Kartografisch Tijdschrift jaargang xxrv nummer 2 KARTOGRAFISCH TIJDSCHRIFT I998-XXIV-2 verschijnt vier maal per jaar in een oplage van 900 exemplaren TDN Digitaal Dit themanummer is bijna helemaal gevuld met bijdragen van de Topogra- fische Dienst (tdn) of van gebruikers van haar producten. De reden daar- voor is dat de dienst 8 jaar geleden aankondigde dat zij in 1997 haar be standen 1:10.000 en 1:50.000 in digita le vorm gereed zou hebben (zie bijdra- ge Van Asperen). En dat is gelukt, en daarvoor verdient de tdn alleszins een compliment. Dat de bestanden zijn gerealiseerd bete- kent nog niet dat we 00k verder klaar zijn voor het gebruik ervan: het is daar voor nodig dat we 00k onze manier van denken over het vak bijstellen. In de ja- ren zestig was er sprake van een snelle evolutie op ons vakgebied omdat we onder kartograße in plaats van alleen de productie van kaarten 00k het gebruik van kaarten gingen verstaan. De kaart was niet meer het eindproduct, maar het ging om het overdragen van de in- formatie. We zijn er wellicht nog steeds niet helemaal aan gewend dat we in de geografische informatie-business zitten in plaats van in de kaartvervaardigings- business, en dat het om het gebruik van de informatie in de kaart gaat en niet om de kaart zelf. Dat gebruik is al maar belangrijker geworden en heeft zieh on der invloed van de Computer tot de in geografische informatiesystemen moge- lijke analyse ontwikkeld. Die informa tiesystemen zijn echter pas goed bruik- baar wanneer de topografische bestan den 00k in digitale vorm beschikbaar zijn, en dat is nu dus het geval. Geude- ke en zijn team hebben daar voortva- rend voor gezorgd en we hopen dat ze 00k in de toekomst de ruimte krijgen dat bij te houden en uit te bouwen. Hoe die toekomst er uit ziet laat Van der Vegt al een beetje zien, met zijn bijdrage over de Smart Map, die de Soldaten als cd-rom in hun laptop mee zullen nemen. Ook de topograaf in het terrein zal binnenkort wel met een lap top uitgerust zijn. lees verder op pagina 4 uitgave van de nederlandse vereniging voor kartografie Van de redactie 3 tdn Digitaal 4 In memoriam Andre Verroen Artikelen 5 H.H. van der Vegt Vector Smart Map (VMap); een wereldwijd geografisch bestand in opbouw 19 P. van Asperen TOPiovector; Nederland landsdekkend digitaal 18 N.J. Bakker Nieuwe visualisaties van topografische bestanden (met kaartbijlage) 1 3 F.N. Jongerius Aggregatie van objecten uit TOPlOvector 91 J.H. Heuvelmans Gebruik van digitale topografische gegevens bij de Dienst Landelijk Gebied 3 1 P.W. Geudeke TOP-bestanden nu landsdekkend en toegankelijk 36 A.K. Bregt J. van Raamsdonk De TOPvector Gebruikersgroep 39 N.J. Bakker Generalisatie van topografische kaarten 41 De kaart op straat Interactief 48 Berichten 48 Netwerk 48 Kartonet 6 51 Onderwijs 51 Verslagen 5 9 Agenda 5 3 Besprekingen 61 Uit de tijdschriften Losse (kaart)bijlagen Topografische kaart 1: 25.000, blad 27A Elburg Catalogus/prijslijst tdn top-info Uitneembaar middenkatern: Kernkatern 10 M.A. Damoiseux Apparatuur in de kartografie De werking en het gebruik van hardware 3

Kartografisch Tijdschrift | 1998 | | pagina 9