KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT omleidingen). Een Europese versie hiervan is voorlopig niet te verwach- ten, omdat hier in tegenstelling tot de Verenigde Staten voor de topografische data moet worden betaald. A. Kyrkos (and Educational Technolo gy, Rotterdam) ging dieper in op de kartografische aspecten van Virtual re ality' op Internet. Belangrijk hierbij is de nieuwe standaard van vrml (Virtu al Reality Modeling Language) waar- mee snel 3D-kaarten zijn te maken. De toepassingen zijn nu nog vooral te vin- den in audiovisuele presentaties in musea en op Internet. Het grote voor- deel van Virtual reality is dat de gebrui- ker geen toeschouwer maar deelnemer is, die niet vöör maar in de kaart Staat. B. op ten Berg (Neroc Special Services, Utrecht) gaf een vlotte presentatie over vormgeving en promotie van een kar tografische homepage. Bij het ontwerp moet de doelgroep en de functionali- teit altijd voorop staan, want de vorm geving is daarvan een afgeleide. Belang rijk is ook om te zorgen voor een rüsti ge omgeving en het ontwerp te testen met een gebruikersonderzoek. Veel van de ontwerpregels zijn overigens alge- meen toepasbaar in de reclame. R.O. Koop (Vakgroep Kartografie aan de Universiteit Utrecht) gaf een leuk overzicht van de opbouw van de nvk- server, de betekenis voor de leden en verdere plannen in de toekomst hier- mee. Dit was de enige lezing, waarbij steeds met een live-verbinding met Internet werd gewerkt. En daarmee werd direct duidelijk, dat de traagheid van Internet nog steeds het grootste probleem is. Maar daar Staat de grote kracht van de actualiteit tegenover: we kregen een foto op de NVK-server te zien, die diezelfde ochtend met een di gitale camera was gemaakt tijdens de eerste lezing! Na de goed verzorgde lunch in de nieuwe kantine van het Educatorium, volgde het middagprogramma met een aantal praktische toepassingen. I. Absil-van der Kieft (Nationaal Clearinghouse voor Geo-Informatie nggi) begon met een video over het nggi. Het project bevindt zieh thans in de tweede fase. Doel is het creeren van een digitale geoplaza voor geo-in- formatie. Daarvoor dient goede meta- informatie beschikbaar te zijn en hier wordt dan ook veel aandacht aan ge- schonken. Doelgroep zijn zowel de professionele als de niet-professionele gebruiker. De aanbieders van geo-in- formatie blijven niet beperkt tot de overheid, maar worden ook gezocht I998-XXIV-2 onder bijvoorbeeld onderwijsinstellin- gen, uitgevers en vervoersbedrijven. R. Kuunders (Technische Universiteit Delff) ging in op de intrigerende vraag of Internet aanleiding geeft om anders tegen ruimtelijke vraagstellingen aan te kijken. De huidige zoekmachines zoals AltaVista zijn weinig geschikt om ruimtelijke vragen te stellen, omdat deze alleen op tekstuele inhoud kun- nen zoeken en niet op topografische relaties of coördinaten. Wel zijn er al Gis-analyses mogelijk op Internet, maar die leveren meestal kaarten van siechte kartografische kwaliteit. Hier ligt een belangrijke taak voor kartogra- fen, die zieh daarbij niet moeten rich ten op de produetie, maar op de karto grafische advisering. R. Dood (Meetkundige Dienst van Rijkswaterstaat, Delft) Iiet een van de eerste praktijkvoorbeelden zien van gis op Internet. Dat was de applicatie or- Gis, afkorting van Overall Rivieren gis. Daarbij kwam ook het verschil tussen server-based en client-based aan de orde. In het eerste geval vindt de Gis-bewerking op de Server plaats en wordt het resultaat als bitmap naar de dient gestuurd. In het tweede geval worden de gegevens zelf overgezonden en vindt de Gis-bewerking op de dient plaats. De keuze tussen server-based en client-based is niet alleen van invloed op de techniek, maar ook op zaken als het Copyright. R.O. Oddens (frw, Universiteit Utrecht) mocht als laatste een over zicht geven van het ontstaan en groei van zijn inmiddels wereldwijd bekende Oddens' Bookmarks: een bibliotheek vol met internet-adressen van sites waar informatie over en afbeeldingen van kaarten en atlassen te vinden zijn. Er zijn 13 rubrieken met 40 onderde- len en in totaal meer dan 3.000 adres- sen. De demo was ter wille van de snelheid vooraf op de harde schijf ge- zet, maar bij een directe verbinding met Oddens' Bookmarks bleek het aantal bezoekers sinds juni 1996 net de 100.000 te zijn gepasseerd. Dat bewijst de grote belangstelling voor deze site. Uit de lezingen is gebleken, dat Inter net het experimentele Stadium goed- deels ontgroeid is en ook voor karto- grafen een nuttig medium is. Dat wil niet zeggen dat alle mogelijkheden nu al benut of zelfs maar bekend zijn. Aan deze leerzame dag namen ruim 120 mensen deel. Daaronder waren vrij veel nieuwe gezichten, die door dag- voorzitter A. van der Veen werden op- gewekt om ook lid te worden van de nvk. AI met al kunnen we weer terug- zien op een geslaagde themadag. Dat is mede te danken aan de gastheer O. Koop (en zijn helpers), die naast een eigen presentatie ook veel achter de schermen heeft moeten regelen. Alle lezingen van deze dag verschijnen zoals gebruikelijk in de NVK publika- tiereeks. Deze publicatie wordt aan alle deelnemers toegezonden. Andere be langstellenden kunnen deze op de ge- bruikelijke manier bestellen zoals be- schreven op pagina 2 in dit tijdschrift. M.A. Damoiseaux agenda 12 juni - 21 augustus 1998 - Zomer- tentoonstelling Abraham Ortelius. Plaats: Universiteitsbibliotheek Am sterdam. Informatie: Petra Herweijer, tel. 020 - 5252054, e-mail: her- weijer@uba.uva.nl. (Zie bericht in KT 1998.1.) 27-28 augustus 1998 - Workshop Posi- tioning Gis in your Organisation. Plaats: Amsterdam. Informatie: unigis Pro fessional Development Programme, tel. 020-4446099, fax 020-4446125, e-mail: UNIGIS@econ.vu.nl, http://www. econ. vu. nllvakgroeplrelgis/ed ucationlunigis. 3-6 September 1998 - eugises '98 First European gis Education Seminar. Plaats: Soesterberg. Informatie: Univer siteit Utrecht, Faculteit der Ruimtelijke Wetenschappen, tel. 030-2533887/1399, fax: 030-2523699/2540406, e-mail: f.toppen@frw.ruu.nl, http://eugises.frw. ruu. nl. 10-13 September 1998 - bcs 35dl An- nual Symposium and Map Curators' Group Workshop. Plaats: Universiteit van Keele (V.K.) nabij Stoke on Trent. 7-8 oktober 1998 - Basiscursus gis. In formatie: geon, tel. 050-5954595, fax °5°"5954630, e-mail: geon@org.han- ze.nl. 4 en 5 november 1998 - Cursus gis- implementatie in de praktijk. Informa tie: geon, tel. 050-5954595, fax 050- 5954630, e-mail: geon@org.hanze.nl. 17-20 mei 1999 - Internationaal Karto- grafiecongres. Thema: Europa regio naal, Kartografie zonder grenzen. Plaats: mecc, Maastricht. Informatie: secreta- ris nvk. Nadere informatie over de genoemde activiteiten is, voor zover niet anders vermeld, verkrijgbaar bij de secretaris van de nvk, respectievelijk van de werkgroepen (voor adressen zie pagina 52

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 58