Plaknammen Plaatsnamen KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-2 Fryslän Standertlist mer alle plaknammefi yn Fryslän maar 00k andere zijn er mee bezig. De plaatsnamen zijn er in hun Friese ver- sie als de officiele versie vastgesteld. Bij een deel van de bevolking heeft dat weerstand opgeroepen, nl. bij een deel van de 'import' en bij de zakenlieden die vreesden door naamsverwarring minder bereikbaar te worden. Bij de omzetting is men echter op een ver standige manier te werk gegaan: er is sprake van een overgangsperiode met twee naamversies naast elkaar, en van een gecoördineerde actie waarbij zowel handwijzers, kaarten als plaatsnaam- borden tegelijkertijd op dezelfde ma nier gewijzigd werden. Desondanks heeft niet iedereen dit proces kunnen volgen. En bovendien blijft er een beetje sprake van een lap- pendeken - een afwisseling van de ge- bieden die wel of niet teruggaan naar de Friese naamversies, zoals 00k te zien is op het kaartje met het Aandeel van de Friese plaatsnaamversies als officiele plaatsnaamversie. Daarom is het bij- zonder handig dat de Raad van de Friese Beweging samen met karto- graaf-lingui'st Arjen Versloot (die al eerder bijdroeg aan de VN-publicatie Toponymic Guidelines for the Nether lands) een standaardlijst voor de spel- ling van alle plaatsnamen in Fryslän heeft uitgegeven. De twee belangrijkste onderdelen van de publicatie zijn de standaardlijst - met plaatsnamen gespeld in de officie le versie, hetzij Fries hetzij Nederlands, en - om alle versies terug te kunnen vinden - het omkeerregister, gealfabeti- seerd op de niet-officiele versies. Om duidelijk uit te laten komen wat de Friese versies zijn, zijn die vet gezet. De lijst bevat een kleine 500 plaatsna men, en is dus vooral voor de adresse ring van belang; namen van streken (zoals Oostergo), waterlopen (zoals Sneekermeer) of andere objecten (zoals het Mirdumer Klif) staan er (nog) niet in, maar misschien komt dat nog wel. De overzichtelijke vormgeving is van Studio van Stralen uit Grins (oftewel Groningen; misschien moeten 00k de Friese exoniemen wel opgenomen!). In eerste instantie is de lijst geprodu- ceerd voor de eigen inwoners van de ge- meenten in Fryslän, en voor plaatselijke bedrijven. Maar het lijkt me met name 00k van belang voor kartografen om te weten welke naamversie officieel is. Er is nog maar een klein aantal exemplaren beschikbaar (bij de Ried fan de Fryske Beweging, Ipe Brouwersteach 8, 8911 BZ Ljouwert), het is niet in de handel en heeft geen iSBN-nummer. Maar de in- houd van het boekje wordt binnenkort op Internet gezet, en bovendien is er voor niet-commerciele doeleinden te- gen kostprijs een WP-bestand van de na men beschikbaar. Er is dus binnenkort voor kartografen geen enkel excuus meer om de namen van Fryslän niet correct op de kaart te hebben! F.J. Ormeling Framework of the world David Rhind (editor) Cambridge: Geoinformation International, 1997. 325 pp. ISBN 1-8624-2021-1 Prijs: 45,- Het boek dat ik ter bespreking voor me had moest wel een gewichtig onder- werp behandelen omdat het begint met de zin: "Dit boek gaat over een onder- werp zo fundamenteel dat het van in- vloed is op al het leven op aarde." Een dergelijke zin werkt afstotend of roept juist op tot lezen. Dat laatste was voor mij van toepassing. Framework of the world gaat over de Status van de natio nale (topografische) karteringsorganisa- ties en bevat bijdragen van auteurs die werkzaam zijn bij deze diensten. Het idee voor het boek ontstond in 1995 op de Cambridge Conference for National Mapping Organizations, een congres voor directeuren van alle nationale kar- teringsorganisaties ter wereld. David Rhind, de huidige directeur-generaal van de Britse Ordnance Survey, trad als redacteur op. Het boek is goed gestructureerd en be- staat uit vier delen, voorafgegaan door twee uitdagende hoofdstukken van Da vid Rhind en Joel Morrisson, beiden be- kend in de kartografische wereld, steeds weer in Staat om de kartografische ge- meenschap wakker te houden. In zijn introductie ordent Rhind nog eens een aantal fundamentele concepten en gaat hij in op het belang van kaarten. Boven dien wordt beschreven dat de nationale karreringsorganisaties zieh in een conti- nu proces van verandering bevinden. Een vijftal oorzaken voor deze verande- ringen vormen als het wäre de rode draad in het boek. Het gaat om de in- vloed van nieuwe technologieen (effect op wat en hoe men iets doet), de snel veranderende verwachtingen bij de klantenkring (de roep om maatwerk met betrekking tot digitale bijgewerkte bestanden; verschuiving van aanbod naar vraag), verandering van maatschap- pelijke waarden (meer privaey), het ef fect van hervormingen binnen de over- heid (bezuinigingen, zelfstandige finan- ciele eenheden) en het effect van regio- nalisatie en globalisatie (o.a. de Spatial Data Infrastructure en de vorming van de Europese Unie). Morrision beschrijft in zijn hoofdstuk over topografische kartering in de 2ie eeuw over de demo- cratisering van de kartografie: door het gebruik van elektronische technolo- gie is de kaartgebruiker niet langer af- hankelijk van wat de kartograaf denkt in een kaart te moeten weergeven. Vandaag de dag is de gebruiker zelf de kartograaf de gebruikers kunnen zelf analyses en visualisaties uitvoeren op hun eigen manier, en met een mate van nauwkeu- righeid waarvan de gebruiker zelf be- paalt of deze goed genoeg is." Dit heeft effect op hoe de karteringsorganisaties zieh moeten opstellen. Zij moeten ten- slotte zorgen voor de beschikbaarheid van gegevensbestanden van voldoende kwaliteit. Het eerste deel van het boek gaat over het bouwen van een nationaal raam- werk. Interessant is dat er bijdragen verwerkt zijn van landen die men niet al te vaak in de literatuur tegenkomt. Het gaat om een omschrijving van de stand van zaken in Japan, Zuid-Afrika, Mexico and Rusland. AI deze landen hebben met bijzondere omstandighe- den te maken. Uit de bijdragen blijkt dat men niet eenzelfde pereeptie heeft op wat dit raamwerk moet zijn. Het tweede deel bespreekt het wereld- wijde raamwerk en de behoefte van ge- 59

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 65