Ita maEia na KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT BESPREKINGEN Atlas der Stadslanden van Groningen (1724-1729) M. Schroor (Facsimile-uitgave van een collectie kaarten van landerijen in eigendom van de stad Groningen, in opdracht van het stadsbestuur vervaardigd door Hindrik Warner Folckers). Groningen, Regio-projekt Uitgevers in samenwerking met de Groninger Ar- chieven, 1997. Formaat 33 x 24 cm, 194 pp., waarvan 140 pp. met 70 kaartbladen in kleur. isbn 90 5028 098 6 Prijs f 124,95 In nummer 1997-1 van het Kartogra- fisch Tijdschrift Staat een bespreking van de Atlas der Provincielanden van Gro ningen (1722-1736), 00k door Meindert Schroor, en nu reeds komt een verge- lijkbare uitgave uit van een pendant hiervan, de Atlas der Stadslanden van Groningen. Het gaat hier voornamelijk om weergave van grondgebied dat ver- worven werd door de stad Groningen ter gelegenheid van de opheffing der kloosters in de provincie (in 1595), te weten in het Oldambt, de Veenkolo nien, het Westerkwartier, het Hogeland en Duurswoldt. De hier afgebeelde landgoederen zijn dus over de hele pro vincie verdeeld. Het totaal afgebeelde oppervlak is met ca. 5000 ha ongeveer de helft van dat van de Atlas der Pro vincielanden. Van de 70 hier gerepro- duceerde gekleurde pentekeningen, die in origineel 54 x 75 cm meten, is 80% op de schalen 1:2050, 1:3150, 1:3850 en 1:6250 gekarteerd. De meeste zijn in deze uitgave tot 60% verkleind. De kaarten zijn veel soberder uitgevoerd dan die in de Atlas der Provincielanden. De afzonderlijke kaartbladen zijn ge- rangschikt op basis van de volgorde van vermelding van de afgebeelde lan derijen in de stadsrekeningen, globaal van oost naar west. Alle kaarten heb- ben een titelcartouche, noordpijl, vaak een indicatie van het grondgebruik op de percelen, afbeelding van de opstal- len, en een grootte-indicatie van de af zonderlijke percelen. Door de toelich- dng en beschrijving van Meindert Schroor gaat het materiaal pas echt le- ven. Afgezien van standaard-zaken als titel, schaal, landmeter, formaat, orien- tatie, nummer in het Groninger ge- meentearchief, wordt 00k aangegeven waar de hier afgebeelde percelen aan landerijen afgebeeld in de Atlas der Provincielanden grenzen. Er wordt ver meld aan welk klooster de landgoede ren oorspronkelijk hoorden, wie ten tijde van de opname de pachter was, en wie het kocht toen de stad begin I9e eeuw de landerijen van de hand deed. Dat is allemaal informatie die Schroor door archiefonderzoek verza- meld heeft, en dat geeft een extra di- mensie aan het materiaal. De hier afgebeelde kaartbladen zijn thans niet als atlas in het gemeentear- chief Groningen opgeslagen maar als losse kaarten. Door Folckers zijn ze wel ooit als Groot Caarteboek (dus als atlas) gedacht, daarom hebben alle kaartbladen 00k hetzelfde formaat. In deze uitgave worden de Groninger Veenkolonien niet afgebeeld. Kaarten daarvan zijn in twee aparte atlasban den in het archief opgenomen. Evenals de Atlas der Provincielanden is dit een belangrijke historische bron, temeer zo waar in Groningen nog geen facsimile-uitgaven van de kadastrale minuutplans van 1830-1840 zijn ver sehenen. De Atlas der Stadslanden is bij uitstek bedoeld voor lokaalhistorici, historisch-geografen en historisch-kar- tografen, maar verder voor allen die in de ontwikkeling van het landschap in het algemeen en van Groningen in het bijzonder geinteresseerd zijn. En door de beschrijvingen is het materiaal goed toegankelijk gemaakt (met het index- blad alleen begint men niet veel) F.J. Ormeling Atlas of the Irish Rural Landscape F.H.A. Aalen, K. Whelan (red.), M. Stout (kartografisch redacteur) Cork: Cork University Press, 1997 360 pp., formaat 33 x 29 cm. 570 illustraties in kleur. ISBN 1 85918 095 7. Prijs £35,- Bij de bespreking van deze bijzondere atlas wordt men tussen twee meningen heen en weer geslingerd: enerzijds 'was er van Nederland 00k maar zo'n atlas' en anderzijds de lust onmiddellijk naar Ierland af te reizen om dat bijzondere landschap met de atlas in de hand te gaan bekijken. De atlas laat zien hoe het Ierse landschap door menselijke ac- tiviteiten vanaf de prehistorie is omge- vormd, en hoe het 00k nu nog wordt onderhouden. Alleen het platteland wordt erin afgebeeld; de Ierse Steden komen aan bod in de sedert 1986 ver- schijnende serie Irish Historie Towns, een historische Stedenatlas. De atlas valt in vier delen uiteen: eerst (ca. 100 pp.) een chronologisch over- zicht van het tot stand komen van het landschap. Vervolgens worden in 130 pagina's de componenten van dat land schap afconderlijk behandeld: venen (bogs), bossen, akkers, gebouwen, landgoederen, de infrastruetuur, en de Elevation Twee illustraties uit de atlas of the Irish Rural Landscape: links plattegrond en zij-aan- zicht van een boerderijtype uit het zuidoosten; rechts de introduetie van dat boerderijtype in het noordwesten. 53

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 59