^VS7 III 39 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-2 kaartopmaäk (meestal met vector-be- stand); beeldbewerking (met raster-bestand); Gis-analyses (met zowel vector- als raster-bestand); landmeten en construeren (vector- bestand). Hierbij is niet de Computer, maar de programmatuur bepalend voor de aard van het gebruik. Tot voor enkele jaren was met name kaartopmaak niet moge- lijk op ms-dos Computers en wel op Apple Macintosh. Tegenwoordig is dat verschil bijna verdwenen. Wel is het zo, dat veel grafische bestanden vanuit een Apple Macintosh beter uitwisselbaar zijn, met name richting grafische in- dustrie waar deze Computers een stan- daard vormen. De krachtigste werk- stations werken meestal onder Unix, maar met name Windows NT loopt hier snel op in. Voor alle genoemde be- werkingen geldt, dat de ingewikkeld- heid van de bewerkingen en de om- vang van de bestanden bepaalt, hoe krachtig de Computer moet zijn. Apparatuur voor het uitvoeren en presenteren van gegevens Voor het presenteren van ruimtelijke gegevens kan men een kaart op papier printen, plotten, kopieren of drukken. Maar men kan 00k een kaart op het beeldscherm tonen. Printen en plotten De bekendste uitvoerapparaten zijn de printer en de plotter. Een plotter is van oorsprong een vector-uitvoerapparaat, dat lijnen en schrift tekent zoals we dat zelf met een pen in de hand doen. Maar zo'n penplotter wordt vrijwel niet meer gemaakt: het mechaniek is rela- tief duur, het inkleuren van vlakken gaat siecht en voor iedere kleur en lijn- dikte is een aparte pen nodig. Met de term plotter wordt nu meestal een groot-formaat printer bedoeld. Een printer is een rasteruitvoer-apparaat, dat het papier regel voor regel van bo- ven naar beneden beschrijft met raster- punten. Daarvoor zijn er verschillende technieken, met ieder hun voor- en nadelen: thermotransfer: was-achtige kleurstof wordt vanaf een folie door wärmte overgezet op het papier; geeft briljan- te kleuren, maar is milieu-onvriende- lijk (veel afval); de resolutie is matig en het formaat is maximaal A3; inktjet. vloeibare inkt wordt in hele kleine druppels op het papier gespo- ten; geeft fletsere kleuren, maar is vo- Penplotter Inktjetprinter Beeldscherm water druk- 7*" plaat/ inkt rubber-/ 1 ciinderV J tegen-[ cillnderV lop in ontwikkeling, met steeds betere resolutie en lagere prijzen; 00k met grote formaten mogelijk; electrostaat. een gecompliceerde en dure technologie; geeft volle kleuren bij een achterblijvende resolutie; geschikt voor grotere formaten; laser. werkt met een lichtgevoelige trommel (drum) die inkt aanneemt en overzet op papier; kwalitatief beter dan inktjet, maar voor kleur veel duurder en (nog) niet ver- krijgbaar voor grote formaten; dye Sublimation-, soort inktjet waarbij de inkt vanuit vaste vorm op het papier gedampt wordt; dit is duur in materi- aal-gebruik; geeft goede verlooptinten, maar geen scherpe lijnen of tekst en is daardoor meer geschikt voor foto's dan voor kaarten. Een bijzondere vorm van de printer is de filmbelichter. deze print met een fijne laserstraal in een hoge resolutie op foto grafische film; deze wordt daarna ontwikkeld en in het drukproces gebruikt. Een printer kan alleen rasterbestanden uitvoeren naar pa pier of film. Daarom moet een vectorbestand (zoals het veelgebruikte Postscript-formaat) eerst worden omgezet in een rasterbestand. Dat vereist zeer veel rekenwerk, waarvoor veelal een speciaal toegeruste Computer wordt gebruikt: de rip of voluit Raster Image Processor. Het rippen kan 00k op een gewone Computer of in het uitvoerapparaat zelf, maar dan moet meestal extra werkgeheugen worden bijgeplaatst. Bovendien is het apparaat dan längere tijd geblokkeerd voor ander werk. Offsetpers Filmbelichter Drukken Drukken gebeurt meestal op e6n ofßet-pers. Daarvoor moet er per basiskleur eerst een film worden gemaakt en daarvan weer een drukplaat, die vervolgens op de pers moet worden gemonteerd. Dat betekent veel voorbereidingskosten, die alleen bij een hoge oplage (meer dan 1000 stuks) terugver- diend kunnen worden. Voordeel van drukken is wel de hoge resolutie en de mogelijkheid voor grote formaten. Nieuw is het digitaal drukken, waarbij film en drukplaat vervallen en het beeld direct vanuit het bestand op een druktrommel wordt opgebouwd: 'printing on demand'. Dit is rendabel bij kleinere oplagen (100 tot 1000 stuks). De re solutie is wat lager, maar wel voldoende en het maximum formaat is nu nog 30 bij 270 cm.

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 5