KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-2 Kopieren Voor kleine oplagen (10 tot 100 stuks) wordt in toenemen- de mate een kleurkopieerapparaat gebruikt. De beste (en duurste) werken met laser- of met inktjet-technologie en le- veren een kwaliteit, die vergelijkbaar is met de beste prin- ters. Deze kunnen meestal 00k vanuit een bestand aange- stuurd worden, dus zonder eerst een origineel op papier te maken. Het formaat is A4 of A3 en een enkele gaat al tot Ai-formaat. Uitvoer op beeldscherm Het beeldscherm van een moderne Computer werkt in raster- mode: het beeld wordt in horizontale regels van boven naar beneden opgebouwd. Voor het beeldscherm zijn van belang de grootte, de resolutie en de beeldverversings-frequentie. Voor een trillingsvrij beeld moet deze laatste minimaal 70 Hz zijn. De resolutie van een beeldscherm wordt uitgedrukt in het aantal pixels of beeldpunten in de breedte en de hoogte: dit is minimaal 640 x 480 en de top ligt bij 1600 x 1200. De grootte wordt uitgedrukt in de diameter van de beeldbuis: 14 inch is het minimum, 17 inch wordt steeds populairder, maar voor precies grafisch werk wordt vaak al 21 inch toegepast. Overigens is het bruikbare oppervlak van een 21 inch beeldscherm nog altijd kleiner dan het Aj-for- maat, wat dus nooit hetzelfde overzicht kan bieden als een flinke papieren kaart. Resolutie bij uitvoer Voor goede kaarten is minimaal een resolutie van 800 dpi nodig. De meeste drukprocede's voldoen daar ruimschoots aan en de duurdere kleurenkopieerapparaten naderen deze resolutie, evenals de nieuwste laser- en inktjetprinters. Film- belichters werken met een hogere resolutie van minimaal 1000 tot meer dan 5000 dpi. Beeldschermen hebben een veel lagere resolutie: omgerekend ligt die tussen de 80 en 120 dpi en gewone televisies zitten daar nog onder. Dit be- tekent, dat een beeldscherm geen fijne details in tekst en Symbolen kan weergeven en dus een beduidend lagere in- formatiedichtheid biedt dan papier. Kleuropbouw bij uitvoer Het thans meest gebruikte kleursysteem voor weergave op papier gaat uit van de vier basiskleuren cyaan (blauw), ma- genta (rood), geel en zwart. Door deze over elkaar heen te drukken of printen kunnen de meeste andere kleuren wor den gevormd. Lijnen en schrift krijgen op deze manier ech ter een rafelig uiterlijk en worden daarom meestal alleen in zuiver zwart, magenta of cyaan afgebeeld. Hoewel de basis kleuren wereldwijd gestandaardiseerd zijn, bestaan er toch grote verschillen tussen de uitvoer van de diverse soorten apparaten. Denk dus niet dat als het er op uw eigen printer goed uitkomt, dat 00k op de printer om de hoek zo zal zijn. Moderne beeldschermen kunnen in combinatie met de juiste beeldschermkaart vrijwel iedere gewenste kleur weer geven. De kleuropbouw gaat echter heel anders dan bij weergave op papier. Daarom zal een afdruk op papier er al tijd anders uitzien dan op beeldscherm. Men kan daarom op beeldscherm niet de exacte kleuren en Symbolen kiezen voor een kaart die op papier moet worden uitgevoerd. Toch heeft de technische vooruitgang van printers en beeld schermen geleid tot een Sterke teruggang in het gebruik van speciale kleurproefsystemen. Ten slotte De techniek gaat snel. Het boven- staande is een momentopname, die er over een aantal jaren weer anders uit kan ziet. Het accent ligt hier boven- dien op de productiekant, maar 00k aan gebruikerskant gaan de ontwikke- lingen snel. Steeds meer mensen zullen thuis en op het werk kaarten via de Computer gebruiken, met alle genoem- de beperkingen van resolutie en afme- ting van het beeldscherm. Bij gebruik van Internet komt daar nog de beper- king aan de omvang van de bestanden bij, vanwege de wachttijden bij het overzenden. Daar Staat tegenover de winst aan actualiteit en de mogelijkhe- den van beweging en geluid. Een an dere ontwikkeling betreft de cd-rom, waar juist heel veel informatie op past en waarvan het gebruik snel toeneemt. Er Staat de kartografie nog heel wat techniek te wachten. Literatuur Burough, RA. (1986), Principles of Geographical Information Systems for Land Resources Assessment. Oxford: Clarendon Press, pp. 57-80. Damoiseaux, M.A. B.A. Vene- mans (1997), Visualisatie van gis- data; programma's en hun mogelijk- heden. Kartografisch Tijdschrift 1997.XIII.3, pp. 5-14. Ormeling, F.J. M.J. Kraak (1990), Kartografie, visualisatie van ruimtelij- ke gegevens. Delft: Delftse Universi taire Pers. 40

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 6