an nn KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-2 Teledetectie Theodoliet Scanner uit informatie afleiden over de hoogte van het aardopper- vlak, de samenstelling of de begroeiing. Een sonar-systeem tast vanaf een schip de zeebodem af met geluidsgolven en produceert zo een rasterbestand met diepte-informatie. Vanuit een vliegtuig worden luchtfoto's gemaakt. Deze kunnen vervolgens in een analytische plotter handmatig worden gedigitaliseerd, waarbij de aard en de ligging van objecten wordt vastgelegd. Door gebruik te maken van een paar overlappende foto's kan 00k een stereobeeld worden opgeroepen, waarin de hoogte kan worden gekarteerd. De nieuwste versie heet een digitale stereoplotter en maakt ge bruik van gescande luchtfoto's, dus van een rasterbestand, en zet dit deels handmatig om in een vectorbestand. Beide soorten plotters behoren tot de fotogrammetrische instru- menten. Deze vergen een gespecialiseerde bediening en worden vooral gebruikt voor topografische basiskaarten. Voor metingen in het terrein gebruikt de landmeter een zelfregistrerende tachimeter of een theodoliet. Hiermee wor den allerlei objecten rechtstreeks ingemeten met een laser- straal en in een vectorbestand vastgelegd, meestal met inbe- grip van de hoogte. In vrijwel alle gevallen is de inwin- en invoerapparatuur ge- koppeld aan een Computer, die de aansturing en de data- opslag regelt. Apparatuur voor het bewerken van de digitale gegevens Voor het bewerken van digitale gegevens is altijd een Com puter nodig en voor dat doel geschikte programmatuur. De Computer De Computer bestaat uit een systeemkast, een toetsenbord, een beeldscherm en een muis of ander aanwijsmiddel (bij- voorbeeld een lichtpen of een Joystick). De systeemkast be- vat onder meer het moederbord, de harde schijf voor opslag van programmatuur en data, het diskette-station, eventueel een cd-rom speler en diverse insteekkaarten. Dat kunnen zijn een beeldschermkaart voor aanstu ring van het beeldscherm, een netwerk- kaart voor communicatie met andere Computers en een modern, dat Signalen geschikt maakt voor zenden en ontvan- gen via de telefoonlijn. Het moeder bord bevat allerlei elektronische com- ponenten, waaronder de processor, het werkgeheugen en een aantal bestu- rings-chips. Voor de beste prestaties is een snelle processor van belang: 200 tot 300 MHz en een groot werkgeheugen: 64 tot 128 MB. Die eisen worden overi- gens ieder jaar hoger. Door Computers via een netwerk te verbinden, kunnen bepaalde componenten, zoals een har de schijf of een cd-rom speler, gemeen- schappelijk worden gebruikt, evenals programmatuur en data. Er zijn verschillende families van Com puters. De meest bekende zijn: ms-dos Windows 3.1 of 95 familie Windows NT familie Apple Macintosh familie Unix familie Digital vax vms familie In principe hebben al deze Computers eenzelfde bouw, hoewel de meeste on- derdelen niet direct uitwisselbaar zijn. De grootste verschillen zitten echter in het besturingsprogramma (operating System) en dat maakt, dat 00k de ove rige programmatuur niet uitwisselbaar is. Verder zijn er nog gespecialiseerde grafische Computers en grote mainfra- mes, maar die worden niet of nauwe- lijks in de kartografie gebruikt. Soorten bewerking In de kartografie en aanverwante disci- plines worden Computers voor de vol- gende bewerkingen ingezet: Moederbord Systeemkast Toetsenbord en muis Harde Schijf Netwerk groen blauw 38

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 4