37 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-2 Gebruikerswensen Voor het uitvoeren van haar werk- zaamheden is het belangrijk dat de ogt zieht heeft op de wensen van de TOPvector-gebruikers. Deze wensen zijn voorafgaand aan de oprichtings- vergadering door middel van een en- quete onder de gebruikers gepeild. In totaal hebben 87 personen de enquete ingevuld. De meeste gebruikers (ca. 60%) gebruiken de TOPvector-produc- ten voor visualisatie. Bij 15% van de gebruikers wordt Topvector 00k bij ruimtelijke analyses gebruikt. In tabel 1 staan de onderwerpen vermeld die volgens de gebruikers aandacht verdie nen. Indien een organisatie een complex be stand zoals de Topvector gaat gebrui ken, kunnen daarin een aantal fasen worden onderscheiden: conversiefase; leerfase; gebruiksfase. Bij de conversiefase is alle energie ge- richt op het binnen de eigen techni sche infrastruetuur inpassen van het bestand. In de leerfase rieht de aan dacht zieh vooral op de bestandsop- Oprichtingsbijeen- komst OGT op 2 april 1997. Tabel 1. Onderwer pen voor de OGT. Onderwerp Aantal malen genoemd* Uitwisseling 3i Bestandsopbouw 29 Combinatie met andere bestanden 16 Kwaliteit 14 Licentie-overeenkomst 10 Applicaties met Topvector 6 Dienstverlening rond Topvector 4 Gebruikers konden meerdere onderwerp en opgeven. bouw en -inhoud. Pas bij de gebruiksfase wordt het bestand actief ingezet ter ondersteuning van de bedrijfsprocessen in een organisatie. Uit de genoemde onderwerpen blijkt dat veel gebruikers nog in de fase van het leren omgaan met het bestand zitten. Aspecten die te maken hebben met conver- sie en bestandsopbouw staan hoog op de agenda. Voor de ogt is bovenstaande uitslag de reden om de inspanning in eerste instantie op het onderwerp bestandsstruetuur en -op- bouw te richten. Project gebruikerseisen kernbestand Als vervolg op het project haalbaarheidsonderzoek kernbe stand [Ravi, 1997] is de Ravi met een project gestart dat duidelijkheid moet geven Over: de gewenste struetuur van het kernbestand (lees TOPiovec- tor) voor het gebruik in een Gis-omgeving; de prijs- en produetdifferentiatie van dit topografisch kernbestand. Een groot aantal gebruikers van TOPiovector-producten heeft problemen met het converteren van de TDN-structuur naar de gewenste struetuur binnen de eigen organisatie. Op dit punt wordt regelmatig het wiel, op weer een net iets an dere wijze, opnieuw uitgevonden. Met het doel om te onderzoeken of er overeenkomsten zijn tussen de wensen van de gebruikers van de TOPiovector, ge- bundeld in de ogt, en de wensen van andere potentiele ge bruikers heeft de Ravi op 4 november 1997 een Workshop gehouden. Op grond van de op deze Workshop gevoerde discussie is gebleken, dat de wensen van de potentiele ge bruikers inhoudelijk en qua prioriteit in belangrijke mate overeenstemmen met de door de ogt gepeilde wensen van de TOPiovector-gebruikers. Afgesproken is dan 00k om de krachten te bundelen, waarbij vertegenwoordigers van de ogt een bijdrage zullen leveren aan het Ravi-project. Voor de uitvoering van het project heeft de Ravi een projeetbege- leidingsgroep (pgb) gevormd onder voorzitterschap van Dick Meuldijk van het Centraal Bureau voor de Statistiek. In deze pgb zijn alle doelgroepen van het TOPiovector-pro- duet vertegenwoordigd. Ook de tdn, als producent van de TOPiovector, heeft er zitting in. Voor de uitwerking van het technische deel van het onderzoek is een werkgroep in het leven geroepen. Ko van Raamsdonk is daarvan de voorzit- ter. Volgens planning dient de pgb in oktober 1998 een rap- port op te leveren, waarin zijn opgenomen: de gewenste wijze van levering van de TOPiovector; de rol van het kernbestand bij de toegankelijkheid van geo-informatie; de prijsstelling versus het gebruik van het kernbestand. Momenteel werkt de tdn aan een productbeschrijving voor TOPiovector. Er zal onderzocht worden in hoevere het pro- duet aangepast moet worden aan de wensen van de huidige en potentiele gebruikers. Als randvoorwaarde bij de be- schrijving geldt het logisch datamodel Terreinmodel Vast- goed (NEN3610). De op deze standaard gebaseerde objecten- catalogus gbkn dient in dit proces als leidraad om te kö rnen tot een zo breed mogelijk geaeeepteerde struetuur van het kernbestand. Met NEN3610 wordt een objectgerichte be- nadering gei'ntroduceerd, waarmee een aantal knelpunten bij de afstemming van TOPiovector en de gbkn kan worden opgelost. Ook het gezamenlijk bijhouden van beide bestan-

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 43