KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-2 voor mijnbouw en industrie opgetrok- ken bouwwerken. Het körte derde deel gaat na hoe deze componenten na hun ontstaan aan verandering onderwor- pen zijn geweest, en alle componenten en trends worden vervolgens in circa 80 pagina's in een zestai case studies als synthese gepresenteerd: twee locaties aan de westkust (Connemara en Bur ren) en vier aan de oostkust (de schier- eilanden the Hook en Leeale, de bene- denloop van de Boyne en het binnen een ring-dyke gelegen gebied de Ring of Gullion). Deze atlas is een boek met een zeer be- langrijke illustratieve component: de tekst lijkt iets minder plaats in te ne- men dan alle illustraties samen. Er zijn maar 12 paginagrote kaarten van Ier- land (1:2 miljoen) in deze atlas opge- nomen, maar daarnaast nog eens een 200 kaartjes op kleinere schalen en bij- na 50 fragmenten van oude kaarten. Daarnaast zijn er meer dan 250 foto's, een vijftigtal tekeningen of schilderij- fragmenten en 10 diagrammen. Bij de kaarten nemen vooral stippenkaarten een belangrijke plaats in: ze laten de spreiding zien van de verschillende ob- jectcategorieen over het eiland. Verder zijn de meeste kaarten grootschalig en bedoeld om objecten in hun regionale of locale landschappelijke context te plaatsen. Op die kaartjes zijn, als ver- klaring, de hoogteverschillen steeds met tinten aangegeven. Bij alle illustra ties (deelkaarten of foto's) hören nog kleine locatiekaartjes waarop de plaats in Ierland met een stip is aangegeven. Het blijft in Ierland altijd een beetje hannesen met plaatsnaamspellingen (bijv. Aran, Arann en Arainn voor de- zelfde eilanden) en met het oude Im perial matenstelsel, zoals de hoogteme- ting in voeten (wat op veel kaarten leidt tot hoogtetrappen als 0-30-61-91- 122-152-183-215-244 m enz.). Om 00k een punt van kritiek te noe- men: ik denk dat de samenstellers zieh onvoldoende in de gebruikers hebben verdiept. Naast Ierse wetenschappers zullen dat toch 00k niet-Ierse toeristen kunnen zijn die in de ban van dit fraaie landschap zieh zo'n atlas aanschaffen. En aan hen wordt te weinig tegemoet gekomen. Een verklärende woordenlijst was nuttig voor hen geweest. Begrippen zoals clachan, henge, crannog of buaile worden wel een keer verklaard, maar je bent ze 40 paginas verderop wel weer vergeten. Andere begrippen zijn te spe- cialistisch (infeudation) of te speeifiek Iers (the Dissolution) om iedereen dui- delijk te zijn. Voor de toeristen die er- gens een huisje hebben gehuurd, en wil len zien wat er in hun omgeving aan ob jecten in de atlas beschreven wordt, zou een register op alle namen in de kaartjes handig zijn. Ook een index met de loca- tie van de deelkaartjes op een kaart van heel Ierland zou de toegang tot het werk verbeteren. Er wordt nu nergens in de tekst naar de ßguren verwezen al staan ze wel steeds in de buurt van de relevan te tekstpassages opgenomen. Maar ook zo geeft de Atlas of the Irish Rural Landscape de bezoeker een schat van informatie, op een zeer aantrekke- lijke manier gepresenteerd. Het geeft hem inzicht in het hoe en waarom van het ontstaan of veranderen van de landschapselementen, het geeft aan de hand van de vele goede foto's zeer goe- de voorbeelden van alle onderscheiden soorten objecten, en door tekeningen ook een inzicht in de feitelijke gang van zaken. Speciale vermelding verdie nen de al of niet schematische kaartse- ries die ontwikkelingen illustreren. Het is knap hoe Ierland naadloos als geheel behandeld is, zowel in de tekst als in de kaarten. Er zijn maar enkele kaarten waar twee verschillende legen- da's nodig zijn voor noord en zuid. Door de uitgebreide bibliograhsche verwijzingen krijgt de gebruiker ook een goed beeld van de stand van het onderzoek van het landschap. Vakbi- bliotheken zullen mede daarom deze atlas zeker moeten aanschaffen. Maar verder is het ook zeker waar voor het geld van al degenen die zo gegrepen zijn door het Ierse landschap dat ze er keer op keer terugkomen. F.], Ormeling De Geografische Sateüietbeeld Atlas van de Wereld Weesp: Robas bv., 1996 144 pp„ 23 x 34,5 cm. ISBN 90 72 770 749 Prijs 79,90 De Geografische Satellietbeeld Atlas van de Wereld omvat 96 satellietbladen voorafgegaan door een inleidend voor- woord, een inhoudsopgave, een verkla- ring van tekens en Symbolen, een kaartbladwijzer en een tekst waarin de methode van opname, de interpretatie en de techniek uiteen worden gezet. Het laatste deel van de atlas geeft een index en feiten over de aarde. In de inleiding wordt niet alleen de driedimensionale kijk op de wereld aangehaald en de grotere gebieden die men tegenwoordig stereoscopisch kan zien, maar er wordt eveneens de aan- dacht gevestigd op de vele mogelijkhe- den die het gebruik van satellietbeel- den ons biedt. De kwaliteitsbeoorde- ling van vegetatie op aarde, de geologi sche en biologische kenmerken, mi- lieuvervuiling, de kwaliteit van de ozonlaag in de dampkring en de wa- terreserves. De ligging en grootte van de continenten is gebaseerd op foto grafische waarnemingen vanuit de ruimte. Opgemerkt wordt dat de oude met de hand getekende kaarten een- zelfde correctheid hadden, hetgeen voor de kartograaf een bijzondere ge- ruststelling genoemd mag worden. Voor het maken van de atlas werden ongeveer 9000 wolkenvrije satelliet- beelden gebruikt, gezien vanaf 800 ki- lometer hoogte. Er werden schaduwen aangebracht bij de geografische gege- vens, de hoogten en bestaande reliefge- gevens van de oceaanbodem. De inhoud is duidelijk en overzichte- lijk. Elke titel van een hoofdstuk wordt voorafgegaan door een afbeelding of kaartfragment. Bij de verklaring van te kens en Symbolen geeft een kaartfrag ment van Canada, 1:12.000.000, toch een vrij duidelijk beeld en is de legenda zo gekozen dat deze voor elke welwil- lende lezer te begrijpen is. Ook de be schriften rond het kaartkader leren de gebruiker de juiste weg vinden. Geldt het voor de kaart op het legendablad als voorbeeld misschien wat minder, voor het woord 'Bergtop' op de overige bladen zijn deze in wit goed herkenbaar. De kleuren groen voor bosbouw, regenwoud enz. zullen de atlasgebruikers even moeten leren onderscheiden. De bijgeplaatste infor matie voor schaal, lengte- en breedte- graad is gelet het niveau van de tegen- woordige aardrijkskundige kennis, geen overbodige luxe. De kaartbladwijzer laat in de kleuren, wit, geel en rood op de blauwe onder- grond, aan duidelijkheid niets te wen- sen over. De overzichtsbladen Noord-Amerika, Zuid-Amerika enz. hebben op de kaartbladen (90-91, 106-107 enz.) in de atlas een andere projectie hetgeen van- zelfsprekend maar niet störend is. De uiteenzetting hoe de beeiden tot stand gekomen zijn en verder bewerkt (het satellietbeeld werd ingebracht in een bestaand databestand, Digital World Chart), de interpretatie van het beeldmateriaal en de manier waarop het eindproduet tot stand komt zal evenals de toelichting bij de omloop- baan en sensor voor het bij de opna- 54

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 60