KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT nog steeds een tegenstrijdig beeld. De nota Kohnstamm spreekt zieh uit Over vrije toegankelijkheid van overheidsin- formatie en vrije gegevensverstrekking. Vele overheidsorga- nisaties, zo ook de Topografische Dienst, hebben een gehele of gedeeltelijke kostendekking uit verkoop van gegevens als doelstelling opgelegd gekregen. Het lijkt dan ook meer re alistisch dat de gebruiker (de overheid, maar ook het be- drijfsleven dat de gegevens kan veredelen tot consumenten- produeten) blijft betalen. Dat in ons geval het Ministerie van Defensie proportioneel, maar ook niet meer dan dat, zal bijdragen, ligt voor de hand. Een ding is zeker: echt goedkoop zal basisinformatie nooit worden! Commercialisering De nota Kohnstamm steh dat "ten aanzien van de tdn in het recente verleden de politieke keuze is gemaakt om ne- venactiviteiten op de markt toe te staan, opdat de produc- tiemiddelen meer rendement konden opleveren en de over heid een kleiner deel van de exploitatie hoeft te dragen. Maar ondertussen kunnen deze bestuursorganen op de markt scoren dankzij het feit dat zij een monopoliesituatie uitbuiten. Als er, doordat potentiele concurrentie ont- breekt, sprake is van een zuiver monopolistische markt, mag er in ieder geval geen marktactiviteit zijn." Het is niet juist dat in het recente verleden enige bewuste politieke keuze in deze zin ten aanzien van de Topografische Dienst is gemaakt. Het beschikbaar stellen van informatie aan andere overheden tegen betaling gebeurt al meer dan honderd jaar! De suggestie wordt gewekt dat de Topografi sche Dienst commercieel gaat, maar de werkelijkheid ligt anders. De Topografische Dienst verzorgt de facto een basisinforma- tievoorziening voor de overheid, zij het niet wettelijk gere- geld, en in een gedwongen rol van ondernemer om dit te fi- nancieren. De prijs van de standaard topografische kaarten die de consument rechtstreeks van tdn kan betrekken dekt alleen de druk- en distributiekosten van de kaarten en de btw. Er is dus geen sprake van commercialisatie in de zin van flink verdienen aan de consument met gegevens die door diezelfde consument als belastingplichtige al betaald zijn. De nota Kohnstamm bepleit dat "de informatiegrondstof- fen in licentie worden gegeven aan bedrijven. Daar kan wel een financiele vergoeding voor worden gevraagd. Op het moment dat je informatie wilt hebben van de overheid om eraan te verdienen, wordt er toegevoegde waarde opge- bouwd. Het gaat niet om het verkrijgen van een basisinfor- matievoorziening - die via belasting door burgers en bedrij ven is gefinancierd - maar om het maken van winst daar- mee. Dan zul je de verstrekkingskosten plus de aanmaak- kosten, voor zover traeeerbaar naar dat gegevensbestand, moeten betalen." De Topografische Dienst voert al jaren het beleid dat de particuliere sector ervoor is om produeten voor de consu- mentenmarkt te maken. tdn maakt zelf geen informatie- produeten met toegevoegde waarde, maar verstrekt infor- matiegrondstoffen tegen een financiele vergoeding aan het bedrijfsleven ter veredeling voor de consumentenmarkt. Treffende voorbeelden zijn de topografische atlassen van Wolters-Noordhoff en de bekende fietsroutekaarten eerder 1998-XXIV-2 uitgegeven door Dwarsstap, thans door de anwb. Het is overigens geble- ken dat digitale consumentenproduc- ten nog weinig succesvol zijn, uitge- zonderd rasterbestanden. De drempel voor het bedrijfsleven bestaat uit de hoge ontwikkelkosten en andere voor- investeringen in geavaneeerde digitale produeten voor de publieksmarkt. De Topografische Dienst werpt geen extra drempels op door vooraf geld te vra- gen voor de informatie, maar deelt mee in de opbrengsten door royalty- regelingen voor verkochte produeten. Met deze praktische benaderingswijze beweegt de Topografische Dienst zieh in het spoor van Kohnstamm (verede ling via het bedrijfsleven) en in goed gezelschap van Cohen (scheiding over- heidstaak en marktactiviteiten). En verder... De behandeling van de nota Kohn stamm in de Vaste Kamercommissie voor Binnenlandse Zaken op 10 Sep tember 1997 heeft nog geen helderheid en eenduidigheid gebracht over het omgaan met 'elektronische gegevens- bestanden voor het bestuur'. De com- missie bleek zieh zeer bewust van de complexiteit en weerbarstigheid van dit onderwerp. Wel heeft de staatssecretaris bij deze gelegenheid enkele toezeggingen ge- daan. Hij zou ten aanzien van de actie- ve openbaarmaking en de activiteiten die daarvoor ontplooid worden, een inventarisatie maken, in eerste instan- tie bij de rijksoverheid. Ook zou hij kijken in hoeverre in het kader van Cohen een inventarisatie gemaakt kan worden van een aantal bestanden waarbij van marktwerking sprake zou zijn. En dit alles zo snel mogelijk! Bij deze inventarisaties zullen naast de bestanden, ook de gebruikers, de be langen van de producenten (kosten dekking), de mogelijke concurrentie, de tarieven en de grondslagen daarvan, in kaart gebracht worden. Deze inven tarisatie is thans gestart. Er komt blijk- baar schot in de zaak en een mooie klus ligt te wachten voor de nieuwe staatssecretaris. De Topografische Dienst gaat voorals- nog gewoon verder met produceren, leveren en factureren van topografische gegevens. Een tikje ondernemend, maar niet echt commercieel. Wel be wust van de rol die zij speelt in de na- 34

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 40