KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT bruikers. Een van de bijdragen is af- komstig van nima (de Amerikaanse National Imagery and Mapping Agen- cy - deels de vroegere Defence Map ping Agency). Deze organisatie is zo- wel producent als gebruiker. Het hoofdstuk geeft aandacht aan de rol die nima speelt in het Global Geospa- tial Information and Services initiatief. Beide andere bijdragen benaderen het wereldwijde raamwerk vanuit behoef- tes ten bäte van ontwikkeling en we- tenschap. De opbouw en organisatie van een wereldwijd gegevensbestand voor duurzame ontwikkeling en mi- lieu, en de behoefte eraan worden be- discussieerd. Deel drie gaat in op de internationale trends die van invloed zijn op de na tionale karteringsorganisaties. Zo zijn er hoofdstukken gewijd aan de techno- logie, het belang van internationale standaarden en de rol van nationale karteringsorganisade in de veel bespro- ken National Spatial Data Infrastruc- ture. In dit laatste kader worden voor- beelden van de situatie in Australie, de Europese Unie, in Azie en de Pacific beschreven. Het vierde en laatste deel van het boek gaat over de reacties op de in eerdere delen behandelde ontwikkelingen en de hervormingen binnen nationale karteringsorganisatie naar aanleiding daarvan. Hier vinden we hoofdstuk ken die de veranderingen, reacties erop en ervaringen daarmee beschrijven bij de Canadese, Franse, Zweedse, Nieuw- Zeelandse, Deense en Britse karte ringsorganisaties. Het geeft een goed beeld van hoe de organisaties zieh pro- beren voor te bereiden op de toe- komst, die eigenlijk gisteren al is be gonnen. Het laat ook zien dat ieder land zijn eigen kijk heeft op deze za- ken. Het boek biedt een goed overzicht over waar de nationale karteringsorga nisaties zieh momenteel bevinden, en hoe ze denken de toekomst tegemoet te kunnen treden. Het is een boek dat ik iedereen die gei'nteresseerd is in to- pografische kartering kan aanraden. Mij rest alleen de vraag waarom onze Topografische Dienst niet met een bij- drage in het boek voorkomt. M.J. Kraak Jaarverslag 1996 Delft: Nederlandse Commissie voor Geodesie, juli 1997. Vormgeving en produetie: Bureau van de Nederlandse Commissie voor Geodesie, Delft. 54 pp„ 27,7 x 18,7 cm. ISBN 90 6132 261 8. De Nederlandse Commissie voor Geo desie (ncg) is een instituut van de Ko- ninklijke Nederlandse Academie van Wetenschappen. Dit jaarverslag geeft een overzicht van de taken en werk- zaamheden van de ncg in het jaar 1996 en is deels geactualiseerd tot de datum van uitgifte in juli 1997. I998-XXIV-2 De taken van de ncg betreffen onder meer het coördineren en stimuleren van het geodetisch onderzoek in Ne- derland, het geven van adviezen op het gebied van beleid en onderwijs in de geodesie, het stimuleren van de ver- spreiding van geodetische kennis en het verzorgen van nationale en inter nationale contacten op dit gebied. Het jaarverslag geeft een goed overzicht van de samenstelling en werkzaamhe- den van de vele permanente en tijdelij- ke subcomissies, werk- en taakgroepen van de ncg. Hierin zitten uiteraard vooral geödeten, maar ook geografen, kartografen en Gis'ers zijn vertegen- woordigd. Er is een apart hoofdstuk gewijd aan de Geodetische Diensten. Daarin zijn verslagen opgenomen over in 1996 uit- gevoerde geodetische werkzaamheden van het Kadaster, de Meetkundige Dienst van de Rijkswaterstaat, de Dienst der Hydrografie en de Topogra fische Dienst. Verder is er een uitvoeri- ge beschrijving opgenomen over de wordingsgeschiedenis en het toe- komstperspectief van de Grootschalige Basiskaart van Nederland. De ncg heeft een eigen Bureau, dat gehuisvest is in het gebouw van de Fa- culteit der Geodesie van de Technische Universiteit Delft (postbus 5030, 2600 ga Delft) en is ook te vinden op Internet www.knaw.nl. M.A. Damoiseaux DE KAART OP STRAAT Tourist Map van de middenloop van de Jangtse-kiang tussen Chongqing (uiterst links) en Wuhan (rechtsbo- ven). Door de aanleg van de 185 me- ter hoge Three Gorges Dam (rood blokje in rivier) zal hier een gigan tisch stuwmeer van circa 600 km lengte ontstaan, waardoor de evacu- atie van twee miljoen oeverbewoners noodzakelijk is. Het project, dat in 2009 klaar moet komen, vormt het meest ambitieuze van China sedert de bouw van de Grote Muur. J. Maarse 60

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 66