CityDisc Nederland Quenboor Digitale stratengids KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT Figuur i. Scherm keuze Steden. teressant fragment. Dan had de lezer toch een betere indruk gekregen van de vaak grote rijkdom aan details die sommige oude kaarten bevatten. En op de cd-rom was daar nog voldoende plaats voor. Alle afbeeldingen zijn als TiF-bestand op de cd-rom gezet in 256 kleuren. Dat is in principe te weinig voor een natuurgetrouwe weergave, maar in de praktijk voldoet het hier uitstekend. De kaarten kunnen 00k apart worden bewaard voor verdere be- werking of om te printen. Maar dat mag alleen voor persoonlijk gebruik. Als extra kan in de Steden Maastricht, Roermond en Venlo een stadswande- ling in de ruimte en tijd worden ge- maakt door middel van oude prenten met een gesproken toelichting. De lo- catie van hetgeen op de prenten zicht- baar is, wordt met rode stippen op een oude stadskaart weergeven. Deze stadswandelingen zijn kort, maar zeer geslaagd. Verder is er een gesproken inleiding over de geschiedenis van de kartografie opgenomen met ruim der- tig dias. Deze geeft een goede intro- ductie over het maken van de kaarten in dit gebied. Hierin wordt 00k aan- dacht besteed aan de rol van de land- meetkunde, in de tijd dat landmeters nog mooie kaarten maakten in plaats van gevalideerde bestanden. Ten slotte is er 00k een mogelijkheid om op tref- woorden te zoeken. Voor 'landmeter' zijn er twee hits: de namen van J.J. Carre en Sotiau; maar bij de woorden 'kartograaf', cartograaf', 'tekenaar' en graveur' wordt niets gevonden. I998-XXIV-2 zeer eenvoudig te bedienen. Er zit een gebruiksaanwijzing bij, maar deze is niet of nauwelijks nodig, evenals het help-menu. Samenvattend kan gezegd worden, dat de cd-rom Limburgse Steden in Kaart Prent een goed verzorgd en eenvou dig te bedienen product is. De beperk- te resolutie van de afbeeldingen laat geen diepgaande Studie van de opge nomen kaarten toe. Maar voor wie op een originele wijze kennis wil nemen van de geschiedenis van de Limburgse Steden is deze cd-rom een aanrader, die bovendien zeer schappelijk is geprijsd. M.A. Damoiseaux CityDisc Nederland Versie 2.0. Digitale routeplanner op cd-rom met meer dan 100.000 Straten en 333 stads- plattegronden. Den Haag: CityDisc/Tim Software b.v., 1997. Adviesprijs 99,-. CityDisc was bij mijn weten de eerste die in Nederland met digitale stads- plattegronden op de markt kwam. Deze werden per stad uitgegeven op diskette en draaiden onder ms-dos. rom uitgebracht met de titel Limburgse Steden in Kaart Prent. Op deze cd-rom staan ruim 130 kaar ten en prenten van acht Limburgse Steden: Gennep, Venlo, Weert, Roer mond, Stevensweert, Sittard, Valken- burg en Maastricht. De prenten zijn ruimer vertegenwoordigd dan de kaar ten, maar ze vullen de kaarten goed aan en samen geven ze een aardig beeld van de ontwikkeling van deze Steden van i6e tot en met de 19c eeuw. Het meeste materiaal is afkomstig uit de collecties van het Gemeente-Archief Maastricht, het Limburgs Museum en het Rijksarchief in Limburg. Figuur 2. Kaart van Maastricht uit 1747. De kaarten en prenten zijn volgens stad, tijd, maker en collectie op te roe- pen. Ze worden met een aantal tref- woorden er naast weergegeven, terwijl een nadere beschrijving apart kan wor den opgeroepen. ledere afbeelding kan met een muisklik 00k tweemaal ver- groot worden. Deze vergroting past precies op het beeldscherm, als dit is ingesteld op een resolutie van 1024 bij 768. Bij lagere schermresoluties kan men het beeld verschuiven met de muis. Deze vergroting laat wel meer zien dan het oorspronkelijke beeld, maar niet genoeg om alle details zicht- baar te maken. Dat kan 00k niet, want originelen van bijvoorbeeld 63 bij 105 cm worden uiteindelijk weergegeven op een scherm van ongeveer A4-for- maat. Het is jammer dat niet van een aantal kaarten een sterkere vergroting is gemaakt, al was het maar van een in- In de verantwoording zijn - naast een beknopte literatuurlijst - 00k de Inter- net-adressen van het museum en van de maker opgenomen. Indien de browser Netscape of Explorer is ge'in- stalleerd, kan hiernaar direct worden doorgeklikt. Deze adressen vormen een interessant begin voor verder sur fen naar vergelijkbare projecten. Daar- om, en voor diegenen die deze cd-rom willen bestellen, worden deze adressen hier vermeld: http:/lwww.limbu.nl/lb- museumlSteden en http:llwww.ab-c.nl. De cd-rom hoeft voor gebruik niet geinstalleerd te worden en is onder Windows 95 zelf-startend. Wel wordt ongevraagd een eigen letterfont op de harde schijf gezet. Er worden geen hoge eisen aan de Computer gesteld: een 486-pc met Windows 3.1, 256 kleuren en een cd-rom speler is al vol doende. Voor de stadswandelingen en de inleiding over kartografie is boven dien een geluidskaart nodig. Het pro- gramma is overzichtelijk opgezet en De bediening was eigenzinnig, maar dat gold voor de meeste oos-program- ma's, omdat daar nauwelijks stan- daards voor waren. De plattegronden hadden 00k een kenmerkend uiterlijk: oranje-rode bebouwing en een Ameri- kaans aandoende lijnvormige weergave van de Straten. In 1994 waren deze nog onderwerp van een presentatie op de NVK-themadag Electronische Atlassen. wn sp De sllmste plattegronden Routeplanner op CD-ROM met meer dan 100 000 Straten en 333 stadsplattegronden Inclwtlef I W 56

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 62