o c a a sß a a' u KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-2 Wegwerkzaamheden Provincie Utrecht Refresh Home Search Mail Favorites Larger Smaller Preferences Address http ://www prvutr .nl /verkeer /frame2 htm Best of the Web Today 's Links Web Gallery ^^Produot News Office for Macintosh PROVINCIE UTRECHT Richtmg Vertrag uig Stert OTtSCHT ce BILT HARNSIEN NWS CENSERNi A»-i N41 BUNNIK. MONTFOORT OUtSWTER W egwerkzaamheden Weg N226 Weggedeelte: De Meem/Reyeiscop - N198 Beide richtmgen Geen of geringe vertraging 18 mei 1998,09:00 nur 23meil996,16:00 unr Gedeeltelijke afzetting, doorgang nog wel mogelijk Omschrijving: De provinciedeveg Gouda - De Meem (N 228) -vordt m veek 21»r hoogte van Reyerscop van een nieuwe dekkag voorzien Voor deze ■verkzaamheden wordt er een rijba&n afgesloten. Het verkeer kan de wertaeamheden via de overgetileven rijbaan paaseren Het verkeer wordt door middel van verkeeralichten om en om geregeld. (Bromjfieöers onderviriden geen hinder van de werkzaamheden. Andere route Er zijn vegena de körte duur van de werkzaamhaden geen omJeidingsroutea aangegeven. Het doorgaande verkeer vordt aangeraden deze route ged tuende de verkzaamheden te mijden en een andere route te kiezen. Figuur 3. Web-pagina Wegwerkzaamheden Provincie Utrecht met name files op de genoemde rond- wegen een hoge mate van voorspel- baarheid hebben is het een veel beter idee om de gebruiker naast de actuele verkeersinformatie de mogelijkheid te geven om op modellen gebaseerde voorspelde verkeerssituaties te bieden, waarin 00k de actuele en geplande werkzaamheden aan de weg zijn ver werkt. Men kan dan 00k bij de plan- ning van een reis zoeken naar rüstige tijdstippen of een rüstige route. Behal- ve burgers zijn vooral de professionele weggebruikers hierbij gebaat. Een voorbeeld hoe het beter zou kunnen is te vinden in de Verenigde Staten om precies te zijn in de stad Seattle. Seattle is de thuishaven van Microsoft, het meest prestigieuze software-bedrijf in de wereld. Ten behoeve van de pu- biieksinformatie (en natuurlijk als elektronische etalage) heeft Microsoft haar thuistad de 'Seattle Sidewalk' site cadeau gedaan (figuur 2). Behalve al lerlei informatie over de stad, evene- menten en het uitgaansleven wordt 00k hier, net als bij de anwb, 'live' in formatie verstrekt over de actuele ver- keerssituatie. Op de kaarten, die een redelijk grote schaal hebben, wordt de verkeersinten- siteit in drie klassen weergegeven: file ('stop go'), druk ('heavy traffic') en rüstig ('wide operi). Waar niet wordt gemeten wordt net als bij de anwb 'no data aangegeven. Als niet echt nuttige maar wel spectacuiaire extra mogelijk heid kan men overal längs de wegen beeiden oproepen van de surveillance- cameras die längs de wegen staan opge- steld (paarse stippen op de kaart). Ook bestaat de mogelijkheid om een bereke- ning te laten maken van de reistijd van oprit tot afrit op basis van de actuele rijsnelheden. Voor een land waar open- baar vervoer geen echt alternatief is en waar mensen in een stad meestal dicht bij de op- en afritten wonen lijkt deze toepassing in eerste instantie nuttig. De site kan worden bekeken met behulp van de jAVA-technologie, waardoor een hoge interactiviteit wordt bereik, maar ook voor niet java aanhangers kunnen meer statische kaarten worden opgeroe- pen. Dit is een goede flexibele benade- ring voor alle smaken browsers. De anwb moet mijns inziens deze site eens goed bekijken. Wanneer men goed zoekt dan blijkt dat er in de hele wereld dergelijke sites in ontwikkeling zijn. Ui- teraard vooral in Noord-Amerika. Voorspelbaar oponthoud Om wat meer inzicht te krijgen wat makers van web-sites op het gebied van verkeersinformatie beweegt, heb ben we contact gezocht met de provin cie Utrecht. Via de web-site van de provincie is sinds medio 1996 een web- pagina met actuele en toekomstige wegwerkzaamheden te vinden (figuur 3). Momenteel is men druk bezig deze dienstverlening uit te breiden naar de rest van de Randstad, in samenwer- king met de provincies Noord-Hol- iand, Zuid-Holland en Flevoland en Rijkswaterstaat. Belangrijkste doelstelling van de vier provincies met het verstrekken van ver keersinformatie via het Internet is het 24 uur per dag leveren van doelmatige informatie aan burgers en bedrijven. Met name de transportsector heeft be lang bij adequate informatie omtrent vertragingen en stremmingen. Deze ge- bruikersgroep is dan ook nauw betrok- ken bij het tot stand komen van de nieuwe site. Hierbij vervullen zij pri- mair de rol van klankbord voor de sa- menstellers. Hoewel we hierboven za gen hoe spectaculair men verkeersinfor matie in beeld zou kunnen brengen be- gint men in dit project 'Wegwerkzaam heden Randstad' eenvoudig. Volgens Jan Kranenbarg van de provincie Utrecht, projectleider, zijn er legio over- heidsprojecten aan te wijzen die door een te hoog ambitieniveau zijn ge- strand. Door eenvoudig te beginnen, maar wel snei een werkend prototype op te leveren wil men momentum kwe- ken bij de gebruikers, maar vooral ook bij de diverse besturen die uiteindelijk structureel de middelen beschikbaar moeten stellen. In eerste instantie zul- len de wegwerkzaamheden en strem mingen op rijks- en proviciale wegen worden opgenomen. In de zomer van 1998 zal de proef worden geevalueerd en zal bekeken worden of bet project op structurele basis wordt voortgezet. Als de proef wordt gecontinueerd in de vorm van een structurele voorziening kan eventueel ook actuele verkeersinfor matie worden geboden. Voor de site wordt vectorinformatie van de relevante wegvakken in een gis gegenereerd en gecombineerd met een rasteronder- grond. Voor de ondergrond heeft men url's van de besproken locaties op het web: anwb Actuele Verkeersinformatie: http://www.anwb.nl/ Traffic View Seattle Sidewalk: http://seattle.sidewalk.com/ Wegwerkzaamheden Provincie Utrecht: http://www.prvutr.nl/verkeer/ Wegwerkzaamheden Randstad: http://www.prvutr. nl/verkeer/randstad 50

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 56