KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Het gebruik van de TOPiovector als ondergrond voor allerlei (papieren) kaarten, al dan niet in kleur en op allerlei forma- ten is natuurlijk niet nieuw. Van eenvoudige werkkaarten, via kleine rapportkaartjes tot groot formaat plan- en over- zichtkaarten, overal werd wel een (al dan niet gegeneraliseer- de) topografische ondergrond toegevoegd. Dat is nu met de TOPiovector niet anders, eerder is het gebruik van topografie toegenomen omdat het zo gemakkelijk en snel kan. Natuurlijk zijn ook nadelen te noemen bij het inzetten van de TOPiovector. Allereerst was dat het iGDS-bestandsfor- maat, terwijl wij met Arclnfo werken. Nu dat is opgelost is het aantal en de omvang van de bestanden het grootste pro- bleem. Daarbij geldt natuurlijk de wet van de grote aantal- len. We hebben het hele bestand en dat is gewoon groot. Dat steh speciale eisen aan distributie en opslag. Daarnaast is het bestand nu zo gebruiksvriendelijk toegankelijk dat het ook eisen steh aan de Computers waarop het gebruikt wordt omdat gebruikers nu ook verwachten dat relatief gro te gebieden (meerdere kaartbladen) zeer snel op het beeld- scherm worden getekend. Ook de uitvoermedia kampen regelmatig met het probleem dat de plotfiles te groot zijn voor hun buffergeheugen. Dit zijn problemen die met het voortschrijden van de tech- niek (Computers en netwerken worden steeds krachtiger) en vooral ook met gerichte gebruikersinstructie, redelijk een- voudig zijn op te lossen. Summary J.H. Heuvelmans - Use ofdigital topographic data at the Ser vice for Land and Water Management Keywords: topography, geographical information Systems The Service for Land and Water Management (Dutch abbre- viation dlg) is a government Organisation which is involved in the development of the rural areas ofThe Netherlands. Topo graphic information is frequently used to supportpolicy making, planning and carrying out development and rural area ma- nagement. In 1995 it was decided to acquire from the Dutch To pographic Survey their TOPiovector dataset (corresponding to the 1:10,000 scale maps) for use in an Arclnfo/'ArcView environ- ment. The large amount of data corresponding to yoo map sheets has been merged into a single dataset. In order to bring data quickly on to Computer screens, the vector data has been converted into various raster formats (in colour and monochro me and with dijferent cell sizes) and attribute codes added. Every DLG staff member who has Gis Software or a bitmap vie- wer in bis Computer can view the data. The availability of to pographic data in digital form in a GIS environment has led to increased use. New applications include spatial analyses for dif- ferent purposes and for monitoring in combination with GPS measurements and satellite data. Topographic information is no longer a static background, it has become an indispensable tool. De toekomstverwachtingen De verwachtingen die leidden tot het aanschaffen van de TOPiovector zijn ruimschoots beantwoord. Sterker nog, steeds worden nieuwe toepassingen ervan ontdekt. Noch- thans blijven er wensen. Enkele daarvan zijn: Meer schalen (of goede generalisatiegereedschappen). Het schaaliveau 1:50.000 schijnt nagenoeg gereed te zijn en 1:100.000 Staat in de startblokken. De 1:250.000 is reeds in huis en een bestand op schaalniveau 1:400.000 is daar- uit gegeneraliseerd voor kaartvervaardiging op posterfor- maat. Sterkere objectgerichtheid waardoor o.a. een betere kop- peling aan administratieve gegevens mogelijk is. Toevoeging van een nationale unieke perceelsnummering. Het gebruik van de digitale topografische bestanden zal toe- nemen, zeker nu in toenemende mate de potenties ervan worden ontdekt. Het is geen statische ondergrond meer maar het is een onmisbaar gereedschap geworden in het werkproces van dlg. Resume J.H. Heuvelmans - Utilisation des donnees topographiques numeriques au Service de gestion du sol et de l'eau Mots-cles: topographie, sig Le Service de gestion du sol et de l'eau (dlg) est une agence nationale charge du developpement rural aux Pays-Bas; eile utilise souvent des informations topographiques en tant que support pour la politique de developpement et de l'amenage- ment des regions rurales. En 1999, eile a decide l'acquisition de la base de donnees TOPiovector (correspondant aux cartes l'echelle de 1:10.000) etablie par le Service Topographique Neerlandais et utiliser dans l'environnment ArcInfo/AreView. Ainsi une grande quantite de donnees, correspondant yoo feuilles de carte est contenue dans une seule base de donnees. Afin de faciliter de les utiliser sur les ecrans d'ordinateur les donnees 'vector' ont ete converties en donnees 'raster' en couleurs et monochromes, en dijferentes definitions et des codes ont ete ajoutes. Ainsi chaque agent du DLG qui dispose d'un logiciel SIG peut visionner sur son ordinateur ces donnees, d'oü une utilisation accrue des donnees topographiques numeriques dans le cadre du sig. Les nouvelles applications comprennent les dijferentes analyses spa- tiales et de contröle en combinaison avec des mesures GPS et des donnees satellitaires. L'information topographique n'est plus un element statique, eile est devenue un outil indispensable. 30

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 36