieel- en projeetmanagement, compu- tertechnologie, kartografie, Gis en landmeetkunde. Topografische informatie Topografische informatie is altijd al een onmisbaar hulp- middel in het werkproces van dlg geweest, of het nu gaat om de voorbereiding en uitvoering, het beheren of het advi seren van de overheid. De topografische informatie wordt gebruikt voor verschillende doelen: 27

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 33