INTERACTIEF I998-XXIV-2 berichten Website VNBG De vnbg (Vereniging van Nederlandse Bedrijven in de Geodesie en Geo-In- formatie) heeft een site geopend op Internet http://www.vnbg.orgdie voor velen van belang kan zijn. Op deze plaats wordt niet alleen ver- enigingsnieuws voor de leden vermeld, maar kunnen derden zieh aanbieden voor werk op het vakgebied van de geodesie door binnen de banenpool een advertentie onder nummer te plaatsen. Dat is interessant voor schoolverlaters en anderen die een vas- te of tijdelijke baan zoeken. Tevens is er een mogelijkheid om spe- cialistische geodetische apparatuur te koop of te huur aan te bieden via een advertentie in de instrumentenpool. Het gebruik van deze mogelijkheden is voorlopig gratis. Nadere informatie vindt u op de site. W. Eimers netwerk Inaugurele rede prof.dr. M.J. Kraak Op 30 januari 1998 heeft Menno-Jan Kraak formeel zijn intrede gedaan als hoogleraar bij het ITC in Enschede. De officiele naam van zijn leerstoel is (in het Engels) Geoinformatics, Cartogra- phy and Visualization. Op dezelfde dag sprak 00k prof.dr.ir. M. Molenaar zijn inaugurele rede uit. Martien Mo lenaar, afkomstig van de Landbouw- universiteit Wageningen, bekleedt op het itc nu de leerstoel Geoinformatics and Spatial Data Acquisition. Het houden van een inaugurele rede is niet alleen maar een formaliteit. Even- min is het slechts een hoogtijdag voor het desbetreffende individu, al was de stemming op de afsluitende reeeptie natuurlijk feestelijk en brachten velen van binnen en buiten het itc, en van binnen en buiten Nederland, persoon- lijk hun terechte felicitaties over. Neen, een inaugurele rede heeft 00k de zeer belangrijke funetie om aan te geven waar een bepaald vakgebied - en natuurlijk in de eerste plaats degene die de leerstoel bekleedt - op dit mo- ment voor Staat en waar het de kö rnende jaren naar toe gaat. En waar de kartografie momenteel een periode van grote veranderingen doormaakt, stond Menno-Jan Kraak voor de niet een- voudige taak om aan personen binnen en buiten het ITC en binnen en buiten de kartografische vakwereld duidelijk te maken welke rol nu en in de toe- komst voor ons kartografen is wegge- legd. En uit de reacties na afloop van de rede kon worden opgemaakt dat Menno-Jan daar met verve in is ge- slaagd! De moderne, veelal exploratie- ve kartografie Staat nu weer stevig 'op de kaart'. Dat is zeker zo op het itc, waar Menno-Jan alle twijfel over het nut van zijn leerstoel - zo die al be- stond - heeft weggenomen. Professor Kraak tijdens het uitspreken van zijn inaugurele rede. Voor vakgenoten bieden inaugurele re- des in veel gevallen een goede samen- vatting van de stand van zaken en toe- komstige ontwikkelingen. Op het vak gebied van de kartografie kunnen we in Nederland niet zo vaak luisteren naar een inaugurele rede, domweg om- dat we zo klein zijn. Daarom zal er in een van de körnende nummers van het Kartografisch Tijdschrift uitgebreid aan- dacht worden besteed aan de inhoud van de inaugurele rede van prof. Kraak onder de titel: Exploratieve kartografie: kaarten als gereedschap voor ontdekkin- gen. Als u niet zo lang kunt of wilt wachten, kunt u alvast de Engelstalige versie van de rede, met alle vertoonde (kleuren-)illustraties bekijken op de Website van Menno-Jan Kraak {http://www. itc. nl/~ kraak/address)Als u van de inhoud heeft kennis geno- men, heeft u waarschijnlijk hetzelfde gevoel als de vele collega's en NVK-le- den die bij de inaugurele rede van hun voorzitter aanwezig waren: een gevoel van houvast, een gevoel van er weer geruime tijd tegen kunnen met de vele uitdagingen die er voor ons vakgebied zijn en een gevoel van een springleven- de, maar wel andere kartografie. C.P.J.M. van Elzakker KartoNET KartoNET 6 Actuele verkeersinformatie op het Internet Het verkeer, de auto en het filepro- bleem zijn wellicht de meest populaire gespreksonderwerpen op feestjes en tij dens de lunchpauzes. We hebben er al- lemaal een mening over. De een houdt van zijn auto, de ander zweert bij het openbaar vervoer, maar niemand houdt er van om in de rij te staan. Daarnaast is een aanzienlijk deel van de beroepsbevolking direct afhankelijk van de mogelijkheid om zieh in de geografische ruimte te verplaatsen, zo- als vrachtwagenchauffeurs, vertegen- woordigers, hulpverleners en koeriers. De kaart vormt voor alle gebruikers van de infrastruetuur de primaire bron van informatie. Zonder de kaart vindt een weggebruiker de weg niet of niet goed. Omdat het wegverkeer een sterk dynamisch gebeuren is doen zieh voortdurend eventualiteiten voor die, al dan niet voorspelbaar, de goede loop van het verkeer negatief be'invloeden. Een vrachtwagen die in een file Staat levert het transportbedrijf, volgens de organisatie Transport en Logistiek Ne derland, gemiddeld genomen een schadepost op van 75 tot 80 gülden per uur. Informatie over de Staat van de wegen, weersomstandigheden en de actuele verkeerssituatie zijn dus van vi taal belang voor de economie. ledereen is gewend om de actuele verkeersinfor matie via de radio te ontvangen. De gebruiker is daarbij evenwel gebonden aan de vorm en inhoud van de infor matie zoals die door de redactie wordt samengesteld. Via Teletekst op de tele- visie heeft men iets meer interactivi- teit, maar het blijft toch primair een- exploratory cartography: maps as tools for discovery menno-jan kraak 48

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 54