KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT 1998-XXIV-2 gekozen voor GeoStreets van de firma Geodan, waarbij het maximale schaal- niveau 1:10.000 bedraagt. De gecombi- neerde bitmap wordt teruggestuurd naar de gebruiker. De thema-informatie wordt enerzijds aangeleverd door Rijks- waterstaat en anderzijds door de afde- lingen Verkeer en Vervoer van de deel- nemende provincies. De toekomst van tijdkritische kartografie In deze aflevering van KartoNET heb- ben we gezien dat het Internet goede mogelijkheden biedt om snel verande- rende ruimtelijke themas, zoals ver- keersinformatie, aan een breed publiek beschikbaar te stellen. Hoewel de ach- terliggende techniek nog behoorlijk complex is valt nu al te verwachten dat leveranciers van eis en databasetechno- logie de gereedschappen om dergelijke functionaliteit te bereiken steeds toe- gankelijker c.q. eenvoudiger zullen ma- ken. Het is dit soort ruimtelijke infor- matietechnologie die zal bijdragen aan het volwassen worden van het Internet en alles wat daar op zal volgen. O. Koop KartoNET-server: http://nvkserver.frw. ruu. nl/ KartoNET-beheer: Olev Koop, tel. (030)2531379, email: o.koop@frw.ruu.nl onderwijs Herziening cursussen De NVK-begeleidingscommissie voor de cursussen Technisch Kartograaf van het Grafisch Lyceum Utrecht, afdeling Contractonderwijs, is bezig met de herziening van de OGCU-cursussen Technisch kartograaf I en 11 (Tk-i, resp. Tk-11). Beide cursussen waren gericht op gis, dtp en enige kaartredactie. Tk- 1 is een opleiding op (ongeveer) mbo- niveau en Tk-11 op (ongeveer) HBO-ni- veau. Hoewel de evaluatie van de cur sussen door de cursisten iedere keer po- sitief tot zeer positief uitpakte, is het toch weer tijd voor veranderingen. Naar aanleiding van de reacties van cursisten en uit het bedrijfsleven is ge- bleken dat de (onvermijdelijke) over- lap in de twee niveau's toch te groot is. Daarnaast blijkt er een vrij grote be- hoefte te bestaan aan een cursus die zieh voornamelijk rieht op kaartredac tie en kaartontwerp. GIS-DTP De begeleidingscommissie denkt op deze reacties in te speien door de cur sussen Tk-i en Tk-11 samen te voegen. Feitelijk wordt de nieuwe versie van deze cursus gis- en DTP-gericht op on geveer HBO-niveau en wordt het deel Redactie hieruit geschrapt om vol- doende ruimte te scheppen. Daarnaast wordt in de nieuwe versie gebruik ge- maakt van actuelere Software (Arcview FreeHand). De cursus wordt gericht op kartografen met praktische erva- ring, die qua achtergrond en systema- tiek meer kennis willen verwerven. Net zoals in de oude cursussen zal de verdeling theorie en praktijk ongeveer 50% - 50% zijn met een cursusduur van ca. 20 weken. Ook de cursustijden zullen waarschijnlijk ongewijzigd blij- ven (1 dag per week van 15.00 uur tot 21.00 uur). Het streven is om met deze vernieuw- de GiS-cursus in januari 1999 te star ten. Nadere informatie en voorlich- tingsmateriaal hoopt de commissie rond juni 1998 beschikbaar te hebben. Redactie Bij iedere evaluatie van de gegeven cur sussen Tk-i en -11 bleek dat er behoefte bestond aan meer aandacht voor kaart redactie en -ontwerp. In de loop van de jaren is de tijd die hieraan besteed werd in de cursussen dan ook uitgebreid. De roep om meer Redactie bleef echter be staan. De 'rek' is er nu echter uit: meer aandacht aan Redactie zou te veel af- breuk doen aan de andere onderdelen; verlengen van de cursussen bleek niet praktisch haalbaar en te duur. Als antwoord hierop wil de commissie experimenteren met een aparte nieuwe cursus Redactie. Kort gezegd wordt onder redactie hier verstaan: het op verantwoorde wijze kunnen bepalen wat de inhoud van een kaart moet zijn, afgestemd op de aard van de gebruiker en de aard van het te verwachten gebruik. Daarnaast gaat het om verantwoord uitbeelden (m.b.v. de kartografische grammatica) van die inhoud en het vormgeven van de lay-out. Belangrijke onderdelen in het pro- gramma zullen, naast de kartografische grammatica, dan ook zijn: bewerking bronmateriaal, generalisatie, classifica- tie, kaarttypografie en kleurenleer. Veel van het lesmateriaal zal waar schijnlijk komen uit de kartografie-op- leidingen van de Universiteit Utrecht en de Hogeschool Utrecht. Ook in deze cursus zal de verdeling theorie en praktijk ongeveer 50% - 50% zijn, met een cursusduur van ca. 15 weken en een rooster van 1 dag per week van 15.00 uur tot 21.00 uur. De commissie hoopt deze nieuwe cur sus Redactie (geografische informatie) in oktober 1999 te starten. Net als voor de Gis-cursus hoopt de commissie na dere informatie en voorlichtingsmate- riaal rond juni 1998 beschikbaar te hebben. R. T. de Wijs verslagen Verslag themadag Kartografie en het Internet Op dinsdag 26 november 1997 vond weer de jaarlijkse themadag plaats, ge- organiseerd door de NVK-werkgroep Nieuwe Visualisatie Technologie. Dit- maal waren we te gast in het nieuwe Educatorium van de Universiteit van Utrecht in de Uithof. Een ruim onder- wijsgebouw met de nieuwste techni sche voorzieningen voor visualisatie in de collegezalen. Het onderwerp van deze dag was Kartografie en het Internet. Het Internet is niet meer weg te den ken uit het dagelijks leven. Een beetje zichzelf respecterende organisatie of be- drijf heeft een zogenaamde 'Internet siteDe nvk is bij deze ontwikkeling uiteraard niet achter gebleven en heeft sedert enige tijd zelf een Internet-server in gebruik. Dat Internet een nieuwe uitdaging vormt voor kartografen, blijkt onder meer uit de vele 'sites' waarin kaarten figureren. En dat aantal neemt alleen maar toe. Reden genoeg dus om de leden van de nvk door mid- del van een themadag kennis te laten nemen van het Internet en alle karto grafische facetten daar omheen. Zoals gebruikelijk was het ochtend- programma van de themadag gewijd aan de meer theoretische aspecten, maar die werden steeds met goede voorbeelden uit de praktijk onder- bouwd. Als speciale gast uit Ierland mocht C. Roche (Microsoft Universiteit van Cork) de dag openen met een boeiend verhaal over de visie van Microsoft op kartografie en het Internet. Daarbij werd ook ingegaan op de eisen waar- aan kaarten op Internet moeten vol- doen. Dat gebeurde aan de hand van Microsofts Expedia Streetsp8: een uit- gebreide routeplanner en stratenatlas op cd-rom, die via Internet aanvullen- de informatie geeft over evenementen (zoals theater of bioscoop) en andere actuele informatie (bijv. files en weg- 51

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 57