Satellietbeeld Adas DE GEOGRAFISCHE KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT men gebruikte avrr (Advance Very High Resolution Radiometer) systeem, zeker de interesse van de lezers hebben. Dit geldt eveneens voor de techniek van de satellietopnamen die uitvoerig beschreven en met duidelijke Schemas geillustreerd uitnodigt tot lezen. Komen we aan de satellietbladen zelf dan zien we in aanvang een aantal op- namen door verscheidene satellieten (o.a. spot i en 2, Landsat) van speci- fieke voorbeelden met verschallende technieken (o.a. infrarood, 'full-scene') en resoluties op variabele hoogten. Zo geven de satellietopnamen van de drij- vende ijsmassa's en de natuurlijke kleu- ren van het berglandschap in Saudi- Arabie de lezers exclusieve beeiden. Of de leek met de informatie van bijvoor- beeld de hoofdstad van China en een infraroodbeeld van Londen uit de voe- ten kan, valt te betwijfelen. Behoudens de informatie van het onderschrift zal het enige inspanning vragen om vor- men en objecten te herkennen. De satellietbeeldkaarten zijn bijzonder overzichtelijk. Dit geldt zowel voor de overzichtskaarten van de werelddelen, op dubbele pagina's aigebeeld, als voor de afzonderlijke kaartbladen. De satel- lietbeelden zijn op zeer duidelijke wij- ze met topografische gegevens aange- vuld waarbij de goede kleurendruk een grote rol speelt. Namen zijn in goed leesbaar wit, grenzen en plaatsen in helder rood gedrukt en waar de licht- kleurige landbedekking deze kleuren niet toeliet werd met zwart gewerkt. Ook de coördinaten met aan de zijden witte cijfers komen er helder uit. Het wit voldoet eveneens bij de weergave van bergtoppen. De meestal over twee pagina's gedrukte kaartbladen sluiten goed aan en zijn ook in de band nog leesbaar. Het beeld is, afhankelijk van vorm en aansluiting soms bladvullend en soms aflopend. Längs het kader wordt het grid aange- geven met letters en cijfers in rood, waar dit niet mogelijk was werd bij af lopend beeld op de blauwe onder- grond wit gebruikt. Zoals gezegd zijn de schalen van de kaarten variabel en men mag van de schaal van 1:44.000.000 (de poolgebie- den) niet dezelfde nauwkeurigheid ver- wachten als van 1:2.000.000 (Belgie en Nederland). Rivieren en wateren zijn op de meeste satelliet-kaartbladen goed te zien zelfs als zij längs een grenslijn lopen. Op het blad Oceanie is het bij de eilanden in de omgeving van Australie even zoeken maar men is er in geslaagd ze op deze schaal (1:35.000.000) te groeperen en aan te geven tot welk land zij behoren. Voor de zeeen en oceanen werd de Ne- derlandse benaming aangehouden of zoals op blad 77 t/m 81 (Japan, China en Korea) erbij vermeld. Het register van alle aangegeven plaats- namen en topografische gegevens in de atlas vormt het laatste deel. Het ge- bruik van de index wordt eerst uiteen- gezet en gevolgd door een verklaring van de tekens en Symbolen. Vervolgens twee pagina's onder de titel 'Feiten over de Aarde' met als inhoud de afmetin- gen van de aarde, van de continentale landmassa, oppervlakten van de groot- ste landen, oceanen en meren, eilan den, de grootste landen naar bevol- kingsaantal, de grootste Steden en de längste rivieren van de wereld. Voor het moment wetenswaardig maar waarom deze informatie tussen de ge- bruiksaanwijzing van de index en de Index zelf geplaatst moest worden is onduidelijk. Dan het lezen van het register zelf, de Symbolen van de index hebben feitelijk niets met de kaartsymbolen te maken maar geven het karakter van de piek waarnaar we zoeken. Vanzelfsprekend kunnen zij parallel lopen, zo blijft een hoofdstad een hoofdstad en een pro- vinciale hoofdstad een provinciale hoofdstad, evenzo zal een bergtop een bergtop blijven. Het symbool voor een stad verändert slechts van kleur, zwart naar wit, dit geldt ook voor een berg top, begrijpelijk dat daarvoor gekozen I998-XXIV-2 is. De overige Symbolen zijn nieuw en daaraan moet men even wennen. Dan maar proberen: we nemen een piek in Denemarken, Anholt, volgens de index een eiland op kaart 29, vak f8, dat klopt. En nu een willekeurige plaats met een moeilijke naam: As Sulayma- niyah in Irak, volgens het symbool ach ter de naam een provinciehoofdstad; op kaart 51, l6 zien we inderdaad de plaatsnaam, maar niet onderstreept zo als in de kaartlegenda Staat. Volgens de index dus een provinciehoofdstad maar op het kaartblad niet. Laten we het er maar op houden dat de overige gege vens (31 pagina's) wel kloppen. Overi- gens is de verwijzing naar en op de kaartbladen alleen maar goed te noe- men. Samenvattend kunnen we zeggen dat de Geografische Satellietbeeld Atlas van de Wereld een prachtig stukje (druk)- werk is waarin men niet moet trachten al de plaatsen en rivieren van de we reld te vinden maar waar gei'nteresseer- den heel wat geografische informatie uit kunnen halen. Door de duidelijke aanwijzingen zijn de beeiden, ook voor de niet ingewijde, misschien met enige moeite, goed te interpreteren. Men moet vanwege de schaal van de bladen geen details proberen te achterhalen, dit kan ook nooit de bedoeling ervan zijn. Met een goede atlaskaart ernaast is veel bruikbare informatie te vinden. En zoals de tekst in de atlas reeds zegt: "De tijd die men besteedt aan het be- studeren van de kaarten, aanwijzingen en overzichten is zeker welbesteed". In de boekenkast zeker een plaats waard! Chr.], Snabilie Limburgse Steden in Kaart Prent Gezamenlijke uitgave van: Gemeente- Archief Maastricht, Limburgs Muse um en Rijksarchief in Limburg, 1997. Prijs 35,-. Musea worden nog al eens geasso- cieerd met oud en stoffig, maar dat weerhoudt ze er niet van om hun col- lecties op de nieuwste media onder de aandacht van het publiek te brengen. Een aantal musea zijn al op het Inter net te vinden. En bij een tentoonstel- ling verschijnt er, naast de 'klassieke' gedrukte catalogus, steeds vaker een alternatieve' catalogus op cd-rom. Zo heeft het Limburgs Museum in Venlo eind vorig jaar bij de tentoonstelling Stadsleven in Limburg 1350-1795 een cd- 55

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 61