yJm Ww. 2222I 2M2 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-2 Status 1-4-1998 geodetisch referentiestelsel top. kartering 1:2.000 en groter top. kartering 1:5.000 top. kartering 110.000 en kleiner kadastrale kartering speciale militaire kartering thematische kartering hydrografische kartering luchtfotografie remote sensing Austria 1:25K Belgium Bulgaria Croatia Cyprus Czech Republic Danmark 22/22/ Estonia Finland 2222: France t :25K Germany (BKG) 1:200K Germany (LVA) Great Britain Greece Hungary Iceland Ireland 2^22 Italy 1:25K Lithuania 2222 22/2/ W////A 2222 Luxemburg N. Ireland 222/2 Netherlands Norway Poland Portugal Russia Slovakia 22/22 Slovenia Spain Sweden Switzerland 1:25K 22/22 2/222 Ukraine op verzoek, op contractbasis of gedeeltelijk De naam van het land Staat voor de karteringsdienst zoals bekend bij lid van de CERCO Gebruik en gebruikers zijn meegegroeid. Vele professionele Tabel. Taken van gebruikers kenden het analoge product al vanouds. Lang nationale karte nd alleen Waterstaat maar velen uit rijks-, provinciale en ringsdiensten. gemeentelijke diensten behoorden al tientallen jaren tot de afnemers van het analoge product. De omschakeling naar Computersystemen voor beleid- en beheervraagstukken heeft de vraag naar digitale topografische basisgegevens sterk bevorderd en nieuwe gebruikersgroepen doen ont- staan. De Ravi heeft met het uitbrengen van de Structuurschets Vastgoedinformatievoorziening en daaruit voortgekomen activiteiten zoals de Haalbaarheidsstudie Kernbestand [Ravi, 1997a] sterk structurerend gewerkt. Zij blijft als plat- form van producenten en gebruikers 00k de vinger aan de pols houden. De bevordering van de nationale geo-inlor- matie infrastructuur is een van haar doelstellingen. Door inspanningen van de tdn zelf zijn vele gebruikers nu verzekerd van topografische basisinformatie die in een vast ritme wordt herzien. De oprichting van een gebruikersplatform voor TOP-bestan- den is in zekere zin het sluitstuk in deze ontwikkeling. Dit platform zal mede een waarborg moeten worden voor de kwaliteit van de informatie, de verbetering van de bestand- structuur en dergelijke. TOP-bestanden zijn nu landsdekkend beschikbaar en toe- gankelijk. De zekerstelling van deze basisinformatievoorzie- ning is een punt van zorg. Uitgaande van de nota Kohnstamm wordt hierna aandacht gegeven aan de onderwerpen toegankelijkheid en commer- cialisering en de manier waarop tdn daarmee omgaat. Toegankelijkheid Overheidsinformatie wordt door Kohnstamm onderverdeeld in basisin formatie van onze rechtsstaat (wetten en dergelijke), bestuurlijke informatie onder de Wet Openbaarheid Bestuur en elektronische gegevensbestanden van het bestuur. Het is duidelijk dat geografische bestanden onder de laat- ste soort vallen. Deze geografische be standen bestaan uit een basisbestand bijv. een TOP-bestand, waaraan taak- specifieke gegevens toegevoegd zijn. Voorbeelden van taakspecifieke gege vens zijn: terreinbegaanbaarheid bij het Ministerie van Defensie, te ver- bouwen gewassen in relatie tot te ver- lenen subsidie bij het Ministerie van Landbouw, Natuurbeheer en Visserij, mate van bebouwing in relatie tot uit- kering uit het Gemeentefonds bij het Ministerie van Financien. Van deze gegevensbestanden wordt ge- zegd "dat veel van de informatie die met deze bestanden kan worden ge- maakt en 00k voor andere dan be stuurlijke doeleinden kan worden aan- gewend, niet opvraagbaar is onder de Wet Openbaarheid van Bestuur (wob). Tegelijkertijd blijkt dat steeds meer bestuursorganen - los van hun publieke taak - deze informatie aanma- ken en verkopen. Ook längs contrac- tuele weg kan het bedrijfsleven dus toegang krijgen tot informatie." Dat veel bestuursorganen zelf overgaan tot het produceren van informatiepro- ducten voor andere dan bestuurlijke doelen wordt vervolgens gei'llustreerd met het misplaatste voorbeeld van fiets- kaarten in zeskleurendruk die de Topo grafische Dienst zou verkopen. Gesug- gereerd wordt dat dit een eigen pro duct van de dienst zou zijn, wat niet waar is (anwb), zij het wel een product gebaseerd op materiaal van de dienst. TDN als ondernemer Wat doen wij dan wel? De Topografi sche Dienst is in feite een 'informatie- fabriek' zoals het Kadaster en het cbs, die als primaire taak gegevensbestan den opbouwen, onderhouden en ter beschikking stellen. Het opbouwen en bijwerken is van oorsprong een inbe- stede activiteit en geen formele over- heidstaak in de zin van 'bij wet gere- geld', maar een activiteit die voort- vloeit uit de behoefte van het Ministe rie van Defensie. 32

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 38