47 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-2 Summary N.Bakker - Generalisation of topographic maps Keywords: production of geographica! information, genera lisation, topographic cartography The Topographic Service of The Netherlands tdn) produces topographic digital databases and printed maps at the scales 1:10,000, 1:25,000, 1:50,000, 1:250,000 and 1:500,000. The gene- ralisations for the derived scales are hased on the 1:10,000 scale digital database TOPiovector. This article describes the genera lisation steps which are carried out to produce the smaller scale output and the experiments which have been conducted aimed at doing this task as much as possibly automatically. Resume N.J. Bakker - Generalisation des cartes topographiques Mots-cles: production de l'information geographique, gene ralisation, cartographie topographique Le Service Topographique des Pays-Bas tdn) produit des bases de donnees numeriques et cartes topographiques aux echelles 1:10.000, 1:25.000, 1:50.000, 1:100.000, 1:250.000 et 1:500.000. La generalisation pour des echelles plus petites s'ejfectue au depart de la base numerique 1:10.000 TOPiovector. L'article analyse les diverses etapes de generalisation pour les produits aux echelles plus petites ainsi que des experiments entrepris en vue d'effectu- er ces Operations automatiquement, dans la mesure du possible. DE KAART OP STRAAT Nederland als vloerbedekking De Topografische Dienst is in 1997 een aantal malen door architecten en ont- werpers benaderd met de vraag of de vectorbestanden gebruikt konden wor den voor vloerpanelen. Dit heeft gere- sulteerd in enkele grote permanente vloeren in expositieruimtes. In samen- werking met de ontwerpers is een visu- alisatie gekozen. De vectorbestanden zijn met behulp van MapPublisher verrasterd en in TiFF-formaat opgesla- gen. Op basis daarvan zijn plots ver- vaardigd van het formaat 1250 x 1250 mm, welke als losse dementen dienen voor de samen te stellen vloer. Een van de vloeren treft u aan in het Toeristisch huis Zeeland te Middel burg als onderdeel van de permanente expositie Zeeland Verbeeld (foto 1). De vloer is deels transparant (de waterpar- tijen van Zeeland) waardoor een blik kan worden geworpen op enkele toe- ristische Stands welke zieh op de on- derliggende verdieping bevinden. Een andere vloer is te vinden in het Mobilion van Rijkswaterstaat te Utrecht (foto 2). Deze vloer vormt een onderdeel van de de expositie Midden- Nederland in beweging en geeft een beeld van de vervoerssystemen rond Utrecht. Deze vloer is zeker een be- zoek waard. Een derde vloer die hier getoond wordt, was van tijdelijke aard. Deze vloer was te zien tijdens de presentatie van De Nieuwe kaart van Nederland in het Muziekcentrum Vredenburg (foto 3). Hierop zijn de planschetsen en plangegevens van ongeveer 3000 ruim- telijke plannen in Nederland weerge- geven op een topografische onder- grond, waarbij de TOPrasterbestanden als basis hebben gediend. S. Koote Foto 1. Expositie Zeeland Verbeeld in het Zeeland Promotiepaviljoen, Toeristisch huis Zeeland te Middelburg. (Foto: Rüben Oreel) Foto 2. Expositie Midden-Nederland in beweging in het Mobilion te Utrecht. (Foto: Sjaak Koote) Foto 3. Dunsen over de kaart van mor gen en overmorgen. Muziekeentrum Vredenburg te Utrecht tijdens de manifestatie De Nieuwe Kaart van Nederland op 20 maart 199j. (Foto: Matty van Wijnbergen)

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 53